Apartamentare

Creat de gabistef, Dec 11, 2014, 12:16 PM

« precedentul - următorul »

gabistef

Buna ziua.
Am si eu o intrebare : A depus cineva pe noul ordin o actualizare a unui bloc P+4 cu mansarda in Bucuresti ?
Am o dilema se face intai o actualizare a blocului in care sa scriu pe pad la date referitoare la constructii P+4+M si sa pun in dosar procesul verbal de receptie si autorizatia de construire copie legalizata (cu taxa 60lei - extindere constructie), dupa care apartamentare sau se face direct apartamentarea in care se schimba cotele indivize ale apartamentelor din bloc deja intabulate si cele doua dela mansarda nou aparute (cu taxa 60lei x fiecare apartament).
Mentionez faptul ca atunci cand am facut intabularea imobilului am scris la mentiuni la date referitoare la constructii P+4+M, cu specificatia ca mansarda nu are acte de proprietate.
Astept raspunsuri.
Multumesc.

vali_costea

Eu am inteles asa: ca ai un imobil cu cosntructie P+4 intabulata, iar M neintabulata, faci intai actualizarea pentru inscrierea mansardei si apoi apartamentare.
Referitor la taxa, depinde de autorizatia care o ai, daca scrie pe ea extindere, atunci platesti 60 lei, dar daca scrie construire sau orice altceva atunci platesti la valoare.

Anton Pann

din regulament reies urmatoarele operatiuni , succesiunea lor:
-- 1 scoaterea podului sau acoperisului din bunurile comune . Este necesara intrucat la P+n exista in bunuri comune aceasta descriere , pe cote parti si trebuie scoasa din bunurile comune ale celorlalte apartamente . Deci o reapartamentare , apare UI nou - eu i-as spune SAD - si toate cotele se recalculeaza la noua suprafata utila (mai mare acum ) . Si SAD ul va avea proprietar conform declaratiei autentice (toti proprietarii apartamentelor). După avizare se face act de reapartamentare la notar si apar extrase noi , cu unul mai mult decat initial si cotele reclaculate
-- este posibil ca SAD sa fie cumprat -vandut
--2   cu extrasul nou se face inscrierea mansardei in baza AC

o problema ar fi daca se scoate doar o parte din pod din bunurile comune si atunci este ceva mai diferit