Autorizare categoria C

Creat de aditza26, Oct 03, 2013, 01:02 AM

« precedentul - următorul »

aditza26

Vreau sa ma autorizez in categoria C dar am descoperit ca exista o problema in contractul meu de munca.

Din septembrie 2011 sunt angajat pe postul de topograf (COR 311804) - eram inca in facultate. In vara anului 2012 am promovat examenul de licenta (am devenit inginer). Problema este ca si in prezent sunt incadrat ca topograf, la fel ca in ziua angajarii. Convins fiind ca au trecut 12 luni in care am activat ca si inginer, am decis sa dau examenul de autorizare pentru categoria C insa am aflat despre aceasta problema.

Pana voi ajunge personal la OCPI sa pun aceasta problema poate va puteti da cu pararea.

Pot rezolva cumva aceasta problema?

Va multumesc anticipat.

John Doe

Discuta la compartimentul personal de la angajator sa-ti schimbe incadrarea. Nu e obligat sa te incadreze pe postul pentru care ai tu calificare maxima, probabil ar trebui sa-ti dea si salariu mai mare daca face asta.
S-ar putea sa mearga vechimea la autorizare si cu cartea de munca pe topograf si diploma de absolvire ca inginer, in ideea ca ai vechime in domeniu (care tot "domeniu" este si ca figurant si ca inginer), dar ai si studii superioare deci vechimea necesara e mai mica.

Nu stiu de ce n-ai putut sa intrebi din prima la OCPI, nu-ti dai aia voie sau ce este? Te lamureai din prima; asa, este o intrebare care aproape sigur are raspunsuri diferite de la un OCPI la altul.

aditza26

La OCPI Bucuresti am intrebat persoana responsabila cu autorizarile dar mi-a spus ca nu da consulatatii ca nu are timp, sa depun dosarul si imi va cere completari daca este cazul. Problema este ca la depunerea dosarului se platesta taxa de 400 RON iar in cazul in care dosarul nu se accepta taxa este pierduta.

Am intrebat si alti inspectori de acolo dar nu au putut sa imi spuna decat ceea ce scrie in ordin, si anume ca am nevoie de contractul de munca in care sunt incadrat ca inginer si care sa aiba o vecime minima de 1 an.

John Doe

Inseamna ca prin "vechimea minima in domeniu" se intelege vechimea minima care trebiue sa o ai incadrata cu specialitatea respectiva. Chestie de semantica, "specialitate" este descrisa separat si explicit, iar "domeniu" are o singura denumire pentru toate specialitatile si nici o alta precizare explicita, deci este acelasi as spune eu. Iar daca specialitatea se lua numai din cartea de munca, nu-ti mai cereau si diploma de studii. Dar nu eu te autorizez.
Persoana responsabila cu autorizarile cred ca este foarte ocupata de nu mai poate face chiar nimic altceva. Sau chiar nu stie nimic altceva decat sa ia hartiile de la oameni la ghiseu. "Buna ziua" stie sa spuna?
Poate stie cineva din Bucuresti, sa vedem. Bafta.

Modificat de John Doe (03-10-2013 21:14:02)

bad wolf

#4
Citat din: aditza26La OCPI Bucuresti am intrebat persoana responsabila cu autorizarile dar mi-a spus ca nu da consulatatii ca nu are timp, sa depun dosarul si imi va cere completari daca este cazul. Problema este ca la depunerea dosarului se platesta taxa de 400 RON iar in cazul in care dosarul nu se accepta taxa este pierduta.

Am intrebat si alti inspectori de acolo dar nu au putut sa imi spuna decat ceea ce scrie in ordin, si anume ca am nevoie de contractul de munca in care sunt incadrat ca inginer si care sa aiba o vecime minima de 1 an.

Nu este obligatoriu sa platesti taxa la depunerea dosarului ci doar   sa ai chitanta la momentul examinarii!
Sper sa gasesc cararea corecta !

c_pascu

Pune intrebarea aici:
http://www.ancpi.ro/pages/epetitie.php?lang=ro" target="_blank">http://www.ancpi.ro/pages/epetitie.php?lang=ro
Teoretic vei primi un raspuns scris care iti va folosi la dosar

aditza26

Am fost in cele din urma la OCPI Calarasi cu toate actele la persoana care se ocupa de autorizari sa imi spuna daca ma incadrez sau nu. S-a uitat peste contractele mele si a decis sa nu ma incadrez. Nu sunt total de acord cu ceea ce mi-a spus pentru ca s-a referit la niste lucruri care nu sunt stipulate in Ordinul 107.

Situatia mea este urmatoarea:

Prima firma la care am lucrat:
- 01.03.2011 - 01.06.2011 angajat ca tehnician topometrist (cod COR 311206), program full-time

A 2-a firma la care inca lucrez:
- 14.09.2011 - 30.04.2012 angajat ca topograf (cod COR 311804), program part-time, 2 ore pe zi
- 01.05.2011-30.09.2013 angajat ca topograf (cod COR 311804), program full-time
- 01.10.2013-prezent angajat ca inginer topograf (cod COR 216504), program full-time

a 3-a firma la care inca lucrez:
- 28.08.2012 - prezent angajat ca inginer geodez (cod COR 216502), program part-time, 2 ore pe zi

# in iulie 2012 am promovat examenul de licenta

In momentul in care am fost la OCPI nu semnasem actul aditional de modificare a functiei din topograf in inginer topograf la cea de-a 2-a firma.
Persoana de la OCPI mi-a spus ca, conform actelor mele am doar 3 luni vechime in specialitate (12 luni ca inginer geodez dar se considera 1/4 pentru ca este program de 2 ore pe zi). Nu sunt convins de acest fapt pentru ca nu se stipuleaza in Ordinul 107 (sau poate nu am fost eu atent).

Pe de alta parte persoana mi-a precizat ca mi se considera zero vechime ca tehnician pentru ca nu am fost angajat ca absolvent de liceu/colegiu de topografie, chiar daca eu i-am spus ca m-am angajat dupa ce am terminat 3 ani de facultate, prezentand la angajare adeverinta de la facultate.


Urmatorul pas ar fi sa ma adresez ANCPI-ului insa imi este frica de faptul ca ar putea sa procedeze ca cei de la OCPI.

Ceva sfaturi?

Modificat de aditza26 (22-10-2013 23:41:17)

bad wolf

#7
Citat din: aditza26Am fost in cele din urma la OCPI Calarasi cu toate actele la persoana care se ocupa de autorizari sa imi spuna daca ma incadrez sau nu. S-a uitat peste contractele mele si a decis sa nu ma incadrez. Nu sunt total de acord cu ceea ce mi-a spus pentru ca s-a referit la niste lucruri care nu sunt stipulate in Ordinul 107.

Situatia mea este urmatoarea:

Prima firma la care am lucrat:
- 01.03.2011 - 01.06.2011 angajat ca tehnician topometrist (cod COR 311206), program full-time

A 2-a firma la care inca lucrez:
- 14.09.2011 - 30.04.2011 angajat ca topograf (cod COR 311804), program part-time, 2 ore pe zi
- 01.05.2011-30.09.2013 angajat ca topograf (cod COR 311804), program full-time
- 01.10.2013-prezent angajat ca inginer topograf (cod COR 216504), program full-time

a 3-a firma la care inca lucrez:
- 28.08.2012 - prezent angajat ca inginer geodez (cod COR 216502), program full-time

# in iulie 2012 am promovat examenul de licenta

In momentul in care am fost la OCPI nu semnasem actul aditional de modificare a functiei din topograf in inginer topograf la cea de-a 2-a firma.
Persoana de la OCPI mi-a spus ca, conform actelor mele am doar 3 luni vechime in specialitate (12 luni ca inginer geodez dar se considera 1/4 pentru ca este program de 2 ore pe zi). Nu sunt convins de acest fapt pentru ca nu se stipuleaza in Ordinul 107 (sau poate nu am fost eu atent).

Pe de alta parte persoana mi-a precizat ca mi se considera zero vechime ca tehnician pentru ca nu am fost angajat ca absolvent de liceu/colegiu de topografie, chiar daca eu i-am spus ca m-am angajat dupa ce am terminat 3 ani de facultate, prezentand la angajare adeverinta de la facultate.


Urmatorul pas ar fi sa ma adresez ANCPI-ului insa imi este frica de faptul ca ar putea sa procedeze ca cei de la OCPI.

Ceva sfaturi?

Mai asteapta ! N-ai niciun avantaj cu autorizatie doar pentru cat. C.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Nu cunosc suficient legislatia muncii ca sa-mi dau o parere autorizata, si nici n-am mai intalnit o situatie asa de ciudata. Mai bine ai putina rabdara pana iti faci vechimea in clar, iti iei B-ul si nu mai ai treaba cu nimeni.

Mit

Atunci, mai bine interogheaza-i si pe cei de la ANCPI.

severcoman

#10
Citat din: aditza26Vreau sa ma autorizez in categoria C dar am descoperit ca exista o problema in contractul meu de munca...

in prezent ai vechime de cel putin 1 in specialitate, deci te poti autoriza cat. C;
dupa autorizare te inregistrezi ca pf ... si spor la lucru !
(peste un an schimbi categoria)

kkndkk

Daca ai sa cauti pe net ai sa vezi ca vechimea in specialitate nu tine cont de faptul ca ai program part-time. Vezi in special la jurisprudenta unde sunt procese in acest sens.

aditza26

Am cautat acest lucru si asa este. Si pe forumurile de avocatura este precizat acest fapt. Cum fac insa cu cei de la OCPI care spun ca trebuie sa am program full-time?

severcoman

#13
Citat din: aditza26Am cautat acest lucru si asa este. Si pe forumurile de avocatura este precizat acest fapt. Cum fac insa cu cei de la OCPI care spun ca trebuie sa am program full-time?

simplu: ori depui dosarul, ori soliciti un raspuns in scris > atunci vei vedea cum fac.

Modificat de severcoman (25-10-2013 14:45:51)