Proiect de lege privind reinfiintarea OGR

Creat de Ionica34, Feb 16, 2010, 11:52 AM

« precedentul - următorul »

Ionica34

Stimati colegi,

Atasez un proiect nou de lege privind reinfiintarea OGR.

Proiectul este deja depus prin Camera Deputatilor, se pare.

Ionica34

Scuze,

Am incercat atasarea dar se pare ca nu vrea decat poze.
Daca stie cineva cum se pune un pdf, astept instructiuni.

Numai bine

Ionica34


kod

mai posteaza inca o data link-ul ca nu merge !

Nicole

http://www.fileden.com/files/2010/2/16/2762932//PROIECT%20REINFIINTARE%20OGR.pdf" target="_blank">http://www.fileden.com/files/2010/2/16/ ... %20OGR.pdf   l-am postat eu , se pare ca Ionica34 n-a inchis linkul cu [/url]    :zzz:

bad wolf

#5
Citat din: Nicolehttp://www.fileden.com/files/2010/2/16/2762932//PROIECT%20REINFIINTARE%20OGR.pdf   l-am postat eu , se pare ca Ionica34 n-a inchis linkul cu [/url]    :zzz:

Chiar asa de mult va doriti o "moasa comunala" ?
Nu va ajunge cati bani ati pierdut?
Sau nu intgelegeti ca o lege care a fost declarata neconstitutionala nu mai poate fi niciodata ?
Nu intelegeti , ca cei care sunt impotriva OGR , vor fi intotdeuna si nu vor renunta ??
Sper sa gasesc cararea corecta !

Nicole

@bad wolf - Ionica a propus subiectul , eu l-am ajutat doar cu moasa comunala (dpdvd tehnic) ... sa-i vedem fata pe acest forum   :hi:

apropos ce face OGR-ul si ce face ANCPI-ul ?  raspunsul  puteti sa-l dati ca pentru incepatori (I am the one)

OCPI-ul stiu ce face - da referate de completare  :)

Modificat de Nicole (17-02-2010 08:29:13)

bad wolf

#7
Citat din: Nicole@bad wolf - Ionica a propus subiectul , eu l-am ajutat doar cu moasa comunala (dpdvd tehnic) ... sa-i vedem fata pe acest forum   :hi:

apropos ce face OGR-ul si ce face ANCPI-ul ?  raspunsul  puteti sa-l dati ca pentru incepatori (I am the one)

Nicole, uita-te in CA al ancpi si in conducerea ogr , cauta sa vezi care sunt patroni celor mai mari si mai influente  firme de topografie si vei intelege .
Exista nevoie de asociatii profesionale cu statut juridic . Exista , deja, mai multe in maimulte judete, unele chiar din 1990.
Exista Uniunea Generala a Geodezilor.Care ,de alt fel , nu mai are activitate de foarte multi ani .
La ce ne mai trebuie OGR. Vrei sa-i copiem pe notari si arhitecti.
Nu ne intereseaza.
E suficient ca exista ANCPI-ul care sa autorizeze si sa coordoneze activitatea noastra.
Nu avem nevoie de o organizatie particulara(OGR) care sa dea autorizatii si drept de semnatura dupa bunul plac al unora..
Dreptul de semnatura il obtii odata cu obtinerea Certificatului de autorizarede la ANCPI/OCPI.

Modificat de bad wolf (17-02-2010 22:35:12)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Ionica34

Bad Wolf,

Complet de acord cu tine. Nicole n-are nici o vina, nu e cazul sa te iei de ea.
Nicole, mersi ptr ajutor.

Referitor la OGR, ideea este ca ar trebuii sa ne organizam, astia care nu vrem inca un stapan, si sa solicitam eliminarea din Legea 7 a articoului care prevede infiintarea acestui OGR. Ca ei in baza acestui articol solicita infiintarea OGR.
Si nu o fac ca ar tine la meseria asta : o fac ptr bani. Faceti un calcul, 5000 autorizati in tara doar pfa sa zicem, si inmulteste cu o cotizate de 1000 ron (minim, desi cred ca domnii or sa solicite vreo 2000 ron).
Deci total : 5 000 000 RON anual. Asta minim. La un curs RON/Euro de 4.2 ron, iese cam 1 190 000 Euro (da un milion osuta nouazeci de mii). Trai pe vatrai nenicule. Pe banii nostrii.
Am scos taxa de autorizare, si altele. Si unde se vor duce banii astia? In buzunarul unei organizatii neguvernamentale, care nici pana la ora asta nu a prezentat public un bilant contabil (si nici nu o va face) care sa arat ce s-a facut cu cele 2-3 milioane de euro stranse si cheltuite?
Stiati ca unul din comisia de autorizare ridica intr-un an aproape 1 miliard lei vechi?
Asa ca d-aia nu e necesara aceasta organizatie. Nu ar face nimic ptr noi, ci doar va fi o noua modalitate de a ne stoarce de bani, pentru a ingrasa conturile si burtile altora.

fagsb

"Stiati ca unul din comisia de autorizare ridica intr-un an aproape 1 miliard lei vechi?"
il rog pe cel ce a scris asa ceva sa demonstreze
eu am fost in comisie si as fi vrut sa "imi" iau un miliard in mana
faceti o socoteala am fost 11 x 100000 = 1.100.000 lei
dupa cite stiu eu s-au strins din cotizatii cam 1.700.000 de lei mai raman 600.000 lei adica 6 miliarde.sediu,salarii,publicatii de unde bani fratilor????
va spun ca pe sedinta am luat 2 milioane de lei vechi cu tot cu taxe deci 160 RON in mina.100.000/160 ron = 625 sedinte deci intr-un an trebuia sa avem 625 de sedinte zilnice in 365 zile calendaristice.va pot trimite FF
o zi buna
fagsb

Modificat de fagsb (17-02-2010 14:19:28)

mariancornel

nu merge treaba in felu asta- mai intai demonstrati ce ati facut cu banii nostri.
dupa matematica normala 1700000 Ron insemna cam 600 de autorizati (cotizatie+taxa de inscriere). restul de autorizati care au intrat in OGR probabil ca au cotizat direct la consiliul director, consiliul general, directorul suprem si geodezul extrem :rotfl: 
sau poate nu s-au mai deranjat sa ia chitanta.

mariancornel

n-are rost oricum sa reluam discutia asta- orice om cu bun simt si un creier functional si-a dat seama de la inceput ca OGR SRL are un singur ca scop stabilirea unor cotizatii cat mai mari si cheltuirea banilor din cotizatii. sper ca ati pus o lumanare la biserica in contul pomenilor pe care le-am dat!

Ionica34

Domnule fagsb,

Ia mai revizuiti calculele dvs.

sunt 1899 autorizati - oficial pe site-ul OGR. Numarati-i, eu i-am numarat.

Inmultiti numarul lor cu cotizatia din ultimul an, adica cu 1000 ron : total = 1 899 000 RON
Adaugati aici si taxa de autorizare.
Nu 1800 ptr toti, puneti 1000 RON ptr toti, ca unii s-au autorizat in 2007, altii in 2008. Alti 1 899 000 Ron.

Mai stau calculele dvs in picioare?

Nu mai stau.

Rezulta in doi ani un total de 3 798 000. Adica la cursul Leu/Euro mediu de atunci, cam UN MILION DE EURO.

Bani frumosi, nu gluma.

Oricum, daca eram in locul dvs, taceam din gura.

Cum adica, dvs membru al comisiei de autorizare, puteti afirma :"din cate stiu eu, s-au strans din cotizatii ~ 1 700 000 ron."
Rezulta ca nici macar dvs, nu ati vazut o situatie clara a acestor bani.

In comisia de autorizare au fost membrii din toata tara. Daca nu ma insel, dvs sunteti din Transilvania. Vreti sa-mi spuneti ca ati facut munca patriotica? Adica veneati de la Cluj, sau din ce oras sunteti, doar ptr 2 milioane lei vechi? Aveti o inima foarte mare!!!  :nono: Nici drumul nu vi-l acopereati. Si noi, nemernicii care nu am inteles sacrificiile unora ca dumneavoastra!!!

Haideti, va rog, nu incercati sa ne prostiti. Nu om fi noi asa de prosti.

Am o rugaminte, vorba colegului dinainte, mai bine acceptati condoleantele noastre pentru defunctul OGR, transmite-ti domnului deputat Taga care a inaintat porcaria de proiect de lege, sa se potoleasca si sa o retraga. Nu de alta, dar iar va puneti notarii si smenarii din imobiliare pe cap, si de data asta chiar ca matura astia cu meseria asta pe jos, de nu se mai ridica niciodata.


 :finger:

bad wolf

#13
Citat din: fagsb"Stiati ca unul din comisia de autorizare ridica intr-un an aproape 1 miliard lei vechi?"
il rog pe cel ce a scris asa ceva sa demonstreze
eu am fost in comisie si as fi vrut sa "imi" iau un miliard in mana
faceti o socoteala am fost 11 x 100000 = 1.100.000 lei
dupa cite stiu eu s-au strins din cotizatii cam 1.700.000 de lei mai raman 600.000 lei adica 6 miliarde.sediu,salarii,publicatii de unde bani fratilor????
va spun ca pe sedinta am luat 2 milioane de lei vechi cu tot cu taxe deci 160 RON in mina.100.000/160 ron = 625 sedinte deci intr-un an trebuia sa avem 625 de sedinte zilnice in 365 zile calendaristice.va pot trimite FF
o zi buna
fagsb

Chiar nu va intelg inversunarea cu care va doriti acest OGR?
Nu intelegeti ca noi, cei multi si constienti  de rolul acestuia , nu-l dorim si ca vom lupta , legal, impotriva infintarii acestei absurditatii?
Sper sa gasesc cararea corecta !

fagsb

no coment
mai avem ce comenta?
multumesc pentru injuratura lui Ionica34