Ma pot autoriza categoria C

Creat de madalin87, Ian 09, 2014, 07:43 PM

« precedentul - următorul »

madalin87

Am o intrebare daca ma pot autoriza categoria C sau B la terminarea masterului, in conditiile in care am terminat facultatea in alt domeniu(inginerie navala) care nu are nimic in comun cu topogorafie, geodezie, dar in prezent sunt la master ultimul an in domeniul  Topografie miniera informatizata si cadastru si am vechime ca si topograf la firma unde lucrez de 3 ani.Totodata va rog sa imi spuneti ce vechime imi trebuie pentru categoria C si ce vechime pentru categoria B.

Va multumesc anticipat

Mit

Pai sa incepem cu o intrebare: cum te-a angajat nea patronu' ca topograf, cand tu esti "marinar" ?

bad wolf

Ar fi fine sa citesti Ord 107/2010 al Directorului ANCPI.
Il gasesti pe wwww.ancpi.ro/
Sper sa gasesc cararea corecta !

madalin87

@MIT
 Lucrez in mediul privat, cum a facut cum nu a facut dar asa sunt incadrat.
Intrebarea mea este cata vechime imi trebuie pentru categoria  C, 2 ani sau 3 ani ?

madalin87

@bad wolf
  Am citit dar nu stiu daca imi trebuie 3 ani sau 2 de vechime daca am doar masterul in domeniu si vechimea de 3ani.Asta este dilema mea.

MBsurvey

Cat. C 1 an + studii superioare geod.
Cat. B 2 ani + studii superioare geod.
Dace pe diploma ai scris ceva de genul ing. geodez / sau topograf te incadrezi.
(totusi cel mai simplu e sa faci o vizita la cel mai apropoiat OCPI si sa te consulti cu Inginerul sef, sau cu un membru care face parte din comitetul de autorizare)

Modificat de MBsurvey (10-01-2014 16:18:37)

madalin87

@MBsurvey Te referi la stuudile de master sau la cele de licenta?
Problema este ca nu stiu cum incadreaza  cei de la OCPI  studiile de master.Din definitie studiile universitare de masterat sunt a doua treaptă a studiilor universitare, și care asigura aprofundarea în domeniul studiilor de licență sau într-un domeniu apropiat, dezvoltarea capacităților de cercetare științifică .Iar in regulament nu spune nimic cu privire la studiile de master doar la cele de licenta(scurta/lunga durata ) si la studii de reconversie profesionala sau scoli post liceale.

severcoman

#7
Citat din: madalin87... Lucrez in mediul privat, cum a facut cum nu a facut dar asa sunt incadrat.
Intrebarea mea este cata vechime imi trebuie pentru categoria  C, 2 ani sau 3 ani ?

1. vechimea pt. cat C - 1 an;
- vechimea in specialitate este diferita de vechimea in munca; curge de la data obtinerii diplomei *(in orice domeniu),

2. SSSD - studii superioare de scurta durata (2 ani), cel putin asa trebuie incadrate studiile, desi nu este prevazut expres in O.107/2010;

dupa un an-cat C; 3ani-cat B, 5 ani cat A.

marginean

madalin87 ANCPI-ul nu tine cont de master ci doar de licenta si ani de experienta angajat cu codul COR 2165XX inginer topograf, geodez, cartograf etc, la o firma cu codul CAEN principal 7112. Durata ti-a zis-o mai sus MBsurvey.

O zi buna.

severcoman

#9
Citat din: margineanmadalin87 ANCPI-ul nu tine cont de master

@marginean
e o parere sau ai verificat ? daca s-ar tine cont doar de licenta, atunci n-ar fi prevazute cursuri de reconversie (sau dupa parcurgerea acelor cursuri, s-ar obtine licenta, nu?
(adica se poate autoriza cu studii de reconversie/6luni, dar nu se poate autoriza cu master/2ani...)

Modificat de severcoman (12-01-2014 19:37:28)

marginean

#10
Imi cer scuze madalin87 am citit printre randuri si nu am vazut exact ceea ce intrebai tu, eu am inteles altceva, si prin urmare si raspunsul meu ....

Raspunsul il gasesti in ordinul 107/2010, in anexa 1.

http://www.ocpicluj.ro/legislatie/ordin_107_din032010_regulament-de-autorizare-a-pers-fizice-si-juridice-pentru-lucrari-de-cadastru.pdf

david1985

#11
Citat din: severcoman
Citat din: margineanmadalin87 ANCPI-ul nu tine cont de master

@marginean
e o parere sau ai verificat ? daca s-ar tine cont doar de licenta, atunci n-ar fi prevazute cursuri de reconversie (sau dupa parcurgerea acelor cursuri, s-ar obtine licenta, nu?
(adica se poate autoriza cu studii de reconversie/6luni, dar nu se poate autoriza cu master/2ani...)

sal aveti dreptate ANCPI-ul nu tine cont de Master am fost si mi-sa spus ca se poate doar categoria C si dupa un an in sistem poti da ex cat B deci daca esti tehnician topo si ai vechime te autorizezi din prima ..... daca ai master nu poti sa obti B-ul nici daca ai 10 ani experienta .....

david1985

PS daca ai 2 semestre in facultate de topografie + master poti sa te autorizez la cat B daca nu doar C