autorizare

Creat de ca_soso, Aug 28, 2009, 03:17 PM

« precedentul - următorul »

ca_soso

am si eu nevoie de o informatie cine poate sa imi spuna daca ma pot autoriza pt categoria C daca am terminat facultatea anul acesta dar lucrez in domeniu de doi ani , ing am pe cartea de munca doar de doua luni si daca pot anexa la dosarul de autorizare copie dupa adeverinta de la facultate si cea dupa contractul de munca ?
Multumesc.

Marian

Dupa cite stiu eu, trebuie sa ai vechimea necesara in functia respectiva ca sa te poti autoriza.

ancka

in primul rand nu mai era nevoie sa deschizi un nou topic, pt ca el deja exista.
in al doilea rand citeste cu atentie ordinul 538 pe care il gasesti aici:

http://www.ancpi.ro/images/legislatie/ordin_nr._538_din_2001.pdf" target="_blank">http://www.ancpi.ro/images/legislatie/o ... n_2001.pdf

adiiulia

Doresc sa ma autorizez in categoria D. Am vechimea si experienta necesare, dar nu stiu in ce consta lucrarea care trebuie intocmita, cat de ampla trebuie sa fie....
Daca a trecut cineva prin aceasta situatie il rog sa ma ajute cu o informatie.
Multumesc! :hi:

amx2103

ai "si vechimea si experienta ..necesare"!!!..descurca-te!   :dinti:

adiiulia

#5
Citat din: amx2103ai "si vechimea si experienta ..necesare"!!!..descurca-te!   :dinti:
Multumesc frumos!
"Sfatul" tau este extraordinar!
Am crezut ca voi intalni oameni care sa i-mi dea sfaturi din experientele traite de ei.
Asta e! O zi buna!

Marian

Vezi pe ANCPI.RO regulamentul de autorizare. Nu te speria, e destul de simplu daca ai invatat in facultate si ai mai invatat si ceva in perioada de practica pe care ai facut-o!

dora3mira

pentru adiiulia
Nu cred ca amx2103 a vrut sa fie rautacios ...
Presupunand ca ai destula experienta si vechime in aceasta meserie, ar trebui sa te gandesti sa abordezi in scopul dorit de tine, o lucrare in care cerintele pentru categoria D sa se regaseasca usor. Cu alte cuvinte, periaza si slefuieste o lucrare mare si grea, la care reteaua de indesire sa fie facuta chiar de tine, pe care sa o verifici apoi folosindu-te si de indrumarile unei PFA cu gradele A, B, C si D - preferabil acea persoana care pana acum ti-a facut verificarile lucrarilor mari - caci deja iti cunoaste stilul de lucru si...bafta, trebuie sa rezolvi !
Si daca tot ai ajuns pe-aici, cred ca experienta ta i-ar putea ajuta un picut si pe cei incepatori.... asa ca intra mai des si cand gasesti un novice care pune intrebari puerile, nu ezita sa-i intinzi o mana de ajutor !
Sunt sigura ca te vei bucura vazand ca poti transmise din cele stiute de tine si celor care abia pasesc pe asprul drum al topografiei, cadastrului sau , de ce nu, pe cel al lucrarilor cu adevarat grele - din domeniul geodeziei.

adiiulia

multumesc foarte mult dora3mira pentru incurajari!
nu sunt membra de mult timp dar am mai dat la unele persoane sfaturi si voi continua sa-i ajut cu sfaturi pe oricine are probleme ....
oricand cu placere! :nod: