Autorizare categoria B

Creat de dynnaa, Aug 19, 2011, 02:56 PM

« precedentul - următorul »

dynnaa

Buna ziua. Am lucrat la inginer geodez 1 an si ceva . Din ce am citit in Ordinul 107 din 29.03.2010 pentru categoria B cu studii superioare trebuie sa fii lucrat 2 ani?
   Am auzit ca s-ar fii scurtat la 1 an vechimea necesara pentru autorizare categoria B?
   Ma poate lamuri cineva daca e adevarat?

Marian

Ordin nr.107/29.03.2010 al dir gen ANCPI. vezi ANCPI.ro la legislatie

gore82

#2
Poate sa imi spuna cineva cum se desfasoara examenul pentru cat.B, la OCPI Bucuresti.
Sustin examenul in scurt timp si nu stiu mai nimic.


462/583px 70.4KB

John Doe

Si atunci de ce mergi la examen ?

dtoni

#4
Citat din: gore82Poate sa imi spuna cineva cum se desfasoara examenul pentru cat.B, la OCPI Bucuresti.
Sustin examenul in scurt timp si nu stiu mai nimic.
condoleante
daca nu stii nimic esti ars. nu este un examen similar ca din facultate, in primul rand ei nu au nici un interes sa te faca sa promovezi examenul din prima si in aldoilea rand nu vor concurenta pe piata.

katastihon

Buna ziua! Am o dilema cu privire la examenul de autorizare pentru categoria B. Am aproape 2 ani de cand lucrez cu carte de munca si nu mi-am dat examenul de autorizare pentru categoria C(de fapt l-am dat odata si l-am picat cu succes).. si din scarba pentru rasa umana inradacinata in "Ospiciu de Cadastru" n-am mai vrut sa imi bat capu prea mult.
Intrebarea mea este: Daca doresc sa sustin examenul de autorizare pentru categoria B simtzindu-ma pe deplin pregatit si hotarat.. este neaparat necesara sa am categoria C la activ?
Multumesc anticipat pentru ajutor!

dynnaa

Conform ordinului 107/2010 daca ai studii superioare si vechime minim 2 ani poti da examen de autorizare categoria B. Deci nu ai nevoie de categoria C pentru a sustine examenu categoria B. :finger:

adrianc

La muncă! nu la întins mâna.

romeo_zsurzs

Buna, am si eu o intrebare, daca ma autorizez in categoria C, avand 1 an de experienta pe cartea de munca, trebuie sa fiu in continuare angajat ca sa pot da examen pt categoria B, peste 1 an?
Si daca as avea categoria C, as ramane angajat, as putea reduce la jumatate de norma munca(sa fiu cu 4 ore pe cartea de munca si nu cu 8), ca sa obtin dupa 1 an categoria B? :hi:
sper ca am fost explicit  :)

adrianc

Daca te inregistrezi fiscal dupa ce obtii categoria C poti sta acasa dar sa faci si ceva lucrari in perioada asta.
La muncă! nu la întins mâna.

romeo_zsurzs

Deci sa inteleg, dupa ce ma autorizez in categoria C, trebuie sa deschid un PFA la Finante, si dupa care platesc darile la stat dupa PFA, si pot sa renunt la angajare.
Daca nu vreau sa renunt la angajare si vreau sa am si PFA, platesc de 2 ori la Stat contributiile?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

Ceva de genul. Platesti sanatate si pensii din nou, in functie de incasari, si impozit doar jumatate din cat e normal daca ai avea doar PFA (fara sa fi salariat).
Ideea ramane aceeasi: Dupa ce te-ai inregistrat fiscal ca persoana fizica pe activitati libere iti merge vechimea.
La muncă! nu la întins mâna.

bogdy

pensia nu se plateste dacat odata!
Ca PFA platesti impozit 16% si sanatate 5,5%

Modificat de bogdy (27-01-2012 08:58:42)

romeo_zsurzs

Multumesc pentru raspunsuri, la sfarsitul lui februarie implinesc 1 an pe cartea de munca, ca si topograf angajat, as avea mai mult dar m-am angajat tarziu...
Dar ma bucur si asa, nu anii hotaresc si gradul in care te poti autoriza, cat de bine stii meserie, sau cat de atent esti la detalii.
Sper sa reusesc la examen pt C, multumesc anticipat pt raspunsuri :hi: