intabulare dupa expertiza tehnica

Creat de ancka, Aug 02, 2013, 01:40 AM

« precedentul - următorul »

ancka

am o situatie in care se doreste intabularea unui imobil recent iesit din indiviziune printr-o sentinta data in urma unei expertize tehnice judiciare.
problema este ca suprafata din sentinta este mai mare cu 1 mp decat cea care mi-a reiesit mie (este vb de o suprafata mica pana in 120 mp, astfel ca imi este destul de greu sa " trag" de ea ca sa se suprapuna peste expertiza si nici nu as vrea sa fac acest lucru).intrebarea mea este daca vor fi probleme la intabulare daca voi depune lucrarea cu aceasta diferenta de 1 mp.
a doua chestiune ar fi ca in urma partajarii cel care doreste sa-si intabuleze proprietatea va primi si sulta de la parat, insa aceasta nu a fost achitata.are vreo treaba acest aspect ca nu a fost achitata sulta(de catre cel care a pierdut procesul)?
multumesc.

caditop

Incearca sa tragi pana ajungi la 0.55 m ca sa te inchizi pe suprafata, desi nu cred ca ar fi vreo problema daca dai drumul la documentatie asa.
  Privitor la sulta, daca are de primit treaba lui, nu are nici o legatura cu documentia ta.

vali_costea

Exact, acea diferenta de 1mp este mica, iar cu sulta se va nota in cartea celuilalt.

kkndkk


djxhouse

stai putin. diferenta de 1mp, nici nu ar trebui sa intrebi
de ce? de unde stii celalalt topograf unde a tinut prisma, la un gard de 20cm latime daca ma pui sa masor de 10ori, cu 10 prismasi diferiti, din 10 statii diferite, in nici un caz nu va da aceasi suprafata.

eu iti zic sa dai offset imprejur cu 1cm si ai rezolvat treaba.
si crede-ma, pe gard 1cm e insesizabil

severcoman