situatie rezultata dupa comasare

Creat de kod, Feb 23, 2011, 10:41 AM

« precedentul - următorul »

kod

Se da urmatoarea situatie:

2 parcele se alipesc avand urmatoarele dimensiuni:
- parcela 1 exact: 2700,277 mp
- parcela 2 exact: 2700,234 mp

Suprafata rezultata dupa comasare = 5400,511 mp

Bun, pana aici toate bune si frumoase, dar in e-terra la comasare cat si la parcelare suprafata rezultata va trebui sa fie exact de 5400 mp, si nu cum imi va rezulta mie dupa comasare cu 1 mp in plus adica 5401 mp, fapt pt. care imi respinge automat la documentatie.

Daca schimb un punct si numai cu 1 cm, imi va rezulta suprafata buna adica de 5400 mp, dar planul rezultat va fi diferit fata cel care il are cadastrul si imi respinge automat documentatia, sau in cel mai bun caz imi da referat pt. actualizare date imobil :finger:

Iata deci, de ce eu, cel putin ii bag in origini pe cei care au facut rahatul asta de e-terra si CP, fara nici un fel de retinere si resentimente ! :hi:

Numai bine !

Hakan

Corect, e-terra sucks, dar, daca situatia ta e reala, si e de fapt o intrebare,
in cazul de mai sus nu trebuie sa schimbi cu 1cm, suprafata totala trebuie sa o faci
5400.49 deci "pierduta " o suprafata de 0.021mp.In cazul acesta(eu asa fac) schimbi coordonatele(sau doar una din ele in cel mai bun caz-depinde de lungimile laturilor) la nivel submilimetric
incat sa "pierzi" 0.0105mp pe fiecare parcela.Daca umbli submilimetric la coordonate
e-terra nu prea isi da seama.
E bine ca ai terenuri mari fiindca la 2 terenuri de 72mp si din alipire iti da 144.98
cred ca e mai nasol.

adrianc

Hakan are dreptate. Daca tu ai lotui de 2700mp, probabil ai niste laturi de aproximativ 100m. Tu trebuie sa modifici un punct astfel incat sa scapide excesul de 0,012mp. Ceea ce corespunde cu 0.12mm. Incearca si vezi ce iese.
La muncă! nu la întins mâna.

kod

...am incercat deja, va spun raspunsul peste o luna, cand probabil imi iau vreun referat de completare din aceasta cauza :D
Numai bine !