Harta topografica cu pantele terenului

Creat de odo, Noi 16, 2010, 04:24 PM

« precedentul - următorul »

odo

Salut tuturor. Am si eu nevoie de o mica harta sau plan topografic (~A4) in care sa fie vizibile pantele cu culorile adecvate lor... Exista asa ceva?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

Mda, crede-ne, ca pe un plan 2D (bidimensional) nu se poate reprezenta panta terenului in veci vecilor, asa cum a spus mai sus Bad Wolf, probabil te refereai la curbele de nivel, iar din descrierea cromatica ma face sa ma gandesc la planurile facute de armata la scara 1:50.000, sau 1:25.000 (dar nu prea sunt pe A4), desi mai sunt si planuri topografice cu curbe de nivel 1:5000, acum alege tu o varianta :hi:

odo

Imi trebuie o harta la 1:10 000 in care pantele sa fie reprezentative pe curbele de nivel cu culorile respective... sory pentru limbajul neadecvat

odo


odo


Mit

Incearca la OCPI-ul de care apartine zona de interes; dar in mare parte, au Planuri cu cote de nivel, nu curbe de nivel.
Curbele de nivel se folosesc in general incepand cu hartile topografice 1:25.000  :hi:

odo

Atunci niste planuri cu cotele de nivel mai simple poate sa-mi ofere cineva? (nu cu foarte multi versanti)