Certificat de performată energetică

Creat de zolitakacs, Oct 31, 2013, 04:39 PM

« precedentul - următorul »

zolitakacs

La ultima documentație cadastrală de primă înscriere, mi s-a solicitat să specific în mențiunile despre construcții, atât pe PAD cât și in fișierul CP inexistența certificatului de performanță energetică și a inexistenței liftului la construcțiile mai inalte decât parter.
Credeți că este relevant să înscrii ceva la mențiuni ceea ce nu are construcția respectivă? Doar pentru că regulamentul este formult cu expresia " .... dacă are sau nu are ...".

caditop

Conform ordinului aceasta mentiune (+lift materiale anul edificarii) se face doar la inscrierea unei constructii in cartea funciara  si nu la prima inscriere. Eu asa fac. A comentat un inspector si i-am atasat ordinul.
Daca are se mentioneaza. E aiurea sa faci mentiuni de genul: casa de locuit edificata in anul..... din....., fara lift, fara certificat energetic, fara asigurare, fara subsol, fara canalizare.

zolitakacs

Am recitit Ordinul 785/2011 și doresc să mă corectez. Expresia nu este " ... dacă are sau nu are...". Formularea conform pct.7 este următoarea, citez "... dacă deține...".
Din această formulare trag concluzia, că trebuie menționat doar dacă deține.
Mâine incerc să am o discuție cu inspectorul , să ajungem la aceeași concluzie. :nod:

Anton Pann

1. cred ca e mult mai simplu si eficient sa scrii "...are ..." sau " ...nu are... " , si toate celelalte informatii decat sa pierzi zile si drumuri la OCPI . 
2. avizatorii au pareri diferite, ( asa este in acest domeniu- si intre autorizati sau experti pot exista pozitii diferite) . Aiavyt o discutie cu un inspector , deci ce faci cu ceilalti la alte lucrari? . Presupun ca  inscrierea acelor mentiuni in toate lucrarile unde este vorba despre inscrierea casei , ar reduce din drumurile la OCPI si stresul provocat .


zolitakacs

Nu sunt de acord nici cu anton Pann nici cu vali_costea.
De ce să lași cum interpretează inspectorii, dacă textul regulamentului e clar și se cere menționarea acelor elemente, dacă le deține.
Nu este greu să scrii. Dar am zeci de documentații la care nu am scris și a fost OK. Acum să intoarcă lucrarea că nu este scris că "nu are", nu mi se pare corect. Eu cred că un lucru care nu este înscris înseamnă că nu există, nu e nevoie să-l și menționezi, altfel am putea scrie o sumedenie de alte posibile elemente care nu corespund respectivei construcții, ca de exemplu: nu are subsol, nu are balcon, nu are horn, nu are baie, etc....
Ulterior, dacă va deține certificat energetic, sau dacă va monta lift, în baza actelor se vor putea actualiza datele tehnice ale construcției.
La OCPI a fost ascultată părerea mea și s-a tras concluzia că, întradevăr nu este necesară inscrierea inexistenței unui element descriptiv.
Multumesc celor de la OCPI pentru colaborare si intelegere.

Mit

Sa le spui si la Timis; si ei cer sa scrii ca nu are... bla bla