Apel la solidaritate

Creat de iosubcostica, Mar 02, 2010, 09:57 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: lacriman
Citat din: autorizatProiectul de lege de reinfiintare a Ordinul Geodezilor
isi urmeaza cursul la CAmera Deputatilor , Ordinul este deocamdata in moarte clinica , dar nu se lasa,  vezi avizul unei comisii
http://www.cdep.ro/comisii/administratie_publica/pdf/2010/av505.pdf
Daca imi aduc bine aminte, OGR a fost decretat ca fiind neconstitutional deoarece "ingradeste dreptul la munca". Oare Ordinul arhitectilor, Camera Notarilor Publici, Colegiul Medicilor, ANEVAR, Camera expertilor tehnici, etc, etc, nu fac acelasi lucru?
Avem nevoie de o forta care sa ne reprezinte, dar pe noi, toti, nu cum incepuse OGR.
Chiar ar trebui verificat, asociatiile profesionale de mai sus cum sunt organizate? Ca le merge bine la toti si n-am prea auzit scandaluri. Verificam?

Chiar nu ai inteles ca cei din conducerea OGR sunt si in Consiliul de administratie al ANCPI.
Tot ei au cele mai multe si mai puternice firme de topografie.
Tot ei au facut cele mai mari aranjamente la licitatii(ex. Licitatia cu directia cimitirelor).
Tot ei au impus si, preturile de 2-3 ori mai mari decat in vest, a aparaturii topografice.
Di aceste motive (si altele )vor dori sa-si subordoneze total personalul calificat in topografie.
Probabil ca nu va trece acest proiect de lege, dar daca va trece , vom incepe si noi, iarasi lupta impotriva acestui OGR .
Si vom castiga , va asigur.
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman

Inteleg multe pentru ca stiu multe...
Ce nu inteleg este de ce pare mai simplu sa stam comod in fotoliu, sa il luam pe "nu" in brate la orice opinie care nu ne apartine, sa asteptam sa faca altii ceva ca sa tipam "nu e bine" cand e deja prea tarziu, daca chiar ne intereseaza lucrul ala?
Nu e mult mai simplu sa luam pozitie acum, cat legea e abia propusa, decat sa luptam cu ea cand si daca apare, stiind ca in tara asta exista inertia lucrului facut?
Daca tot santem o "gashca" cu interese mai mult sau mai putin comune, e drept, mici pe langa ei, dar multi, de ce sa nu ne unim fortele sa facem auzite - fie chiar si pe net, ca totusi ceva urmari s-au vazut (vezi campania "Ilvele";) - niste variante bine documentate si bine sustinute profesional la ceea ce propun altii?
Daca 10% dintre noi fac ceva cautari si verifica statutele unor organisme similare din tara sau de afara, modul democratic de organizare si statutele lor, poate iese ceva, nu?
Daca nu noi, cine?

John Doe

Da, si tu ai dreptate...
O opinie, totusi: nu am nimic impotriva vreunei organizatii profesionale, atata timp cat isi respecta obiectivele propuse in statut, care sunt cam aceleasi: cresterea nivelului de performanta, cresterea calitatii si toate cele spre mai bine. Deci nu stiu daca trebuie luptat impotriva unei organizatii in sine sau impotriva celor care rastalmacesc intelesul cuvintelor intotdeauna in favoarea lor. Si a celor care permit asta.
Pe de alta parte, organizatii mai sunt: si UGIR-ul, si ceva organizatii din domeniul nostru mai mici, dar chiar ma intreb uneori cu ce se ocupa... ca si de ecologisti aud mai des. Asta ca exemplu de organizatii gata facute care n-au facut concret mai nimic - sau au facut dar nu stiu eu.
Asa ca ori facem o organizatie, ori nu mai facem...

advex

#18
lacriman:
S-a discutat mult, poate prea mult si cu patima pe aceasta tema. Ramane speranta ca vor veni vremuri mai bune.
Sa uitam cateva zile de organizatii si organizatori si sa ne bucuram alaturi de familii, prieteni...
LA MULTI ANI!



foto: http://www.funstruction.net/2010/06/na-nova-godina-obatche-e-hubavo-da-si-geod/

autorizat

Sa adunam adeziuni pentru infiintarea  unei asociatii cu numele
ASOCIATIA PERSOANELOR FIZICE SI JURIDICE AUTORIZATE DE AGENTIA DE CADASTRU , care sa ne reprezinte .

John Doe

...si daca-si schimba Agentia numele iar ?

autorizat

#21
Sediul OGR str.  Ion Maiorescu  nr. 67,sector 2,Bucuresti


581/465px 47.5KB

John Doe

Arata mai rau ca un birou de topograf falit...

John Doe

---

Modificat de John Doe (27-01-2011 20:24:26)

lacriman

John Doe, stii vorba : "afara-i vopsit gardul si'nauntru-i leopardul?"

John Doe


                  Da o stiu, dar la fiecare îi vine in minte câte una din asta; mie asa mi-a venit. Ca vorbe sunt multe... De exemplu "Cum e turcul si pistolul", sau "La pomul laudat sa te duci cu sacul spart" etc. etc.


               

Marian


                  Eu cred ca sediul asta l-au cumparat cu banii din cotizatiile incasate si nejustificati pina acum!!!


               

John Doe


                  Nu, asta am gasit noi pana acum din ce-au cumparat ei cu banii aceia...