PFA sau ce forma de organizare fiscala adopt pentru Autorizat ANCPI

Creat de maryus_h, Mar 30, 2011, 06:03 PM

« precedentul - următorul »

maryus_h

Salutare! problema mea e simpla: am fost anul trecut la registrul comertului in ideea sa-mi fac PFA in domeniul topografiei, nefiind inca autorizat de ANCPI/OCPI, acolo cand am ajuns, cu tot dosarul, si i-am spus functionarului de acolo domeniul de activitate, mi-a spus ca ei nu mai dau certificate de auorizare PFA pentru cei din topografie geodezie cadastru, pentru ca ei sunt autorizati de alte institutii ( ANCPI/OCPI) si functioneaza dupa legi diferite...-pana aici clar, "mergeti la ANAF si va inregistrati fiscal direct cu autorizatia de la OCPI" zis si facut. sunt autorizat din 12.2010, am fost la fisc...si ei mi-au zis ca "dom-ne nu-i profesie liberala...tre sa te duci la registrul comertului, te autorizezi si apoi vii la noi"... aici nu-mi mai e clar ...jucam ping-pong si eu sunt bila???
Va rog...daca cineva si-a rezolfat problemea fiscalitatii recent sa-mi dea doua trei sfaturi vorbe ceva...Multumesc

Modificat de maryus_h (30-03-2011 15:05:09)

autorizat

Poti sa ai PF  (ca forma de activitate comerciala) fara sa ai autorizare de la ANCPI.
 PF se face la Oficiul Registrului Comertului si se cer urmatoare acte:
   act de studii
   extras CF pt. sediul firmei ( in cazul nostru PF)
   taxe in jur de 200 RON.
 Dupa ce primesti actele de constituire al PF ,in termen de 15 zile trebuie sa te inregistrezi la Finante   (ANAF). Autorizarea de la ANCPI iti da dreptul sa depui lucrari de cadastru. Dupa ce ai actele de la ORC poti sa  treci   pe la OCPI sa te
inregistreze ca lucrezi pe PF-ul tau.
Succes

autorizat

Am uitat :
tipul de activitate conform codul CAEN este 7112
Activitati de inginerie si consultanta tehnica....


bstcad

nu-i corect domnu "autorizat"

Nu are nicio treaba cu Registrul comertului.
Insusi denumirea de Reg Comertului - te duce la gandul de comert.... Insa noi nu facem comert. Noi facem prestari de servicii, si le facem in baza unei autorizatii emise de ANCPI/OCPI. Nu e nevoie sa ne luam autorizatie de la primarie, si cu ea sa mergem la reg com. (nu suntem sub incidenta legii 571/2003).

Deci : Te duci la Admin Financiara, depui acolo o copie dupa autorizatie, un contract de comodat pentru sediu, copie dupa actele de identitate si completezi o declaratie 070, de inregistrare ca PF. Odata cu depunerea declaratiei 070, depio si inca o declaratie cu venitul estimat (daca optezi pt venitul real), sau nu stiu ce ...daca optezi pt norma de venit. Nu stiu sa iti dau mai multe date referitoare la norma de venit, pt ca am optat numai pt sistem real, dar as fi interesat daca reusesti sa ne comunici si noua cum se procedeaza. Un avantaj la norma de venit este ca poti sa ai indiferent ce cifra de afaceri, si platesti acelasi impozit, care se stabileste in fc de judet, localitate, daca mai esti angajat cu norma inreaga - se face o deducere .... etc.

Dupa aprox 2 saptamani in baza declaratiei 070 - vei primi un Certificat de inregistrare Fiscala (o jumatate de pg - colorata cu verde).
Din momentul in care ai acest certificat te poti duce sa-ti faci comanda de stampila (o stampila mica in care se scrie PFL....., CUI, si adresa), chitantiere, facturi
 etc.

Iti ures succes in ceea ce vrei sa faci.

djxhouse

eu nu mai inteleg nimic.
eu mi-am facut PFA la registrul comertului, dupa care am mers la finante si etc etc.
deci e bine sau nu e bine?  :hi:

maryus_h

Astazi la ANAF Buzau mi-a dat cu flit pe romaneste. Ca activitatea de topograf e comerciala deci...autorizata de registrul comertului. seful de serviciu de acolo mi-a zis ca daca totusi vreau...sa depun dosarul la registratura...si-i da respingere in scris. eu nu mai inteleg nimik. maine ma duc la registrul comertului...din nou...sa vedem poate poate

maryus_h

Citat din: djxhouseeu nu mai inteleg nimic.
eu mi-am facut PFA la registrul comertului, dupa care am mers la finante si etc etc.
deci e bine sau nu e bine?  :hi:

cand ti-ai facut PFA la registrul comertului???, ca o cunostinta si-a facut prin mai 2010 si a mers, cand am fost si eu prin august ala de la registrul comertului a zis ca nu mai tine de ei autorizarea PFA pentru geodezie cadastru cartografie ca asta-i profesie reglementata si autorizata de legi speciale...deci si ala mi-a dat rebus maxim...ca sa ma duc la ANAF sa ma inregistrez fiscal...si flit. Eu in decembrie m-am autorizat pentru inceput cu C, anul asta dau de B, si voiam sa-mi fac si pfa, [pe langa faptul ca lucrez in domeniu...la o firma privata] as fi incercat in paralel si ca pfa

Modificat de maryus_h (30-03-2011 23:53:21)

djxhouse

PFA-ul la registrul comertului l-am facut in iunie 2009.
:) mergem inainte  :dinti:

bad wolf

Citat din: maryus_h
Citat din: djxhouseeu nu mai inteleg nimic.
eu mi-am facut PFA la registrul comertului, dupa care am mers la finante si etc etc.
deci e bine sau nu e bine?  :hi:

cand ti-ai facut PFA la registrul comertului???, ca o cunostinta si-a facut prin mai 2010 si a mers, cand am fost si eu prin august ala de la registrul comertului a zis ca nu mai tine de ei autorizarea PFA pentru geodezie cadastru cartografie ca asta-i profesie reglementata si autorizata de legi speciale...deci si ala mi-a dat rebus maxim...ca sa ma duc la ANAF sa ma inregistrez fiscal...si flit. Eu in decembrie m-am autorizat pentru inceput cu C, anul asta dau de B, si voiam sa-mi fac si pfa, [pe langa faptul ca lucrez in domeniu...la o firma privata] as fi incercat in paralel si ca pfa

Da. Esuficient sa mergi la ANAF  , la judet(unde locuiesti) unde vei primi cod fiscal, asta pt. ca Certificatul de autorizare tine loc de autorizatie PFA(aia eliberata de primarie).
Sper sa gasesc cararea corecta !

maryus_h

Da...deci dupa vizita la registrul comertului, dupa acelasi rezultat : "nu la noi" am lamurit situatia cu seful serviciului inregistrari fiscale de la anaf, am studiat impreuna ordinul 107/2010 si am ajuns la concluzia ca topografia nu e reglementata de o organizatie gen ordinul arhitectilor - profesie libera, corpul expertilor contabili - profesie libera, etc. gen ordinul geodezilor ...ogr-ul care nu mai e. Ca asta e o scapare in legislatie...o meserie lasata undeva la mijloc, e o activitate de comerciala dar nu e...etc. in final imi da drumu asa...ma inregistreaza fiscal si mergem inainte...eu cu munca...ei cu impozitele. :) multam de sfaturi/pareri, sanatate si spor la treaba.

bogdy

eu tot la anaf m-am inregistrat in 2007 si nu m-a trimis nimeni la ORC

autorizat

PF se poate face si fara sa fi autorizat de ANCPI.
Ca PF prestez servicii pt. care imi da dreptul  domeniul pt. care m-am autorizat.
Autorizarea de ANCPI iti da dreptul sa executi lucrari de cadastru .
Pt. "bstcad " termenul de activitate comerciala nu inseamna ca esti comerciant,
 SC (societate coerciala) nu inseamna ca toate firmele se ocupa cu comert, ci inseamna ca desfasori o activitate pt. care incasezi bani.

autorizat

Problema este reglementata in

OUG nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si familiale

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_11837/OUG/nr./44/2008/privind/desfasurarea/activitatilor/economice/de/catre/PFA,/intreprinderile/individuale/si/familiale.html#ixzz1IBPyDpuu

bad wolf

Citat din: autorizatPF se poate face si fara sa fi autorizat de ANCPI.
Ca PF prestez servicii pt. care imi da dreptul  domeniul pt. care m-am autorizat.
Autorizarea de ANCPI iti da dreptul sa executi lucrari de cadastru .
Pt. "bstcad " termenul de activitate comerciala nu inseamna ca esti comerciant,
 SC (societate coerciala) nu inseamna ca toate firmele se ocupa cu comert, ci inseamna ca desfasori o activitate pt. care incasezi bani.

utorizre de la ANCPI NU SE REFERA DOAR LA CADASTRU !!!!
Sper sa gasesc cararea corecta !