Tematica pentru examinarea persoanelor fizice

Creat de george75m, Dec 01, 2012, 10:01 PM

« precedentul - următorul »

george75m

Tematica pentru autorizarea persoanelor fizice.
La punctul 18."Operatiuni de dezmembrare, alipire, apartamentare" , in documentatiile din bibliografie nu gasesc decat continutul documentatiilor de dezmembrare si alipire (Ordin 634/2006 actualizat), iar pentru apartamentare am doar o definitie in Legea 7/1996 actualizata.
Practic, am facut destule asemenea documentatii, dar am nevoie si de ceva "teorie" pt. rezolvarea acestui subiect la examen.
Imi poate indica cineva unde sa mai caut ?

Modificat de george75m (01-12-2012 20:03:00)

John Doe

Nu toti termenii folositi in domeniu au definitii in bibliografia data, exista anumite lucruri care se presupune ca le stii din moment ce ai studii de specialitate.
De exemplu, in cadastru toata ziua desenam linii, dar definitia liniei nu ti-o cere nimeni fiindca ai invata-o in clasa a cincea la geometrie.
Nici eu nu-mi aduc aminte unde am citit definitiile exacte ale operatiunilor de care zici tu, dar daca nu gasesti si iti pica chiar asta, spune-le asa cum intelegi tu problema, e suficient de simplu ca sa nu prea poti gresi.

Totusi, esti sigur ca ai cautat in toata bibliografia si n-ai gasit definitiile?

george75m

Am gasit o definitie pt. dezmembrare si una pt. apartamentare.
Se mai pot scrie continuturile documentatiilor respective.
Pentru un subiect ce se trateaza in 2 ore este subtire, majoritatea celorlalte subiecte fiind mult mai ample.
Pot sa mai scriu cu propriile cuvinte ce fac la operatiunile respective, vi se pare ok ?

Nicole

Alipirile si Dezlipirile nu se intalnesc doar in cazul terenurilor ci si al constructiilor. Astfel, proprietarul unei constructii poate sa solicite dezmembrarea acesteia prin formarea mai multor corpuri independente. In practica, aceasta operatiune mai este cunoscuta si sub denumirea de apartamentare. :hi:

Anton Pann

Este bun exemplu de folosire gresita a termenilor  :nod: Constructiile nu se dezmembreaza !! Dezmembrarea poate privi doar terenurile iar apartamentarea priveste constructiile. Dezmembrarea are finalitate un aliniament de dezmembrare , care in cazul constructiilor nu poate fi trasat prim mijlocul unui zid. Atat in legislatie, cat si in practica dezmembrarea priveste terenurile iar apartamentarea priveste cosntructia . Doar in OG 634 se va intalni "Dezlipire UI" ce duce cu gandul la dezmembrarea constructiilor  , dar .... asta e , asa au gandit-o. Nicol a scris :"dezmembrarea constructiei prin formarea mai multor corpuri independente " . Prin apartamentare, apartamentele dintr-o cladire (corp) nu sunt independente intrucat bunurile comune duc la stare de indiviziune (partiala) - coproprietate . Daca sunt mai multe cladiri inscrise in Cf pe un singur top,  atunci acestea pot deveni corpuri independente prin dezmembrarea tarenului pe care se gasesc , nu prin apartamentare .

Modificat de Anton Pann (06-12-2012 23:50:14)

Nicole

Cu certificat de urbanism noi am putut dezmembra un teren si constructia existenta pe teren , pe din doua... pt 2 proprietari diferiti

rock4ever

Sunt curios cum ai facut nicole pt ca si eu am incercat dar nu poti face cp-ul.da eroare ca nu poti introduce o constructie si sa scoti doua

Anton Pann

Cred ca ai dat juma de zid la unul si juma de zid la altul , ca altfel...??? E clar .  :nono: Cred ca erau doua corpuri de cladire si atunci insemna ca ai "dezmembrat terenul ", nu cladirea .

Nicole

Am dezmembrat terenul iar  cladirea s-a putut imparti pe din doua pentru ca avea doua intrari separate si utilitatile erau separate , ei au dat declaratii ca sunt de acord , au obtinut certificat de urbanism si pentru cladire ...( sunt cetateni romani plecati in america care au revendicat o vila din eforie )  ... am spus asta ca sa intelegi ca de obicei primaria nu elibereaza certificate de urbanism pt dezmembrarea cladiri

Modificat de Nicole (07-12-2012 20:27:01)

Mit

:uimit:
Bun, dar ai spus ca au obtinut CU de la primarie. Mai departe ai rezolvat treaba la OCPI?

Anton Pann

bine dar aveau vreun zid comun , acoperis, fundatii ? Asta este singura problema. Si, chiar daca nu este corect, fii sigura ca s-au mai facut asemenea lucrari , pe baza acordului proprietarilor .

Modificat de Anton Pann (07-12-2012 21:12:51)

bad wolf

E corect. Constructia, cred, a fost un duplex; adica doua case alipite perfect cu un zid dublu,zid care imparte si acoperisul in doua parti.
Deci poate fi considerata fie o singura constructie, fie pot fi considrate doua constructii.
Terenul se dezmembreaza exact printre cele doua ziduri alipite. Simplu !

Modificat de bad wolf (08-12-2012 00:16:08)
Sper sa gasesc cararea corecta !

rock4ever

Daca ai C1 si C2 pe acelasi teren, atunci le poti dezmembra. Daca ai numai C1, nu poti rupe cladirea in doua, incercati de curiozitate sa faceti un cp, o sa vedeti ca nu se poate


Anton Pann

Bogdy, nu ai inteles ce a spus BAd. A dorit sa experime ca : daca sunt C1 si C2 , poti dezmembra TERENUL, faci doua loturi , fiecare cu cate o constructie. Iar daca ai doar o singura conbstructie, nu poti dezmembra terenul de sub constructie, nu poti rupe cladirea in doua, nu poti trage linia de dezmembrare prin constructie. in aceasta situatie, poti sa faci un lot cu constructia si unul sau mai multe fara constructie .

Modificat de Anton Pann (10-12-2012 09:45:41)