Inlocuitor

Creat de cadian, Ian 07, 2012, 10:00 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Buna . Am o intrebare. Este posibil ca Autocad (fie el simplu fie Civil) sa inlocuiasca mapsys-ul si toposys-ul ? Poate e prosteasca intrebarea dar nu folosesc autocad-ul pentru procesarea masuratorilor, deci nu stiu daca face asta. Multumesc

John Doe

Fiecare soft are partile lui tari sau slabe, depinde la ce-l folosesti concret. Eu lucrez in AutoCAD, in tandem cu aplicatii LISP scrise de mine si fac cam tot ce am nevoie, deci sunt multumit.

cadian

Ma refeream daca se poate folosi in loc de toposys . la calularea masuratorilor. compensarea drumuirilor.

John Doe

Toposys e mai tare la capitolul asta. Parerea mea; depinde totusi si de stilul de lucru.

geosilva

Am folosit Toposys si acum folosim Civil 3D pentru partea de procesare - compensare a masuratorilor.
CIVIL 3D are toate functiunile Toposys, dar este mult ai greu de deprins si necesita mult mai multe resurse.

doru2

Pe scurt, civil 3d are functionalitatile mostenite de la LDD. LDD a mostenit totul de la Softdesk. Sofdesk a fost conceput de catre proiectanti pentru proiectanti cu ceva functii de topo.
 
 Toate functiile respective au fost mostenite din generatie in generatie  fara a fi modificate prea mult, au mers inainte cu ce au avut. In ziua de azi Civil 3D  e facut de programatori pentru proiectanti, cam cu tot ce-si imagineaza programatorii ca ar face proiectantii, iar partea de topo a devenit un fel de balci, amestecatura de metode "science fiction" si metode invechite de zeci de ani. daca nu ai altceva pentru prelucrarea datelor, e ok, merge si asa, dar ca metoda si fuctii e cam cu 20 de ani in urma.

  Partea de topo a fost intotdeauna secundara si neglijata, mereu pusa acolo pentru a putea sustine ca are si funnctionalitate topo, dar sa dai gramada aia de bani doar pentru partea de topo e ca si cum ai da bani de un ferari pe un trabant.

   Exist softuri mult mai ieftine si mult mai productive pentru prelucrare. O spun cu mana pe inima, ca cineva care foloseste softul asta in fiecare zi. Imi place din multe puncte de vedere, dar partea de topo e jalnica...

Anton Pann


doru2

era vorba de prelucrarea datelor, ce faci cu ele-alta mamaliga, rasterele si lispurile nu sunt date topo. totusi, ceva mult mai ieftin, care face cam tot ce spui: Carlson Survey, care face partea de topo cam de cinci ori mai bine, mult mai elegant,  dar nu e asa 'inchegat" in rest.