sfat statie totala

Creat de adrian_s, Mar 06, 2009, 01:42 AM

« precedentul - următorul »

adrian_s

salutare! am si eu o rugaminte la voi, daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in ce priveste achizitionarea unei statii totale. Statia imi foloseste pt ridicari drumuri in special, deci nu imi trebuie precizie foarte mare, ci vreau sa ma bazez pe un randament ridicat. Din ce am citit pe forum pana acum am ajuns la concluzia ca statiile leica sunt cele mai cautate, dar si scumpe iar la partea de soft sunt cam greoaie; sokkia putin mai bunicele ca randament dar mai slabe din alte pct de vedere, etc
  As dori, daca se poate, niste recomandari de statii totale (firma si model) ce se pot cumpara in romania si ca pret sa nu depaseasca 7000euro incluzand toate accesoriile.

klu_naravas

pai daca dispui de 7000 cred ca Leica ar cam fi solutia.ai rapiditate in masurare, iar despre datele descarcate... nu cred ca vei intampina mari probleme la prelucrare.
asta e parerea mea.

bad wolf

Eu ti-as propune un Topcon.
E mai ieftin si extrem de mavravil si de precis !
Poti, acum achizitiona ,la promotie, o statie buna cu max 4000 Euro(contine si toate accesorile in pretul asta )
Adeseaza-te la :
Geodis Brasov,
sau
 E-mail
 E-mail
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

tot Leica iti recomand.. un TC805 ar fii ideal pt tine, si plus ca te incadrezi si in buget (incluzand 3 jaloane + prisme) (inca 4 statii Motorola)
 :hi:

John Doe

A spus dora3mira undeva ca aproape orice statie ti-ai lua, tot o inveti si te vei împrieteni cu ea. Eu cred ca are dreptate. As mai spune doar atât: daca vrei sa-ti iei o statie cu care nu ai lucrat pana acum, cauta pe cineva care are, du-te si vezi cum arata, ce face, ce nu. Dupa ce ai sa vezi câteva bucati ai sa incepi sa stii unde sa te uiti (de exemplu):
- Leica nu are suruburi pt. blocare=f. mare avantaj, iar suruburile pt. avansul fin sunt fara sfârsit=avantaj;
- Leica ti se poate strica in 3-5 ani (tipurile mai vechi), mai ales daca lucrezi cu ea cum nu trebuie, iar reparatia (modulul EDM, in general) te scapa de 1-2 mii de euro;
- suruburile pt. avans fin si blocare la Pentax sunt puse in cel mai prost mod posibil = nashpa;
- Pentax e mai ieftin..... da' vezi sa nu-ti cada bateria;
- afisaj, soft, tastatura, timp de masurare RL si cu prisma, precizie garantata, vechime, stare, cum a fost intretinuta, urme de interventii, etc.-ar fi prea multe de spus. S-au mai dezbatut undeva pe forum chestiuni din astea, mai cauta si tu. Hotaraste tu prima data ce vrei, nu te lua neaparat dupa dealer - ala ti-ar vinde si ciorapi, daca asta are de vanzare.
In orice caz, la bugetul asta poti linistit sa-ti iei o statie ca lumea. Bafta !

P.S. : statii emisie-receptie iti trebuie oricum. Motorola sunt cele mai bune, zic eu.  Dar nu-ti lua din alea mici, ca pentru copii; prima data ai sa zici ca sunt micute, usoare, comode. Pe urma ai sa vezi ca bateria te tine 3-4 ore, ca semnalul nu-ti prea trece prin liniile de inalta tensiune, ca daca nu te vezi direct cu celalalt salut comunicatie, etc.

Modificat de John Doe (06-03-2009 12:24:25)

adrian_s

#5
Citat din: djxhousetot Leica iti recomand.. un TC805 ar fii ideal pt tine, si plus ca te incadrezi si in buget (incluzand 3 jaloane + prisme) (inca 4 statii Motorola)
 :hi:

  foarte interesanta oferta. imi poti da si un site sau un nr de telefon. astept si parerile voastre referitoare la TC805, raport pret/calitate. Daca nu este fabricata in China sau alta tara unde calitatea lasa de dorit, pare o oferta buna.

Modificat de adrian_s (06-03-2009 14:51:52)

John Doe

Uita-te tot aici, la sectiunea "Vânzari" si alege-ti tu de acolo.

P.S.: modulul EDM mi s-a "dus" la o Leica TCR 307S, noua, dupa 3 ani - utilizare intensiva.

Modificat de John Doe (06-03-2009 14:45:09)

Marian

Eu am TC805 de vreo 5 ani, luata la mana 2. Avantajul ca are un menu de coduri rapide care te ajuta f. mult. De asemenea mai am o Leica TC 1610 din 2000. Nu am avut niciodata probleme cu EDM-ul. Iti recomand Leica TC 805. Incearca la Axel Grup Alexandria

Ionica34

salutare
eu nu ti-as recomanda second-hand.
ca si echipamente ieftine si solide ti-as recomanda :
1. Pentax R-325 NX - e un aparat foarte solid, are 3 ani garantie, si multe caracteristici bune. Pret cu soft de prelucrare date topo, soft CAD, trepied, 2 jaloane + 2 prisme, + instruire + metrologie - 6500 Euro + tva
2. Spectra Precision Focus 4 - la fel, foarte solid, usor de utilizat, cu toate accesoriile de mai sus, 3 ani garantie : 5400 Euro + tva
3. Nikon - la astea nu mai stiu pretul, dar poti intreba la SysCAD Solutions S.R.L
http://www.cadsolutions.ro" target="_blank">www.cadsolutions.ro
tel : 0311035348
Succes

goguletz

Un foarte mare avantaj al statiilor Leica, din punctul meu de vedere, este dispunerea suruburilor de miscare fina in plan orizontal si vertical, pe laterale. Cand esti in prima pozitie ai butonul de miscare in plan orizontal pe partea dreapta a statiei, iar butonul de miscare in plan vertical pe partea stanga. In timpul masuratorii iti poti folosi ambele maini (injumatateste timpul de vizare).

Multa bafta!

dangolesti

#10
Citat din: John Doe..........:
- Leica nu are suruburi pt. blocare=f. mare avantaj, iar ............
(sunt posesor de LEICA TCR 307, cere face acum o excursie in germania(ea nu eu))
John, nu dau lectii dar am o alta parere. cand masor, dupa ce introduc denumirea punctul inapoi si setez aparatul cu orientarea data pe punct urmeaza pasul "START". punctul cu care incep masuratrorile este statia inapoi pe care o citesc complet, ca orice punct radiat. mentionez ca dupa ce am vizat varful jalonului in faza de setare a orientarii nu mai umblu la miscarea orizontala, ci numai punctez pe vertical. dupa descarcarea statiei, cand ma uit la valorile ptr orizontal constat diferente intre setare si citirea pe punct. sunt semnificative cand fac drumuiri cu statii multe. diferenta nu se datoreaza decat lipsei surubului de blocare. inconvenientul l-am eliminat folosind la prelucrare valoarea din masuratoare si nu pe cea din setarea orientarii. in rest subscriu la avantaje, mai putin modul de inscriere a codurilor care ma inebuneste. recomandarea o indrept catre statii totale cu tastatura alfanumerica.

bad wolf

Raman pentru topcon. E ste incomarabil, mai precisa, mai fiabila si mai precisa !
Geodis Brasov are oferte pentru stati foarte bune la ma 4000euro cu anexe cu tot(prisme, jaloane, mini prisme, trped,)
Cu stima,
bad wolf

Modificat de bad wolf (07-03-2009 10:19:53)
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

Apropos de formatul *.sdr , personal lucrez cu Leica seria 400 si seria 800 , dar la descarcare folosesc formatul sdr care intr-adevar e foarte simplu si bine gandit .

dora3mira

Adrian, inainte de a te hotari ce statie iti doresti, incearca sa le vezi in teren - la lucru ! Banuiesc ca deja cunosti destui colegi de meserie care utilizeaza statii totale !  Solicita la fiecare in parte sa-ti spuna cam ce avantaje si ce dezavantaje considera ca are statia pe care o folosesc.
De pilda cei care au folosit o statie cu tastatura alfanumerica , daca in prezent folosesc una care se sprijina mai mult pe folosirea codurilor....cu siguranta va plange dupa ceva cu tastatura alfanumerica. Dar TC 805 sau TCR 805 are alfanumerica dorita spre deosebire de TC 407 sau TCR 407.
Dupa ce-l privesti pe proprietar la lucru, roaga-l sa te lase sa o studiezi la randul tau si observa cu atentie - felul in care se misca in plan orizontal, in plan vertical, claritatea imaginii vizate, felul in care sunt marcate firele reticulare, dispunerea suruburilor, modul de afisare al datelor pe display, protocolul de introducere al datelor, intreaba cum se face descarcarea si cat de facila este prelucrarea datelor, strange informatii de pe net gen - manual de utilizare, preturi, fiabilitate si dupa ce pui in concordanta toate datele , cauta exact marca si tipul dorite in functie numai de pret , vechime sau aparat nou, garantie oferita si nu uita sa te interesezi si de un service daca exista sau ba pentru ceea ce-ti vei lua. Cel mai adesea ii sfatuim pe cei ce ne solicita acest lucru in functie de propria experienta sau de propriul stil de lucru , uitand ca ceea ce noua ni se poate parea usor cel sfatuit descopera ca-i greu sau viceversa !
Bafta si sa ne anunti ce-ai vazut si ce-ai hotarit ! :hi:

vrionel

Orice statie dupa ce radiezi cateva sute de puncte se duce de pe zero, se mai lasa pamintul, sau surubul. Important ar fi sa se invete lumea la noi sa lase un Backsight pe zero, si sa se verifice la fiecare 50 de puncte zeroul. Si mai important este sa lucrezi cu carnet de teren, statia dupa parerea mea nu conteaza asa mult, sa fie robusta si nu chinezeasca, dar daca tot iti iei una acum ia una mai precisa, cel putin 5 secunde, si sa fie reflectorless, ca nu stii cand ai nevoie si te oftici ca nu ai mai dat 500 de euro in plus.