Probleme CP

Creat de dtoni, Dec 19, 2009, 02:47 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  Daca nu apar servitudini si poti dezmembra terenul si constructia fara a ramane parti in folosinta comuna , atunci se aplica varianta 2.
Succes !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Marius2005


                  Sunt total de acord, insa nu asa sunt si cei de la OCPI, care sunt de parere ca nu se poate dezmembra constructia pentru ca aceasta nu este unitate individuala. Pe acest motiv au dat referat de "complatare". Din cunostintele mele o unitate individuala poate fi si o constructie unde gospodareste o familie, nu doar un apartament intr/un bloc condominiu.
Cu stima!



               

bad wolf


                  
Marius2005 a scris:

Sunt total de acord, insa nu asa sunt si cei de la OCPI, care sunt de parere ca nu se poate dezmembra constructia pentru ca aceasta nu este unitate individuala. Pe acest motiv au dat referat de "complatare". Din cunostintele mele o unitate individuala poate fi si o constructie unde gospodareste o familie, nu doar un apartament intr/un bloc condominiu.
Cu stima!


Solicita de la OCPI . in scris, "Temeiul Legal" pentru care solicita completare.
Apoi.. Contencios ad-tiv.
In unele judete(nu dau nume) dupa ce avizatorii(sau inspectori-cum vrei sa le spui) au primit cate o santiune judiciare au devenit mult mai...intelepti.

Sa nu te temi de "vendetta" !
Sucees !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

mariancornel


                  http://www.3xforum.ro/img/smilies/razz.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/razz.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/razz.png">


               

mariancornel


                  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

mariancornel


                  eu zic sa-i scrii direct lu base, cred ca se pricepe si la d-astea, ca vad ca forumistii se tin de bancuri http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">


               

fagsb


                  sunt pareri diferite cum de altfel sunt si oamenii de la oficii.de aceea nu este explicat nici un model de documentatie care sa fie aplicat unitar in toata tara.fiecare judet are variante care depind in cea mai mare parte de inginerul sef al acelui OCPI.
in cazul sus amintit daca intre cele doua constructii ce urmeaza a fi dezmembrate sunt ziduri duble se face o dezmembrare cu teren cu tot legate cu eventuale servituti. daca nu au ziduri duble dezmembrarea (sau iesirea din indiviziune) este incomod partajabila.
o zi buna



               

bad wolf


                  
mariancornel a scris:

eu zic sa-i scrii direct lu base, cred ca se pricepe si la d-astea, ca vad ca forumistii se tin de bancuri http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">

Tot ce am spus eu nu sunt glume. Sunt realitati.
Indicatia de a solicita "Temeiul Legal" in cazul respingerii unei lucrari a fost primita , de unul dintre noi , chiar de la conducerea ANCPI care stie de abuzurile din judete, dar nu este capabila sa faca niste reguli unitare.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
fagsb a scris:

sunt pareri diferite cum de altfel sunt si oamenii de la oficii.de aceea nu este explicat nici un model de documentatie care sa fie aplicat unitar in toata tara.fiecare judet are variante care depind in cea mai mare parte de inginerul sef al acelui OCPI.
in cazul sus amintit daca intre cele doua constructii ce urmeaza a fi dezmembrate sunt ziduri duble se face o dezmembrare cu teren cu tot legate cu eventuale servituti. daca nu au ziduri duble dezmembrarea (sau iesirea din indiviziune) este incomod partajabila.
o zi buna


Daca intre cele doua constructii sunt ziduri duble , atunci sunt doua constructii C1 si C2 (depinde de proiectul de construire si de procesul final de receptie al constructiei) si atunci este necesara doar dezmebrarea terenului in doua loturi(nu , neaparat egale). Restul sunt operatii de rutina.
Insa ai dretate , in judete se aplica dictonul " cate bordeie , atatea obiceie" !
Succes !

Modificat de bad wolf (03-01-2010 22:51:43)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

lacriman


                  
Marius2005 a scris:


Un imobil este format dintr-un teren pe care se află o construcţie cu un singur nivel (cu destinaţia ,,construcţii de locuinţe") şi se doreşte înstrăinarea unei părţi din această construcţie împreună cu terenul aferent.

Ma bucur ca in sfasit s-a pus si problema asta, cu care m-am luptat de vreo doi ani.
Din ce spui mai sus, este vorba de o singura constructie, care, asa cum e definita de regulamentele MLPAT, inseamna o fundatie, o structura de rezistenta, un acoperis, si probabil o singura retea pentru fiecare din utilitati (dar pot fi si mai multe, asa ca astea nu-s asa importante). In cazul asta sigur nu poti dezmembra (si nu din cauza inspectorilor) ci pentru ca nu poti taia cladirea in doua. Parti comune sunt, dupa codul civil si dupa regulamentele din constructii, si fundatia, si structura de rezistenta, si acoperisul. Apartamentarea ar fi singura solutie, dar nu se poate realiza si lotizarea terenului, pentru ca frumoasa noastra E-Terra nu pricepe ca o cladire poate sta pe doua terenuri (acum vreo sapte ani regulamentele permiteau asta, si spuneau si cum se da numarul cadastral).
Dar cazul tau nu este in nici un caz dezmembrare de UI, pentu ca in constructia initiala nu ai inscris nici un UI, ci de abia acum constructia devine condominiu, deci i se deschide carte colectiva. Asa ca trebuie mers pe apartamentare - deci cu inscrierea tuturor Ui-urilor din constructie.


_______________________________________
stay hungry. stay foolish.


               

Arhimede


                  Faci dezmembrarea in 3 loturi din care unul este cu constructia si atenrie sa ai si acces la drum,dupa ce vine dezmembrarea de la notar faci apartamentarea constructiei cu foie colectiva cu tot si doua apartamente si asa nu-ti mai poate respinge lucrarea.Dupa apartamentare se merge din nou la notar care definitiveaza apartamentarea conform dolaeantelor celor doi proprietari.

Modificat de Arhimede (06-01-2010 23:29:03)



               

liviu_d


                  Am si eu o intrebare legat de Generare Cp versiunea 2.12. Cum inregistrezi un apartament cu noua versiune?. Am observat la toate optiunile: prima inregistrare imobil, prima inregistrare UI se cere introducerea coordonatele pt. teren si constructie.


               

caracshi


                  
liviu_d a scris:

Am si eu o intrebare legat de Generare Cp versiunea 2.12. Cum inregistrezi un apartament cu noua versiune?. Am observat la toate optiunile: prima inregistrare imobil, prima inregistrare UI se cere introducerea coordonatele pt. teren si constructie.

Nu trebuie neaparat sa incarci un .dxf, poti foarte bine sa adaugi un imobil din tabul imobile, lista imobile. Doar alegi tipul imobilului (nou sau vechi, pentru prima inregistrare alegi evident "imobil nou"). Incearca



               

liviu_d


                  Ma refer la inregistrare pentru un apartament la care nu ai nici o coordonata de introdus. Chestia este cand vrei sa salvezi iti da eroarea ca nu ai introdus coordonatele  terenului si al constructie. Eu am doar un amarat de apartament la prima inregistrare. Ce ar trebui sa alegi pentru apartament?

Modificat de liviu_d (26-01-2010 16:44:22)



               

lacriman


                  
liviu_d a scris:

Ma refer la inregistrare pentru un apartament la care nu ai nici o coordonata de introdus. Chestia este cand vrei sa salvezi iti da eroarea ca nu ai introdus coordonatele  terenului si al constructie. Eu am doar un amarat de apartament la prima inregistrare. Ce ar trebui sa alegi pentru apartament?

Nu stiu din ce judet esti, deci daca lucrati cu E-Terra si cu introducerea geometriei la blocuri, asa ca nu stiu sigur ce ti se va cere la Oficiu.
CP-ul cere datele imobilului bloc , adica suprafata parcelei de teren si suprafata constructiei bloc. Nu este nevoie neaparat de coordonatele lor, programul te lasa sa salvezi si fara coordonate, dar trbuie sa introduci o parcela de teren si o constructie in tabele.
Mai sigur, totusi, intreaba la OCPI ce se cere.
La noi, de exemplu, se furnizeaza informatiile (adica dxf cu coordonatele blocului) de la oficiu.


_______________________________________
stay hungry. stay foolish.