Fisier CP pentru ridicare topografica

Creat de zamfy, Mar 09, 2012, 06:04 PM

« precedentul - următorul »

zamfy

Recent, am avut de avizat o ridicare topo pentru canalizare pentru o comuna si cand am ajuns la OCPI, mi-au cerut sa fac un dxf cu conturul tuturor drumurilor care sunt trecute in ridicare, impreuna cu parcela cadastrala, suprafata, lungimea pentru fiecare in parte si o plansa asemanatoare cu un PAD pentru fiecare drum din studiu!
Asta am facut-o pana la urma, dar cand mi-au cerut sa le duc si fisierul CP pentru ridicarea topo respectiva, recunosc ca m-am blocat. Ce trebuie sa trec? Prima inregistrare? Import dxf-ul cu toate drumurile si trec suprafata totala si toate parcelele de drum care sunt sau fac cate un cp pentru fiecare drum in parte? Problema e ca studiul se intinde si pe intravilan si pe extravilan.
Am avut multe studii topo avizate pana acum, dar acest BCPI este singurul care mi-a cerut asa ceva. Ati facut un astfel de CP pana acum? Daca da, ati putea sa imi dati un model?
Sau aceste cerinte absurde (zic eu) provin de la faptul ca nu suntem "de-ai casei" si ca venim din alt judet?  :rolleyes:

bad wolf

Incurand vom plati taxa ca sa putem intra la oCPI, asa ca la muzeu...
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Ridicarea ta este o lucrare tehnica, are nevoie de aviz tehnic, daca te uiti bine in generare CP ai sa vezi ca este un tip de operatiune si pentru asta. De unde si pana unde conturul la toate drumurile nu stiu, ca doar nu e PUZ.
Parerea mea.

bad wolf

Pana acum niciodata nu mi-a fost certu fisier CP pentru lucrarile tehnice pentru ca acestea nu au treaba cu e-ttera si pot sa spun ca am depus , cu firma la care activez, lucrari la cel putin 10 OCPI-uri.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Eu am mai solicitat de a OCPI informatii digitale pe anumite zone unde am lucrari, si uneori fisierul primit continea si diverse chestii avizate doar tehnic. Stim ca nu se lucreaza unitar pe tara, degeaba ne certam; daca aia iti cer, aia da-le, vezi doar sa nu fie vreun moft de inspector aiurit. Am patit si asta.

cristea

Am si eu o problema.
Am un plan topo facut pe doar un ha(intocmit la sc 1:200)
Zona este chiar in mijlocul unei parcele mari de 70de ha, care este in e-tera.Cum as putea sa-mi vizez bucatica mea de plan? Sa introduc in CP tot top-ul mare sa zic asa?...........Ma vor rupe astia la taxe(si asa se vrea in regim de urgenta planuletul meu)
Cine mai stie daca pe extras CF apare proprietar Statul roman--taxa este 0??

zamfy

Se vede ca cei care au creat programul Generare CP sunt orice, numai profesionisti nu. De ce:
-au introdus noi tipuri de operatiuni cadastrale, dar manualul programului nu l-au actualizat, deci nu vei gasi nicaieri in manual cum sa realizezi o receptie tehnica, o receptie expertiza judiciara s.a.m.d.
-executabilul este versiunea 2.78.12, dar la meniu cand dai Ajutor->Informatii versiune, scrie 2.78.1
-legat de problema mea: lucrarea mea se intinde pe 2 sate+extravilan (extravilan fiind drumul judetean care le leaga), dar la adresa imobilului nu imi da voie sa trec mai mult de o adresa (nu pot baga si intravilan si extravilan in acelasi timp).
-programul nu accepta sa importi mai mult de o polilinie din dxf, asa ca in aceeasi receptie tehnica nu imi da voie sa am mai mult de un teren (era o treaba daca puteam importa conturul primului sat, DJ-ul si apoi al doilea sat si introduceam datele separat pentru fiecare). De fapt, daca ma uit mai bine, programul are optiunea de adaugare teren, numai ca este dezactivata.
Pana la urma, voi trece la adresa doar Judetul si UAT-ul, fara sa bifez intravilan si voi trece satele pe care le cuprinde studiul la descriere suplimentara.
Recunosc ca am un an de cand nu am mai facut un CP, asa ca poate imi scapa mie ceva si poate gresesc undeva. Daca am gresit, va rog sa ma corectati.

Modificat de zamfy (13-03-2012 09:13:18)

John Doe

Nu stiu ce sa zic, n-am mai lucrat cu receptii tehnice pana acum. Incearca sa-l faci ca sa fie accepat de E-Terra, iar cand predai lucrarea la OCPI ia-ti un laptop cu tine, poate reusesti sa rezolvi pe loc daca e vreo hiba la fisier.

adrianc

Eu am bagat suprafata totala a ridicarii si a fost OK.
Am avut caz cu mai multe sate dintr-o comuna si un rau si o viitoare acumulare - 1 dosar, 1 Cp
Mai multe comune cu rau, cale ferata, drum si viitoare acumulare - 1 dosar, 1Cp la un oficiu, dosar pentru fiecare UAT (mi-au furnizat ei limita) cu cate 1Cp la alt oficiu
Asta s-a intamplat la Galati, Vaslui, Iasi si Vrancea. De fiecare data am facut o polilinie cu limita ridicarii si am lasat extravilan cu adresa judetul X, comuna Y si ceva mentiuni cand am avut chef.
La Bucuresti au cerut si poze la dosar... (????) In conditia in care zona era chiar la poarta lor...
La muncă! nu la întins mâna.