Suprafete Civil 3D

Creat de stolnicu_iasi, Mai 04, 2011, 06:20 PM

« precedentul - următorul »

stolnicu_iasi

Enuntul problemei:

1-Am o suprafata (surface) de baza care este pe o zona mai mare (ridicare topo initiala)
2-Am o alta suprafata rezultata in urma determinarii unei sapaturi (o parte din suprafata initiala-ridicare topo ulterioara a sapaturii)
-Am un proiect care delimiteaza zona ce trebuie sapata (un contur exterior al sapaturii)

Ce am facut:
3-Am creat o noua suprafata (Triangulation Volume Surface) care reprezinta intersectia celor doua suprrafete (practic volumul sapaturii totale). La "Surface properties" imi afiseaza volumul sapatturii.

Ce intrebare am:
Cum as putea limita suprafata 3 (Triangulation Volume Surface) doar la limitele date in proiect (Mask pe polilinia de contur a proiectului) in sensul in care la Surface Properties sa imi afiseze volumul sapat conform proiectului (sa elimin zona care a fost sapata aiurea).

geosilva

Salutare,

Incearca sa folosesti functia " boundary" care o aplici suprafetei nou create sau suprafetei aferente volumului de sapatura.

adrianc

Pune si fisiereul, sa ne lamurim si noi mai exact.
Din cate am inteles eu, trebuie sa tai suprafata 2 pe limitele proiectului si sa creezi o noua suprafata 3 din 1 si 2`.
La muncă! nu la întins mâna.

stolnicu_iasi

Am reusit cu boundary la suprafata nr. 2 dupa care am creat sup.3.
(greseala mea era ca la surface definition nu am schimbat ordinea operatiilor -intai boundary dupa care generare surface).
Multumesc de raspunsuri