Apel la solidaritate

Creat de iosubcostica, Mar 02, 2010, 09:57 AM

« precedentul - următorul »

iosubcostica

In primul rand vreau sa-i salut pe toti utilizatorii acestui forum

iosubcostica

Ma adresez tuturor acelora care iubesc aceasta profesie si o practica cu responsabilitate si cu daruire

iosubcostica

Ma adresez tuturor acelora care au demnitate si mandrie.
Ma adresez tuturor acelora care cred in Constitutie si in Statul de drept
Ma adresez tuturor acelora care sunt convinsi ca traim in anul 2010 si nu in evul mediu intunecat cand, grupuri restranse de persoane aveau drept de viata si de moarte asupra celor multi
Ma adresez tuturor acelora care sunt hotarati sa-si apere dreptul de a profesa obtinut prin examen.
Haideti sa ne organizam si sa luptam impotriva actiunilor monopoliste ale grupului de interese ogr. Sa nu-i lasam sa-si atinga scopurile. Cei din conducerea ogr sunt disperati sa reinfiinteze ordinul nu de dragul nostru sau al profesiei ci, pentru ca altfel nu pot justifica sumele uriase de bani stranse in 2007 drept cotizatii si taxa de inscriere in ordin de la toti autorizatii pentru ca apoi sa conteste dreptul de a profesa pentru aprox. 80% dintre acestia. fara a le restitui nici un ban inapoi. Acesti bani au fost cheltuiti apoi in plata a zeci de articole calomnioase la adresa autorizatilor ANCPI publicate in ziare de mare tiraj, in zeci de procese impotriva autorizatilor pe care-i pagubse si in multe alte moduri care nu reflecta nicidecum interesele noastre , ale profesionistilor.
Nu avem nimic cu adeptii ogr sau cu cei care vor sa-si infiinteze o asociatie, Pot sa faca asta, dar in limitele prevazute de Lege si fara a aduce atingere drepturilor celorlati profesionisti autorizati din domeniu.
Art.40 din Constitutia Romaniei prevede ca ,,cetatenii se pot asocia Liber''
Art.20 din Constitutia Romaniei prevede ca ,, drepturile si libertatile cetatenesti prevazute in Constitutie vor fi interpretatesi aplicate in concordanta cu ,,Declaratia Universala a Drepturilor Omului'' , iar Declaratia Universala a Drepturilor Omului proclama la art.20:: ,,Nimeni nu poate fi silit sa faca parte dintr-o asociatie''
Ii rog pe toti cei care cred in aceste drepturi si principii sa actioneze hotarat pentru apararea lor. Astazi e ultima zi cand ANCPI asteapta parerile noastre ale autorizatiilor , referitor la proiectul de reinfiintare a ogr. Anuntati va rog toti colegii sa trimita E-mail cu pozitia lor fata de acest proiect , la adresa de E-mail E-mail

danutza

iosubcostica,

Nu prea te-am vazut pe forum pana acum.
Te-ai trezit in ultimul ceas.
Oricum, mai bine mai tarziu....  :hi:

alin victor

danutza,
Sunt multi care nu au aparut pe forum dar au avut o contributie majora la neproliferarea intereselor de grup in meseria noastra(atat cat a fost posibil). Costica Iosub face parte din aceasta categorie...
Alin Dumitrescu

John Doe

@danutza: si tu, si eu si toti am fost la un moment dat pentru prima data pe forum. Observatia ta nu e chiar la locul ei, as zice.

danutza

Imi cer scuze, nu am vrut sa deranjez,  :rusine:

Numai ca doar cativa ne "batem tastatura" pe aici; ar fi mai bine sa gasim pe cei cateva mii de autorizati pe forumul asta, sa se adauge eventual (aici rugam frumos pe Advex) posibilitatea de a vota on line diferite dezbateri, la asta am facut referire, si chiar am subliniat, bucurandu-ma : "mai bine mai tarziu..."

Tot respectul pt. cei nou veniti, ne bucura faptul ca suntem mai multi in fata "uraganului"   :hi:

alin victor

Este o idee excelenta danutza, subscriu in totalitate. Sa vedem daca este si realizabila.

advex

#8
Citat din: danutzaNumai ca doar cativa ne "batem tastatura" pe aici; ar fi mai bine sa gasim pe cei cateva mii de autorizati pe forumul asta, sa se adauge eventual (aici rugam frumos pe Advex) posibilitatea de a vota on line...

Pentru astfel de actiuni este necesara interventia moderatorilor, ei au drepturi de acces, prelucrare date...
Toate cele bune!

autorizat

Proiectul de lege de reinfiintare a Ordinul Geodezilor a fost respinsa la Senat

http://webapp.senat.ro/pdf/10L192CR.pdf" target="_blank">http://webapp.senat.ro/pdf/10L192CR.pdf

Mit

Un mare FAS.

Ideea era ca cineva apolitic sa aiba fraile acestei bresle. Altfel, daca maine, "baselu" nu vrea sa te autorizeze, da un tf. la OCPI (care-i subordonat politic) si ...
Tinand cont ca Taga este unealta lui Gauss de la Timisoara, inseamna ca sunt si alte interese... :wink2:

kod

traiasca PCR-ul si-n veci vecilor ......  :razz:

autorizat

Proiectul de lege de reinfiintare a Ordinul Geodezilor
isi urmeaza cursul la CAmera Deputatilor , Ordinul este deocamdata in moarte clinica , dar nu se lasa,  vezi avizul unei comisii
http://www.cdep.ro/comisii/administratie_publica/pdf/2010/av505.pdf" target="_blank">http://www.cdep.ro/comisii/administrati ... /av505.pdf

sacoracad

N-o sa treaca. Oare si in UE, breasla asta este autorizata si controlata de niste privati? La multi ani!

lacriman

#14
Citat din: autorizatProiectul de lege de reinfiintare a Ordinul Geodezilor
isi urmeaza cursul la CAmera Deputatilor , Ordinul este deocamdata in moarte clinica , dar nu se lasa,  vezi avizul unei comisii
http://www.cdep.ro/comisii/administratie_publica/pdf/2010/av505.pdf
Daca imi aduc bine aminte, OGR a fost decretat ca fiind neconstitutional deoarece "ingradeste dreptul la munca". Oare Ordinul arhitectilor, Camera Notarilor Publici, Colegiul Medicilor, ANEVAR, Camera expertilor tehnici, etc, etc, nu fac acelasi lucru?
Avem nevoie de o forta care sa ne reprezinte, dar pe noi, toti, nu cum incepuse OGR.
Chiar ar trebui verificat, asociatiile profesionale de mai sus cum sunt organizate? Ca le merge bine la toti si n-am prea auzit scandaluri. Verificam?