Apartamentare Scoala

Creat de gexU, Ian 07, 2015, 04:39 PM

« precedentul - următorul »

gexU

Buna, am intabulat o scoala prin HG ., iar acum primarul respectiv doreste apartamentarea ei, pe motiv ca in incinta locuieste cineva.
Respectivul foloseste jumatate din incaperi. iar cealalta jumatate au ramas sali de clasa. Scoala respectiva este desfintata.
Se poate apartamenta, cum denumesc spatiile din incinta, apartamentul 1, apartamentul 2?
mentionez ca este prima lucrare de acest gen si as avea nevoie de putin ajutor despre modul de intocmire.
Multumesc anticipat.

Alin B.

nu neaparat ap. nr. 1 ci U.I. nr. 1 ( unitatea individuala) s.a.m.d.

gexU

Ok, si camerele adica incaperile cum le trec, camera, baia, debara sau sala 1 sala 2, ca  pe partea care este locuita omul respectiv a transformat in apartament, iar cealalta parte este a ramas ca o sala de clasa,

Alin B.

eu personal as trece fiecare incapere cu folosinta actuala, fara detalia totusi f. mult folosinta camerei respective. Oricum este interesant cum a fost intabulata scoala respectiva: in domeniul public sau in domeniul privat al UAT ? Teoretic ar fi trebuit sa fie in domeniul public si eventual dupa dezlipire un UI sa treaca in privat si acela sa-l instraineze sau sa-i schimbe destinatia.

gexU

Da in domeniul public sa intabulat. o sa trec folosinta acuala, si o sa vad daca o sa fie bine. Ms pt sfat.

gexU

Sa realizat lucrarea, a primit avizul ocpi, sau trecut ca Apartament 1 respecyiv apartament 2 cu incaperile aferente si totul a fost ok.
de aici incolo este treaba notarului sa faca actul autentic.
cel putin asa mi sa spus de la bcpi, ca trebuie un notar sa faca actul de dezmembrare, chiar daca respectiva cladire ste in prop statului. stiu ca am facut dezmembrare pe teren al primariei si actul de dezmebrare a mers in baza HCL, nici decum al notarului. in fine, ms pt raspunsuri. Spor la lucru sa avem. :hi:

severcoman

#6
Citat din: gexU...stiu ca am facut dezmembrare pe teren al primariei si actul de dezmebrare a mers in baza HCL, nici decum al notarului.

o fi vreo lege care permite proprietarilor sa-si faca singuri-fara notari actele de dezmembrare autentice, te poti astepta la orice...

caditop

A facut dezmembrarea tehnica (documentatia de dezlipire) in baza hcl. Dezmembrarea o face doar notarul.

Modificat de caditop (10-02-2015 09:17:39)

Anton Pann

tu crezi ca e prima dată ??   :rotfl:

gexU

#9
Citat din: caditopA facut dezmembrarea tehnica (documentatia de dezlipire) in baza hcl. Dezmembrarea o face doar notarul. Nu stie ce vorbeste.

Stiu exact ce vb, problema este ca tu nu sti ce vorbesti.Poate sunt oameni care vor fi in situatia de fata si iau de bine ce spui. Inca odata repet, actul de dezmembrare sa facut in baza HCL, pe care l-am dus eu personal in baza unei delegatii, iar Cf-urile sau ridicat tot de mine.
 :hi:

Modificat de gexU (09-02-2015 21:22:46)

gexU

#10
Citat din: severcoman
Citat din: gexU...stiu ca am facut dezmembrare pe teren al primariei si actul de dezmebrare a mers in baza HCL, nici decum al notarului.

o fi vreo lege care permite proprietarilor sa-si faca singuri-fara notari actele de dezmembrare autentice, te poti astepta la orice...

Proprietari persoane fizice nu pot sa faca decit prin notar, insa in cazul meu prorietar fiind Comuna ..... in baza HCL-ului sa realizat actul final de dezmembrare

Modificat de gexU (09-02-2015 21:25:22)

severcoman

care ar fi temeiul legal ?

(ori tie, ori noua ne scapa ceva!... poate nu ai citit atent HCL > au aprobat dezmembrarea, insa actul autentic de dezmembrare se face la notar!)

Modificat de severcoman (09-02-2015 20:14:40)

gexU

#12
Citat din: severcomancare ar fi temeiul legal ?

(ori tie, ori noua ne scapa ceva!... poate nu ai citit atent HCL > au aprobat dezmembrarea, insa actul autentic de dezmembrare se face la notar!)

Probabil ai dreptate, insa in cazul respectiv nu sa facut nici un act autentic la notar. HCl a tinut locul actului autentic facut de notar, fiind vb de un teren in proprietate comunala si fiind domeniu public, a mers. Acu ori cei de la bcpi au facut o ilegalitate, ori exista un temei legal si asa sa putut.
P.S de curiozitate intrebati la bcpiurile unde depuneti daca se poate sau nu. oricum in Rominia pt fiecare ocpi/bcpi se da cite un raspuns, rar se intimpla sa primesti 2 la fel.
 :hi:

Anton Pann

SEVER COMAN : daca tot faci 5 postari pe zi, atunci pune intrebari daca nu stii , dar nu da raspunsuri cu semn de intrebare la sfarsit , deviere totala de la subiect si o gramada de aberatii. Nu de alta , dar o parte din cei ce intreaba chiar ar vrea sa invete, sau sa afle ceva insa le faci mai mult rau.
Ce raspuns a fost acesta : " o fi vreo lege care permite proprietarilor sa-si faca singuri-fara notari actele de dezmembrare autentice, te poti astepta la orice.."" -- e aberant sa postezi asa ceva , cand nimeni nu a pomenit de asa ceva ?.  Nu stiu temeiul legal de care intrebi , insa pot sa completez pe gexU : nu numai persoanele fizice ci SI persoanele juridice nu pot face actul de dezmembrare decat prin notar . Juridic, comuna , municipiul este reprezentat de primar sau de consiliul local . Nu stapanesc prea bine in ce situatie e reprezentata de primar si in ce situatie de Consiliul Local , dar daca va intereseaza e usor sa aflati acest lucru.
Si , d-le Sever , consiliul local nu se poate exprima decat prin HCL . Adica consiliul local nu poate fi dus la notar ca să semneze . Si atunci se duce doar HCL la notar . Acum a-ti inteles temeiul legal ?   Asta este valabil la dezmembrari, apartamentari, si in multe alte situatii.

Modificat de Anton Pann (09-02-2015 21:23:17)

severcoman

#14
Citat din: Anton Pann..Si , d-le Sever , ... Si atunci se duce doar HCL la notar . Acum a-ti inteles temeiul legal ?  ....

si eu care credeam ca o duce Primarul ori secretarul, imputerniciti fiind prin acea Hotarare sa semneze actul in forma autentica...!

Domnule Anton Pann, citez autorul : "stiu ca am facut dezmembrare pe teren al primariei si actul de dezmebrare a mers in baza HCL, nici decum al notarului", "Proprietari persoane fizice nu pot sa faca decit prin notar, insa in cazul meu prorietar fiind Comuna ..... in baza HCL-ului sa realizat actul final de dezmembrare"; in parte si-a revizuit postarea !

@Anton Pann :"Nu stiu temeiul legal de care intrebi , insa pot sa completez pe gexU : nu numai persoanele fizice ci SI persoanele juridice nu pot face actul de dezmembrare decat prin notar"

intrebam care ar fi eventualul temei legal in baza caruia doar UAT ar dezmembra doar in baza HCL (completez> fara act autentic);

(exprimarea corecta ar fi : atat persoanele fizice si persoanele juridice pot face actul de dezmembrare numai in forma autentica, la notar!)

Modificat de severcoman (09-02-2015 23:56:11)