Tematica pentru examinarea persoanelor fizice

Creat de george75m, Dec 01, 2012, 10:01 PM

« precedentul - următorul »

bogdy


Anton Pann

E clar acum . Trebuie sa-mi schimb ochelarii :hi:

Modificat de Anton Pann (10-12-2012 10:56:40)

Nicole

Daca ai o vila cu un perete gros la mijloc , cu 2 intrari separate , cu doi proprietari diferiti , de  ce nu ai voie sa imparti constructia?

rock4ever

Pentru ca "computer says no" E unul din abuzurile eterrei. Eu am incercat acum 2 ani sa fac asa ceva tin mite ca nu am putut face fisierul cp, mi-a dat eroare, am intrebat la ocpi si mi s-a spus clar ca nu se poate. Incearca si fa un cp, poate cu ultimele update-uri s-o fi rezolvat, poate o fi dat cineva in judecata vre-u registrator pentru abuz, numai asa se putea rezolva problema.
Si mai curios este faptul ca stiu caz concret care a avut sentinta ce a dispus dezmembrarea constructiei, si atunci s-a putut opera.

Mit

Eu am mai discutat problema asta intr-un alt topic, dar vad ca inca nu-i inteleasa bine chestia cu dezmembrarea sau apartamentarea, ba mai mult, unii pe baza unor ineptii ale altora, sustin ca asa-i OK.
ESENTA situatiei cand se face dezmembrare este faptul ca eu voi fi PROPRIETAR 100% pe unul dintre imobilele rezultate in urma dezlipirii.  Si ca atare, maine vreau sa-mi demolez casa pt. a face loc unui palat. Ce se intampla daca am de ex. structura de rezistenta comuna cu casa vecinului ( sau fundatii, fatade, ziduri, acoperis, sarpanta, etc)? Cade si a lui la demolare !!!
Ca atare, acesta-i cazul in care se poate face NUMAI apartamentare.
E logic ce spune @rock4ever: cum poti scoate C1 si C2 cand ai avut numai un C.
Aici, E-Terra se comporta normal, nu abuziv.  :hi:

rock4ever

Mit nu-i chiar normal ce face eterra. Cu proprietatea mea, fac ce vreau, daca cosntructia si terenul sunt partajabile in natura, si eu vreau sa iti vand tie jumate de casa si jumate de teren, trebuie sa se poata. Exemplul tau cu demolarea nu poate fi generalizat, el poate fi aplicat si constructiilor duplex care se inscriu de la inceput ca c1 si c2. Nici in cazul acesta nu cred ca poti da cu bila-n jumatatea ta fara sa iti pese de c2-ul vecinului.
Parerea mea este ca daca sunt intrunite anumite conditii trebuie sa se poata, si dupa cum spuneam stiu caz cand daca sentinta a dispus dezmembrarea constructiei, s-a putut opera in eterra. Asta nu mi se pare normal, daca ai sentinta se poate daca n-ai, nu se poate

Nicole

In caz de demolare se va face expertiza tehnica, autorizatie de demolare, declaratie notariala vecin  si consolidare propusa in expertiza - pt. Mit

Modificat de Nicole (10-12-2012 16:52:56)

Anton Pann

Nu este vinovata Eterra  :rotfl: Este vorba de codul civil si dreptul de proprietate cum spune MIT. Prin dezmembrare se formeaza loturi ca proprietate exclusiva . Ori juma de zid nu poate sa fie proprietate exclusiva ci numai proprietate comuna si se intalneste doar la apartamentele care ziduri (bunuri ) comune . Daca s-ar face proprieate exclusiva , dupa dezmembrare , nu poti beneficia de prerogativele dreptului de proprietate integral: posesia, folosinta si dispozitia. Nu poti dispune in totalitate asupra juma de zid, oricat ar fi el de gros, fara acordul vecinului sau autoritate . Deci, dezmembrarea prin mijlocul zidului ar face doar sa pară ca este proprietate exclusiva, dar ar avea limitate prerogativele (dispozitia !- nu poti sa-l demolezi cum vrei tu !) . Deci, dupa o asemenea dezmembrare ,  nu ar fi nici proprietate exclusiva nici proprietate comuna iar in acest caz ar fi in afara codului civil romanesc.

Modificat de Anton Pann (10-12-2012 17:15:46)

rock4ever

Antoane, indica-mi te rog articolul din codul civil care consfinteste ce spui tu

Anton Pann

"Art. 593. Cu toate acestea, fiecare coproprietar al unui zid comun poate fi apãrat de a contribui la reparatii si reclãdiri,renuntând la dreptul sãu, dacã însã zidul comun nu ar sprijini vreo clãdire a sa."

Ce zici , " poti renunta la dreptul de coproprietate asupra unui zid comun " , respectand acest articol ?  Poti face dezmembrare respectand acest articol ? Poti renunta la dreptul de proprietate asupra jumatatii de zid a casei tale , pentru a scapa de reparatii etc , respectand acest articol ? ?

"Art. 590. În orase si la tarã, orice zid care serveste de despãrtire între clãdiri sau între curte si grãdinã, si între ograde la tarã,se socoteste comun, dacã nu existã un titlu sau semn care ar proba contrari. "
Aici e vorba de un singur zid dintre cladiri.Acolo unde fiecare cladire aere zidul ei, nu mai e vorba de comunitate .

Modificat de Anton Pann (10-12-2012 21:06:11)

Mit


                  Voi cei care vreti sa faceti dezmembrare prin ziduri: faceti cum vreti, numai nu cumva vreodata sa dati cu subsemnatul. http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink2.png">


               

Nicole


                  MIT - ai mp http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

_______________________________________
Intrebare:Ce este un urs polar?
Raspuns:Un urs rectangular care are sistemul de coordonate schimbat.


               

Anton Pann


                  I. Partile comune

Notiune Art. 648
(1) Daca intr-o cladire sau intr-un ansamblu rezidential exista spatii cu destinatie de locuinta sau cu alta destinatie avand proprietari diferiti, partile din cladire care, fiind destinate intrebuintarii spatiilor respective, nu pot fi folosite decat in comun sunt obiectul unui drept de coproprietate fortata.
(2) Partile comune sunt bunuri accesorii in raport cu spatiile locative, care constituie bunurile principale in sensul art. 546.

Zidurile comune nu pot fi folosite decat in comun , in indiviziune fortata.
Gata , am terminat !

Modificat de Anton Pann (11-12-2012 22:50:39)