Proiect de lege privind reinfiintarea OGR

Creat de Ionica34, Feb 16, 2010, 11:52 AM

« precedentul - următorul »

Ionica34


                  Sunt multe tampenii in legea asta.
Insasi fondul ei este gresit. Se creeaza o organizatie care va incerca sa subordoneze domeniul catorva firme sau personaje (nu personalitati) din domeniu.
Cand ma refer la personaje ma refer la oameni precum Manolache, Paunescu, Neuner, etc.
Insasi motivarea din raportul de inainte a legii, cum ca nu se modifica veniturile la bugetul de stat este o minciuna sfruntata.
http://www.cdep.ro/proiecte/bp/2009/1000/00/3/em1003.pdf" target="_blank">http://www.cdep.ro/proiecte/bp/2009/100 ... em1003.pdf
Cum naiba nu se modifica incasarile la buget, daca ANCPI nu mai incaseaza taxele de autorizare si le incaseaza OGR-ul?
Cum nu se modifica impactul asupra societatii, cand mi se impune sa ma asociez intr-o organizatie pe care nu o agreez, care si-a aratat adevarata fata inca de la infiintare, care ne-a dezbinat si a incercat prin toate metodele sa arate ca unii sunt mai geodezi decat altii?
Unde este dreptul la libera asociere consfintit in constitutie?
Hai sa fim seriosi : poate in acest mandat, pana in 2012 vor reusii sa dea si sa mentina aceasta lege. Dar in mandatul urmator?
Cum se va rezolva contradictia dintre Legea 7/1997 si legea asta? In legea 7 se specifica clar (lege organica) ca singura institutie autorizata sa reglementeze domeniul este ANCPI!!! Ori acum?
Nu stiu ce sa zic, dar vad din nou ca parlamentul face legii dupa bunul interes al unor grupuri de oameni. Nu dupa interesul major.
Se merge pe principiul - da-i dracului, ei sunt prosti, noi ne vedem de ale noastre.
Sincer, domnul neuner, chiar nu va este rusine sa va priviti in oglinda, gandindu-va ca nenoriciti oameni si familii prin promovarea acestei legi?
Oare ar trebuii sa vina sa va dea una in cap, unul din cei care aveau dreptul prin Legea 7 si prin Ordinul de Autorizare dat de ANCPI - ANCPI din al carui CA dvs faceti parte inca de la infiintare? Sa nu negati ca nu cunoasteti toate aceste probleme.
A da vina pe ANCPI ca face treburile prost, cand in conducerea ANCPI s-au perindat si sunt aceleasi persoane care se afla si in OGR, mi se pare de un fariseism total. Adica, dl. Neuner si Dl. Manolache, clameaza sus si tare ca ANCPI-ul distruge meseria asta. Dar cine oare conduce ANCPI-ul? Cine e membru in CA? Dl. Neuner si Dl. Manolache.
Sub obladuirea cui s-a realizat ordinul privind autorizarea? Cine a facut parte din comisiile de autorizare?
Dl. Neuner, Dl. Manolache, Dl. Savulescu, Dl. Tamaioaga, Dl. Moldoveanu, Dl. Paunescu, etc.
Cum pot venii acum acesti domni sa solicite infiintarea unui ordin al geodezilor, si mai mult sa-l conduca tot ei, dupa ce au creat o intreaga serie de probleme in domeniu prin deciziile dansilor?
Sincer, nu inteleg.



               

herlitz


                  cred ca am fi niste dobitoci sa mai credem in OGR[/img]


               

Alin B.


                  O adevarata tampenie cu motivarea scrisa a refuzului unei lucrari . Nu inteleg ! Daca as avea un contract de prestari servicii deja incheiat cu un posibil beneficiar, atunci as intelege sa ma justific atunci cand nu pot efectua acea lucrare conform contractului.
  Despre OGR , cred ca toti am fost dezamagiti, inclusiv o buna parte din cei ce faceau parte din esalonul doi al conducerii. Cu totii am fost dezamagiti sa vedem cum initiativa de a crea o organizatie profesionala puternica s-a transformat intr-un monopol aflat in mana a 4-5 baieti destepti.
  Cu toate acestea eu sustin reinfiintarea OGR !
  Voi incerca sa explic pozitia mea . Cineva spunea in acest topic ca nu ducem lipsa de organizatii : UGR , Asociatia patronala ..... etc. si ca nu mai este nevoie de inca o organizatie. Parerea mea este ca avem nevoie de inca o organizatie, numita OGR sau altfel , care sa asigure reprezentativitatea tuturor celor ce activeaza in acest domeniu. Cele existente pana acum nu o fac !
  Nr. membrilor acestor organizatii profesionale este redus pt. ca nimeni nu vede nici un avantaj de a face parte din aceste organizatii. Prin reaparitia OGR in conditiile legii noi , vom avea o organizatie cu un nr. mare de membri ceea ce in timp ne va conferi putere. E adevarat ca pentru inceput, conducerea este tot a celor ce au incercat sa impuna acel monopol de prima data dar partea care ar trebui sa ne anime este aceea ca odata la doi ani se fac alegeri democratice in fiecare filiala judeteana ceea ce inseamna ca ne putem alege reprezentatii , din randul carora se va alege conducerea nationala.
  O astfel de organizatie este singura sansa pt. noi ca institutiile cu care colaboram sa resimta un feedback puternic din partea noastra atunci cand suntem neindreptatiti.
   Va voi da un exemplu banal. Acum cateva zile stateam la coada la registratura unui oficiu de cadastru pt a depune cateva lucrari. Cand in sfarsit dupa o ora mi-a venit randul si ma bucuram ca scap de acolo, a aparut o doamna de la biroul unui notar cu un brat de ipoteci si bineinteles ca nu a fost lasata sa stea la rand deoarece era spre sfarsitul programului si exista "pericolul major" ca acele ipoteci sa nu poata fi inregistrate in sistem. Am intrebat politicos ( ca asa sunt eu mai fraier) de ce nu poate sa stea si doamna la rand si m-i s-a spus ca notarii au prioritate. DE CE ????? Din cate stiu eu noi aducem mai multi bani ANCPI -ului decat ei si mai mult , ei lucreaza pe baza planurilor noastre.
   Raspunsul la acel "de ce " de mai sus e simplu : "Uniunea Notarilor Publici din Romania" .
    Daca vom fi constituiti intr-o organizatie puternica atunci vom putea interveni direct atunci cand ne vor fi incalcate drepturile. Sigur, va fi o cale lunga pana cand aceasta organizatie ce se prefigureaza a fi infiintat din nou va deveni cu adevara o organizatie profesionala reprezentativa pentru toti membrii ei , dar e un inceput.

Modificat de Alin B. (28-02-2010 12:02:44)


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

mariancornel


                  bai fratele meu alb, poa' sa existe 1 milion de organizatii- dar nu una la care sa fii obligat sa intri, ca altfel nu poti sa iei "dreptul de semnatura". crede-ma nu avem nevoie de nicio organizatie, ei au nevoie de banii nostri! tu crezi ca daca o sa intri la ogr o sa stea manolache in locu' tau la coada? raspunsul tau trebuia sa fie- n-ai sapte ani de acasa fata, treci in dosul meu!
hai ca stric tastatura degeaba, adio si n-am cuvinte.



               

Alin B.


                  pai daca raspundeam cum sugerezi, atunci mai "fratele meu alb", eram eu fara sapte ani de acasa , nu ?
  nu e vorba sa stea Manolache in locul meu, e vorba ca asa de unii singuri vom continua sa fim carpa de sters pe jos a ANCPI -ului.
  voi nu v-ati saturat sa dati de "meseriasi" care fac lucrari de pe orto si sa-ti fie blocat tie lucrarea corecta din cauza lor si sa vezi ca n-ai ce sa le faci decat eventual sa-i f... una in vorbitor ?
  nu v-ati saturat sa pierzi lucrari pt ca vin meseriasii care habar n-au cu ce se mananca si ce resurse reale implica realizarea corecta a unei astfel de lucrari si prin urmare onorariul cerut de ei este mult mai mic deoarece nu au resposabilitatea lucrarii ?
  nu v-ati saturat sa vedeti ca respectivii cotizeaza la OCPI si nu poti sa-i faci nimic legal ?
   Eu m-am c-am saturat !!!


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

danutza


                  Aline,

100% ai dreptate si parca ai vorbit cu vorbele mele, dar poti garanta cum ca "noul OGR" va avea grija de noi astia multi si amarati? Eu nu cred.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


_______________________________________
Te masor din priviri


               

bad wolf


                  
Alin B. a scris:

pai daca raspundeam cum sugerezi, atunci mai "fratele meu alb", eram eu fara sapte ani de acasa , nu ?
  nu e vorba sa stea Manolache in locul meu, e vorba ca asa de unii singuri vom continua sa fim carpa de sters pe jos a ANCPI -ului.
  voi nu v-ati saturat sa dati de "meseriasi" care fac lucrari de pe orto si sa-ti fie blocat tie lucrarea corecta din cauza lor si sa vezi ca n-ai ce sa le faci decat eventual sa-i f... una in vorbitor ?
  nu v-ati saturat sa pierzi lucrari pt ca vin meseriasii care habar n-au cu ce se mananca si ce resurse reale implica realizarea corecta a unei astfel de lucrari si prin urmare onorariul cerut de ei este mult mai mic deoarece nu au resposabilitatea lucrarii ?
  nu v-ati saturat sa vedeti ca respectivii cotizeaza la OCPI si nu poti sa-i faci nimic legal ?
   Eu m-am c-am saturat !!!


Daca iti doresti reinfintarea OGR(legal nu se mai  poate pentru ca azis o dta Curtea constitutonala NU,iar astia nu revin  nici daca , speli ,legea respectiva,cu tot arielul din lume) de ce nu vrei tu sa infiintam o Asociatie a topograflor din toata Romania(sub orice nume-mai putin OGR) asa cum se infiinteaza orice ong-adica la judecatorie  si sa solicitatm apoi o intalnire celor de la ANCPI , unde sa ne spunem pasurile si astfel vom putea obtine mult mai multe , decat cu o asociaticare-si doreste sa obtina dreptul de  "a da dret de semnatura" .


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.


                  OK . draga Bad Wolf, sa infiintam !!! Cati crezi ca vor adera ? Crezi ca vor fi multi cei ce se vor implica activ in organizare , management , promovare etc. ?
  Sa spunem ca am reusit sa o infiintam . Crezi ca vom fi lasati sa avem acele atribute legate de disciplina profesionala a membrilor asociatiei si nu doar a membrilor ?
    Degeaba infiintam o organizatie profesionala daca nu avem parghiile necesare pentru promovarea deontologiei profesionale. Daca avem o organizatie care nu poate lua masuri impotriva celor ce intineaza aceasta profesie , atunci nu am facut nimic. Am fi ca la adunarea alcoolicilor anonimi ( ca din pacate stim cu totii ca nu putini din aceasta profesie ar trebui sa treaca pe la o astfel de adunare pe bune ). Ne-am intalni si ne-am plange de aceleasi problem fara a putea face mai mult.
    Repet , nu sustin ceea ce a fost OGR -ul pana acum s-au ce se pare ca vadeveni in viitorul apropiat ci sustin infiintarea unei organizatii profesionale puternice unde sa fim inscrisi toti : tehniceni, subingineri , ingineri , cartografi, academicieni, ofiteri etc. din domeniul geodeziei, topo etc. si sustin cu tarie promovarea unui cod deontologic riguros si aplicarea stricta a principiilor sale.
Sa scapam odata de acele persoane ( mai putine la nr. decat ceilalti) care isi aduc aportul la promovarea etichetei : oameni neseriosi, betivi si care cer multi bani pt. nimic.


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

bad wolf


                  
Alin B. a scris:

OK . draga Bad Wolf, sa infiintam !!! Cati crezi ca vor adera ? Crezi ca vor fi multi cei ce se vor implica activ in organizare , management , promovare etc. ?
  Sa spunem ca am reusit sa o infiintam . Crezi ca vom fi lasati sa avem acele atribute legate de disciplina profesionala a membrilor asociatiei si nu doar a membrilor ?
    Degeaba infiintam o organizatie profesionala daca nu avem parghiile necesare pentru promovarea deontologiei profesionale. Daca avem o organizatie care nu poate lua masuri impotriva celor ce intineaza aceasta profesie , atunci nu am facut nimic. Am fi ca la adunarea alcoolicilor anonimi ( ca din pacate stim cu totii ca nu putini din aceasta profesie ar trebui sa treaca pe la o astfel de adunare pe bune ). Ne-am intalni si ne-am plange de aceleasi problem fara a putea face mai mult.
    Repet , nu sustin ceea ce a fost OGR -ul pana acum s-au ce se pare ca vadeveni in viitorul apropiat ci sustin infiintarea unei organizatii profesionale puternice unde sa fim inscrisi toti : tehniceni, subingineri , ingineri , cartografi, academicieni, ofiteri etc. din domeniul geodeziei, topo etc. si sustin cu tarie promovarea unui cod deontologic riguros si aplicarea stricta a principiilor sale.
Sa scapam odata de acele persoane ( mai putine la nr. decat ceilalti) care isi aduc aportul la promovarea etichetei : oameni neseriosi, betivi si care cer multi bani pt. nimic.


Deocamdata, ai observat, am reusit (nu spun cum) sa scot de pe ordinea de zi noul regulament de orgenizare.(Dora, John Doe, Doru, sin inca vreo cati-va stiu de actiunea mea)
ANCPI urmeaza se reorganiza si intodeuna la asmenea actiuni raman foarte multe dotari .Probabil pe astea vor sa puna mana cei care vor sa reinvie mortu' .
Sa vedem ce urmeaza dupa aceasta organizare si apoi, poate reusim , sa ne intalnim prin reprezentanti judeteni, cu propuneri clare si serioase la o discutie cu ce va mai fi atunci din ANCPI.
Eu sper. Si sper si in sustinerea a cat mai multi dintre colegi !

Deocamdata ...speranta !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

mariancornel


                  eu am scris pe adresa de pe site-ul ancpi:
Dupa ce am citit proiectul, am realizat ca nu e nimic nou fata de vechea lege neconstitutionala. acum s-a schimbat doar formularea. Nu sunt de acord sa ne dea o organizatie privata dreptul de semnatura. nu sunt de acord sa fiu obligat sa ma inscriu intr-o organizatie ca sa continui sa-mi practic meseria. e un caz clar de ingradire a drepturilor deja castigate. am dat examen la ancpi, am autorizatie, si acum sunt obligat sa platesc in fiecare an drept cotizatie pentru "dreptul de semnatura". ANCPI face o mare greseala daca gireaza actiunile OGR.
Dar care sunt actiunile OGR : punerea unei cotizatii si acordarea de cartoane fara valoare -deoarece autorizatia mea ANCPI e in continuare valabila. Daca vrea cineva sa se inscrie in OGR poate s-o faca fara sa fie conditionat de acordarea "dreptului de semnatura". Pana acum OGR nu a justificat in niciun fel banii pe care i-a incasat - si nu este o suma mica. Avand in vedere actiunile lor si faptul ca ANCPI, prin proiectul postat , continua sa-i sprijine, pot sa consider ca o parte din bani au ajuns in buzunarele angajatilor ANCPI, directorului, si altor factori de decizie. Puteti fi convinsi ca vom ataca cu toate mijloacele legale o asemenea incalcare a consitutiei.



               

Ionica34


                  Informatii noi.
Baiatul doamnei director Spiroiu, lucreaza la firma domnului Cornel Paunescu. Asa ca intelegeti de unde sprijinul pentru aceasta organizatie.
Dar, mie teama ca doamna mare director, o sa o ia in freza, fiindca la cum il stiu eu pe Paunescu, cand nu o mai avea nevoie de ea, il lasa balta si pe fiul dansei.
De asta e, interesul poarta fesul.
Pentru bad wolf : hai sa lasam legea sa treaca, cu toate neconstitutionalitatile ei, si sa o atacam la curtea constitutionala.
Incerc si eu la fel, pe diverse cai sa opresc legea. Dar teama mie ca nu voi reusii singur.

Succes tuturor.



               

bad wolf


                  
Ionica34 a scris:

Informatii noi.
Baiatul doamnei director Spiroiu, lucreaza la firma domnului Cornel Paunescu. Asa ca intelegeti de unde sprijinul pentru aceasta organizatie.
Dar, mie teama ca doamna mare director, o sa o ia in freza, fiindca la cum il stiu eu pe Paunescu, cand nu o mai avea nevoie de ea, il lasa balta si pe fiul dansei.
De asta e, interesul poarta fesul.
Pentru bad wolf : hai sa lasam legea sa treaca, cu toate neconstitutionalitatile ei, si sa o atacam la curtea constitutionala.
Incerc si eu la fel, pe diverse cai sa opresc legea. Dar teama mie ca nu voi reusii singur.

Succes tuturor.


AM VAZUT LISTA DE URGENTE PANA IN 2013 A LEGISLATIVULUI, IAR LEGEA GEODEZULUI NU ERA TRECUTA.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34


                  Sa te auda Dumnezeu, dar mai bine sa fim prevazatori decat sa pierdem.


               

Ionica34


                  Desii, avand in vedere ca doamna Spiroiu a fost colega cu dl. Paunescu, si ca pe Gorj si judetele de prin imprejur, dl. Paunescu a castigat cam tot ce se putea, nu prea cred ca o sa reusim sa facem ceva.


               

bad wolf


                  
Ionica34 a scris:

Desii, avand in vedere ca doamna Spiroiu a fost colega cu dl. Paunescu, si ca pe Gorj si judetele de prin imprejur, dl. Paunescu a castigat cam tot ce se putea, nu prea cred ca o sa reusim sa facem ceva.


Eu tot sper !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !