Pothenot

Creat de zahei, Apr 05, 2011, 02:03 PM

« precedentul - următorul »

zahei

Stie cineva vreo carte, manual, unde gasesc explicatii legate de modul de alegere al combinatiilor de vize (in functie de unghiurile alfa si beta), calculul orientarii medii, eroarea pe directiile vizate, in calculul intersectiei inapoi rezolvarea Pothenot?

Mit

Masuratori terestre-Fundamente
editata de un colectiv de la Fac. de Geodezie-Bucuresti.

zahei


John Doe

Nu am intalnit decat indicatii disparate, un studiu cap-coada nu stiu sa fi vazut undeva.
Oricum, principiile sunt cam aceleasi:
- sa ai minim 3 puncte vechi, din care alegi tu perechi de cate doua, si anume cele cu valorile cele mai mici ale tangentei orientarilor;
- unghiurile dintre vize sa nu fie nici prea mari nici prea mici fiindca tangenta are valori asimptotice, adica la valori extreme tinde una-doua spre infinit si pa calcule (cam intre 40 - 160 grade centesimale, de exemplu);
- tine cont si de faptul ca eroarea la masuratorile unghiulare e invers proportionala cu distanta (intre anumite limite ale vizibilitatii totusi);
- compensarea rezultatelor cu media aritmetica sau ponderata, sau cu vreun program de compensare.

zahei


John Doe

Pai, foarte bine ca nu apare... fa tu un studiu misto !
Ar fi o chestie... stii ceva limbaje de programare? Sau macar in Excel, fa-ti un tabel cu valori de vize din grad in grad, pe 3 puncte de sprijin, si vezi ce abatere iti dau X si Y obtinute daca unul din unghiuri se apropie de zero sau 200g - asta ca argument concret referitor la alegerea punctelor.

Mit

Aici trebuie sa "jonglezi" cu unghiurile, ca sa nu ai unghiuri in jurul valorii de 200 g.

John Doe

Ziceam de Excel ca sa-si scrie direct ecuatiile in celule, am mai vazut asa ceva pentru intersectia inapoi.