PFA sau ce forma de organizare fiscala adopt pentru Autorizat ANCPI

Creat de maryus_h, Mar 30, 2011, 06:03 PM

« precedentul - următorul »

bogdan_bn

Buna ziua,

de curand am obtinut certificatul de autorizare pt lucrari de cadastru si geodezie. vreau sa obtin stampila
ce forma juridica trebuie sa obtin obligatoriu PFA sau ii bine si SRL. prefer SRL deoarece am unul invintat

prin persoana autorizata se intelege

persoana fizica = cetatean al unui stat membru al UE sau al unui stat care apartine Spatiului Economic European, luat individual, in calitate de subiect de drept civil fiind titularul unor drepturi si obligatii ce alcatuiesc continutul raportului juridic

in ordin mai scrie urmatoarele perosanele fizice autorizate nu pot executa lucrari de specialitate pe seama si in numele persoanei juridice neautorizate

pt mai multe detalii accesati

http://www.ancpi.ro/images/legislatie/Ordin_al_directorului_general_al_ANCPI_nr.107_din_29.03.2010.pdf" target="_blank">http://www.ancpi.ro/images/legislatie/O ... 3.2010.pdf

cip_mancip

exista vre-o diferenta intre PFA-ul deschis la Administratia Financiara si PFA-ul deschis la Registrul Comertului? ( eu am doar CIF, nu am si CUI) e vre-o pb? am discutat cu cineva ca ar trebui sa fiu inregistrat atat la ANAF cat si la Reg. Comertului, nu mai inteleg .
multumesc

Mit

La Reg.comertului, noi nu mai trebuie sa figuram.
Asa ca, te inregistrezi numai la finante, unde primesti CIF.
Asa-i la Timis. La Ilfov-ul tau...

cristi_gav


Tevez

Ciao,
S-a înregistrat cineva recent în Prahova? Păţesc la fel ca şi colegul de la BZ,
sunt trimis de la fisc la registru şi invers.

adrianc

Trebuie sa  ii explici aluia sau aleia de la fisc ca practici o meserie libera gen avocat, medic sau notar. Bifezi pe formularele alea (220 si 070 parca) in dreptul meseriei libere la altele si scrii detaliat ce faci.
Functionaru nu e pus acolo pentru ca stie legea. E pus pentru ca e pila cuiva (de obicei, nu as vrea sa generalizez). El stie sa proceseze formularele, sa le de-a numere de inregistrare si sa la bage in calculator.
Bafta.
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

Eu am platit amenda , la ANAF, ca nu am avut si CUI.
Asa` ca...
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Profesia noastra nu mai are nevoie de CUI de la Reg. Comertului, ci numai de CIF de la ANAF. Am fost la RG, am facut si cerere de reexam. si tot nu mi-au mai dat;  pana acum 1 an, cel putin, aveam si CUI.

Tevez

Citat din: MitProfesia noastra nu mai are nevoie de CUI de la Reg. Comertului, ci numai de CIF de la ANAF. Am fost la RG, am facut si cerere de reexam. si tot nu mi-au mai dat;  pana acum 1 an, cel putin, aveam si CUI.
Asta am zis şi eu când am mers prima dată, imediat după autorizare.
Nefiind 100% sigur am abandonat, am avut promisiunea că nu voi fi
amendat dacă revin să mă înregistrez, desigur, cu condiţia să nu am
activitate comercială până atunci. Acum trebuie să facturez, deci nu
mai pot amâna. Merg cu legea la mine, dar mă tem de un contra-
argument, anume că ANCPI-ul nu e organizaţie profesională şi că
treaba cu înregistrarea doar la fisc e pentru avocaţi, arhitecţi, etc.
Merci pt. răspunsuri!

bogdy


Tevez


                  M-am înregistrat la fisc cu succes, se pare că era în concediu cine
se ocupă în mod normal cu pfa-urile. http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> Merci tuturor pt. ajutor.