GPS Geomax

Creat de ovir, Mar 28, 2012, 04:42 PM

« precedentul - următorul »

ovir

Are cineva gps geomax? daca da rog o parere? va multumesc

scootergts

nici o parere? vad ca sunt mai ieftine decat South sau Stonex si par leit Leica

topo rules

#2
Citat din: scootergtsnici o parere? vad ca sunt mai ieftine decat South sau Stonex si par leit Leica

sunt mai ieftine pentru ca sunt de generatie mai veche,au numai 72 canale,nu au modem GSM intern,nu au modem radio intern deci nu pot fi folosite in mod baza/rover,nu fac statice,nu au soft postprocesare statice.....

topocad.ana

nu au modem????
nu pot fi folosite in mod baza/rover?????
nu fac statice????
nu au soft postprocesare????

esti cofetar cumva? :rotfl:

ancka

o fi gps de masina daca nu face mai nimic. :rotfl:

Mit

O vorba mai spune: putin dai, putin ai.
Asteptam utilizatorii de astfel de sisteme sa impartaseasca din experienta lor cu aceste aparate si sa infirme cele postate anterior.

topo rules

Nu are modem intern asa ca trebuie sa-i dai Net-ul de la telefonul mobil.
Modemurile interne nu sunt limitate de valoarea indicelui SAR(asa cum sunt telefoanele) deci sunt mai puternice si mai stabile.
Nu are nici modem radio,soft post procesare .....

raulsima

ma poate ajuta cineva cum sa export doar fisierul de coordonate dupa o masuratoare.eu am reusit doar fisier dxf si nu ma prea ajuta pt ca nu imi sunt recunoscute punctele de topolt ca fiind blocuri si in caz de ceva sa pot sa refac fisieru de coordonate

raptor

Salut,
Eu folosesc un astfel de aparat (GEOMAX ZPG 800C) si va pot da urmatoarele raspunsuri:
- nu au modem intern dar il folosesc pe cel al telefonului mobil.
- se pot face determinari statice cu el( cu ajutorul progr. Leica Geo Office Combined);
- se poate lucra in  mod Baza-Rover si au un semnal destul de stabil si raza de actiune e in functie de bateria pe care o folosesti la modemul de la baza( eu am masurat pana la 8km distanta in linie dreapta si era o padure intre mine si baza iar semnalul stabil)
In schimb pentru a obtine anexa 15B stie cineva cum sa faca conversia din fisiere tip DBX in RW5 sau alt format pentru a obtine carnetul de teren?

Mit

In LGO poti opta pt. coordonate BLH sau XYZ.
Unde scrie de DBX si RW5? Sau va cere o tanti de pe la moldoveni si trebe sa va conformati?  :uimit:

raulsima

va rog sa ma ajutati intr-o problema.am un ZPG 800 de la geomax si nici cum nu reusesc sa ma conectez la o statie VRS.puteti sa ma ajutati in aceasta privinta?
mentionez ca la celelalte statii se cam intrerupe semnalu si se deconecteaza.multumesc

scootergts

#11
Citat din: MitIn LGO poti opta pt. coordonate BLH sau XYZ.
Unde scrie de DBX si RW5? Sau va cere o tanti de pe la moldoveni si trebe sa va conformati?  :uimit:

formatul standard este RINEX (Receiver Independent Exchange) si daca spui ca poti calcula cu LGO Combined, stiu ca are export to Rinex.

razvan iusan

Salutare la toti,
distribuim in romania produsele Geomax (modele noi) zenith 10/30, Zoom20/30/35
Legat de Sistemul Zenit10 GSM, are modem intern (se poate opta si pentru modem radio intern), are si optional urmarire satelitii GLONASS si softul poate fi MicroSurvey-FielGenius sau X-Pad (soft Geomax)
pentru cei care doresc mai multe detalii: E-mail