Autorizare categoria A sau D

Creat de Alin B., Aug 15, 2010, 03:22 PM

« precedentul - următorul »

Alin B.

Salutare ! De la introducerea noului regulament de autorizare, ANCPI a organizat doua sau trei sesiuni de autorizare pentru categoriile A sau D. Stiu ca au fost persoane care au trecut acest examen dar si persoane care l-au picat. Daca sunt pe forum persoane care au informatii despre modul in care a decurs examenul, atat partea scrisa cat si cea orala , ii rog sa ne impartaseasca aceste informatii. Multumesc anticipat !

dtoni

Eu am dat pentru A si l-am luat:
Examenul scris este test grila cu 20 de intrebarii. este destul de simplu dca stii legislatia din Biblografie. Atentie nu ivata strict ce scrie in tematica.
Lucrarea trebuie sa fie facauta perfect ( ma refer la structura ei si  la rezultate) exemplu: eu am facut o retea de trilateratie compensata prin metoda indirecta .
am trecut in lucrare toate calculele si toate explicatile posibile. ( sa nu bati campii ca atunci te iau in colimator)
la oral sa pus baza pe tehnologia GPS . cu toate ca nu avea nici o legatura cu lucrarea mea.
concluzia mea este ca trebuie sa fii prgatatit pentru categoria pentru care soliciti autorizarea, examenul a fost corect.
bafta

Mihaeluta28

Si eu am dat saptamana aceasta pentru categoria A si l-am luat. Pentru cei interesati, subiectele nu sunt grele, dar nici usoare...o sa va dau exemple de cateva sa va puteti face o idee...
De ex: Proiectia stereo'70, deformeaza....; Pr.stereo'70 este o proiectie...; Dreptul de a executa lucrari se suspenda in cazurile...; Retelele de ridicare sunt create pentru...; Categoriile de lucrari pt categ A sunt...;Transcalculul coordonatelor in sistem cinematic se face cu...;
In general trebuie bine stiut ordinul 634, 107 si 108.
Lucrarea trebuie bine facuta, comisia rasfoieste dosarul si vi se adreseaza intrebari din lucrare, de ex...ce intelegi prin eroare medie patratica? sau altele asemanatoare. Conteaza in primul rand sa luati proba scrisa si apoi interviul, cu cat nota de la scris este mai mare cu atat si interviul este mai usor.
Bafta tuturor!

adrianmonea

Unde se da examenul, doar la Buc. si cat costa?

Mihaeluta28

Da, examenul pentru categoriile A si D, se da doar la Bucuresti. Taxa de autorizare este 400 lei.

John Doe

Asta scrie in ordinele 107/2010 si 176/2010.

Modificat de John Doe (25-11-2010 12:13:18)