Autorizare categoria B

Creat de dynnaa, Aug 19, 2011, 02:56 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: romeo_zsurzsMultumesc pentru raspunsuri, la sfarsitul lui februarie implinesc 1 an pe cartea de munca, ca si topograf angajat, as avea mai mult dar m-am angajat tarziu...
Dar ma bucur si asa, nu anii hotaresc si gradul in care te poti autoriza, cat de bine stii meserie, sau cat de atent esti la detalii.
Sper sa reusesc la examen pt C, multumesc anticipat pt raspunsuri :hi:

Nu prea ai dreptate , poti sa fii foarte bine pregatit si sa ai doatare tehnica sa faci orice fel de lucrari , dar daca nu ai litera necesara pe Certificatul de autorizare , nu vei putea efectua acele lucrari.
Sper sa gasesc cararea corecta !

ioana88s

Buna. Am si eu o intrebare. Vreau sa ma autorizez categoria B. am vechime pe cartea de munca 5 ani, ca si topograf. dar cand am fost la Cluj mi-au spus ceva de codul CAEN , ca nu este bun. Dar vreau sa incerc sa imi mut domiciliul pe in Alba si sa incerc aici. Stie cineva sa imi spuna daca in Alba e la fel cu codul CAEN?

bad wolf

#17
Citat din: ioana88sBuna. Am si eu o intrebare. Vreau sa ma autorizez categoria B. am vechime pe cartea de munca 5 ani, ca si topograf. dar cand am fost la Cluj mi-au spus ceva de codul CAEN , ca nu este bun. Dar vreau sa incerc sa imi mut domiciliul pe in Alba si sa incerc aici. Stie cineva sa imi spuna daca in Alba e la fel cu codul CAEN?

Eu nu inteleg ce legatura are codul CAEN cu autorizaea la oCPI/ANCPI.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

@ioana88s: si unde scrie codul asta in actele tale?

ioana88s

Pai pe cartea  de munca eu mai am lucrati inca 3 ani ca si topograf, dar in cadrul unei agentii imobiiare. si mi-au spus cei de la cluj ca nu se iau in considerare. Nici eu nu inteleg exact legatura; pentru asta am si intrebat.:)

ioana88s

Am uitat sa mentionez:Codul acela nu e trecut pe cartea de munca

Marian

Ca sa poata fi luata in considerare perioada de trei ani de la agentie, ar fi trebiut ca agentia aia imobiliara sa fie autorizata de ANCPI. Deci, pentru autorizare ca PFA trebuie sa ai vechime pe functie LA O FIRMA AUTORIZATA! Restul nu se pune decit ca vechime in munca(pentru pensie, care va sa zica!)

kkndkk

Nu stiu daca este corect ce spui. Daca esti angajat la un institut de proiectari mare sau in administratia publica, acestea nu sunt autorizate. Cred ca se ia in calcul ce scrie in carnetul de munca la rubrica "meseria sau functia şi locul de muncă cu conditii deosebite" sau in adeverinta Revisal, fără a interesa alte date despre angajator. Eu - ca multi altii-nu am fost angajat niciodata la o firmă autorizată de ANCPI.

Modificat de kkndkk (10-11-2012 15:25:50)

Marian

#23
Citat din: kkndkkNu stiu daca este corect ce spui. Daca esti angajat la un institut de proiectari mare sau in administratia publica, acestea nu sunt autorizate. Cred ca se ia in calcul ce scrie in carnetul de munca la rubrica "meseria sau functia şi locul de muncă cu conditii deosebite" sau in adeverinta Revisal, fără a interesa alte date despre angajator. Eu - ca multi altii-nu am fost angajat niciodata la o firmă autorizată de ANCPI.
S-ar putea sa ai dreptate! Trebuie citit mai cu atentie "Ordin_al_directorului_general_al_ANCPI_nr.107_din_29.03.2010"
Mai la sfirsit e un tabel cu anii de vechime in specialitate.

John Doe

Vechimea trebuie sa fie in domeniu, si nu neaparat la o firma atorizata, sunt sigur de asta. Adica la tine in cartea de munca sa fie inscrisa o meserie din domeniul pentru care te autorizezi, ca si denumire si nu ca si cod CAEN asociat.

Codurile CAEN sunt folosite la clasificarea domeniilor de activitate ale firmelor; daca o firma NU are inscris in acte si codul 7420 de exemplu, la care e asociata de obicei topografia noastra, atunci daca ai fost angajat la firma asta pe postul de topograf posibil sa nu ti se ia in considerare asta, pe motivul ca ai fost incadrat gresit - si pe buna dreptate. Probabil la asa ceva se refera ioana88s, eu stiu? ca n-a explicat. Iar la intrebari incomplete nu se poate raspunde decat cu presupuneri iar eu cel putin n-am chef de batut campii.

david1985


                  Buna. Am si eu o intrebare. Vreau sa ma autorizez categoria B am terminat masterul: topografie miniera informatizata si cadastru am 2 ani vechime .....se poate
va multumesc



               

ioana88s


                  in mod normal ar trebui sa te poti autoriza.
dar poti sa te uiti in oridnul 107/2010 anexa 1. in acel tabel sunt trecute conditiile de autorizare.
Dar daca nu ai facut decat masterul in domeniu, si nu si facultatea atunci ai nevoie de trei ani de vechime.



               

david1985


                  In oridnul 107/2010 anexa 1 e trecut sul + 2 ani experienta....... iar eu stiu ca masterul e incadrat la sutdi de lunga durata aceasta e problema si nu sunt sigur ma gandeam ca mai este cineva in situatia asta care dat examen


               

david1985


                  Pana in 2004,invatamantul superior era organizat ca invatamant de scurta durata ,cu durata pregatirii de 3 ani, in colegii universitare si st. superioare de lunga durata cu durata de 4,5,6 ani,in functie de profil in facultati.Deci diferenta consta in nr. de ani de studiu si competentele obtinute in urma absolvirii.
Astfel ssd pregateau subinginerii,sau tehnicianul economist de ex.pe cand st. superioare de lunga durata inginerul sau economistul.
Din 2004,odata cu Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificările şi completările ulterioare, ssd au disparut,vorbim despre ciclului I si II (Bologna) ,respectiv licenta ,master care se echivaleaza cu studiile superioare de lunga durata de pana atunci din pc. de vedere al salarizarii si incadrarii in sist. bugetar.La bugetari
sunt posturi care necesita st. superioare de lunga durata si posturi care necesita st. superioare de scurta durata,nominalizate distinct,un absolvent de ssd nu va putea fi incadrat pe un post ce necesita st. sup.
In privat nu se face insa diferenta,in cele mai multe dintre cazuri dintre ssd si st. sup.lunga durata,respectiv master,licenta,cu toate ca ar trebui ...toti sunt considerati absolventi st.superioare.

asta am gasit .....



               

ioana88s


                  Cel mai bine ar fi sa mergi la OCPI sa vb cu inginerul sef...
 eu din ce am auzit difera de la un judet la altul in sensul ca legea este interpretabila, si nu pierzi nimic daca mergi si te interesezi daca te poti autoriza categoria B cei 2 ani de vechime.
Multa bafta!