verificare borne la oficiu

Creat de cadian, Apr 29, 2015, 02:39 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Buna ziua,
Urmeaza sa incepem o lucrare la o retea de canalizare, dupa o discutie cu dirigintele de santier, acesta imi spune ca dupa ce o sa fie predarea de amplasament , eu, in calitate de topograf al executantului trebuie sa verific la OCPI bornele care au fost predate de catre proiectant - executantului. Intrebarea este: cum pot verifica aceste borne la ocpi, este ceva formular ? Nu am mai facut pana acum asta si nu stiu cum sa procedez.
Multumesc.

Marian

Nu intra in atributiile ocpi sa verifice bornele predate de catre proiectant. Poate ca dirigintele nu stie asta!

cadian

Da asta eram si eu nedumerit. Stiu ca atunci cand proiectantul are nevoie de un plan de situatie pentru proiectare, avizat de oficiu, topograful merge la oficiu cu o receptie tehnica pentru ridicarea respectiva, dar la oficiu verifica planul de situatie si tot pe el pune si stampila, doar pe planul de situatie. Cel putin la OCPI-ul din zona noastra.

cadian


Mit

Am constatat de multe ori ca inginerii nu prea cunosc limba romana; n-au nicio scuza. Am constatat ca unii nu stiu nici matematica... mai rau !

Dirigintele de santier vorbeste-n dodii, din auzite, etc., topograful constructorului... se gandeste la terminarea programului si conversatia-i telefonul fara fir. Rezultatul, postarea de mai sus.

@cadian esti topograf autorizat ? Sper ca nu esti padurar, balerin, agronom, artilerist, etc.
Cand faci o lucrare cu aviz OCPI, faci descrierea statiilor ? AIA cere-o de la OCPI, daca s-a facut "RT cu viza OCPI"  :wink2:

cadian

Uneori mai sunt si topograf, preponderent nu. La predare amplasament proiectantul nu preda statiile ridicarii topografice . Daca imi preda statiile , era cu totul alta poveste. Stiam ce sa verific.

Modificat de cadian (29-04-2015 14:18:48)

cadian

Sper ca nu aveti ceva cu balerinii !

Marian

Pai daca nu ti-a predat punctele de statie cu descrierea lor si cu coordonatele aferente, nu trebuia sa semnezi procesul verbal de predare-primire amplasament. Daca l-ai semnat, ai luat-o in barba! Si tot pe barba ta vei trasa proiectul pe teren!

cadian


severcoman

#9
Citat din: cadian...La predare amplasament proiectantul nu preda statiile ridicarii topografice . Daca imi preda statiile , era cu totul alta poveste. Stiam ce sa verific.

daca as preda statiile ridicarii topografice facute cu gps-ul cum ar fi ?...

cadian

Nu inteleg la ce te referi . Ce sa fie?

Modificat de cadian (29-04-2015 17:35:40)

cadian

pe mine nu ma intereseaza cu ce a masurat topograful, cu gps, statie, nivela , dhalta, statie emisie - receptie, atata timp cat sunt in evidentele OCPI cu stampila acesteia. Intrebam doar cum pot verifica acesta borna\ statie la oficiu iar Mit a dat o solutie.

Modificat de cadian (29-04-2015 17:49:58)