CDDIS restored access to ftp server

Creat de Mit, Apr 24, 2014, 12:05 AM

« precedentul - următorul »

scootergts

Salut!
La ce putem folosi aceste date?
Daca poti detalia putin... Multumesc

Mit


scootergts

da :) "PP"-ul l-am inteles. Postprocesare
Ma refeream la o explicatie putin mai ampla, la ce as putea sa-l folosesc eu.
Spre exemplu folosesc LGO 5.0 pentru postprocesare la 2 GPS Leica 1200.
De obicei folosesc statiile permanente si lucrez cu 2 vectori.

Ma ajuta aceste date de pe acel site? ce imbunatatiri mi-ar oferi? Se mai intampla sa mai apara probleme, de obicei din cauza timpului de stationare si vreau sa stiu daca mai rezolv din ele.

Multumesc anticipat !

Mit

Referitor la timpul de stationare, nu cred ca te poate ajuta niciun soft.
La ce ai tu nevoie, procedezi f. bine. De pe serverul ftp al CDDIS poti lua efemeridele rapide (sunt accesibile aprox. a doua zi) si precise daca ai timp sa astepti doua saptamani pt. a face PP (nu cred ca esti pasionat de asta, mai ales cand nea' cutare a stat cu TP in buzunar 20 de ani si acum se grabeste sa-l vanda saptamana viitoare lu' Base).

Revenind la ce-am postat eu, datele de pe acel server te ajuta sa PP vectori lungi, folosind statiile permanente IGS in mod gratuit, avand pe un singur server tot ce este necesar in acest sens, inclusiv inregistrari "highrate", efemeride, etc.
Cu alte cuvinte, vorbim de geodezie, nu de cadastru.

Eu, de ex. sunt in al treilea an de inregistrari cu statia mea de referinta; studiez miscarile crustale in zona Timisoara.
Studiul acestor miscari crustale nu-l pot face folosind de ex. SR ANCPI TIM1 deoarece aceasta se misca la fel ca si statia mea de ref. Ca atare, in ecuatie trebuie introduse SR "CORE STATION" ale IGS.

Bineinteles, pe acel server ftp gasesti si date despre geoid, anomalii, masuratori DORIS, VLBI, SLR care intra deja sub incidenta sferei cercetarii .  :hi: