Intabulare Parcela Rezeva primariei

Creat de gexU, Noi 28, 2014, 12:55 PM

« precedentul - următorul »

gexU

Buna, am o speta, cu urmatoarele date. Intr-o tarla parcela 1 a ramas ca rezerva la primarie. Pe acea parcela se afla edificata o Construcite Denumita Ferma. In anul 2000 sa vindut respectiva parcela cu tot cu ferma unei Persoane fizice.
In momentul de fata nu exista decit acel CVC si Schita cu tabelul de punere in posesie conform L 18.
Cum se poate intabula aceasta parcela?

John Doe

Cu Ce Acte S-a Vândut Parcela In Anul 2000?

gexU


John Doe

Parcelele care nu se atribuie cf. L18 nu sunt ale Primariei, ci apartin domeniului privat al UAT-ului si trebuie sa aiba ttilu de proprietate.
Contractul respectiv e autentificat de notar? In baza a ce acte de proprietate s-a facut?
Bine ar fi sa specifici si zona despre care discutam, ca sa-mi pot da seama despre ce sistem vechi de evidenta vorbim.
Sper ca nu Basescu a cumparat terenul... :)

gexU

Zona, Caras Severin, Acel contract nu este parafat notarial, sa facut intre primarie prin reprezentant  primar la acea vreme ca intre timp sa schimbat  si vinzator.
Am discutat cu actualul primar, si e deacord sa discute in consiliu aprobarea intabularii acelei parcele.
Problema se ridica, daca in baza acelei HCL se poate atribui cadastral si  infinta carte funciara care pe urma in baza CVC-ului sa fie trecuta in proprietatea PF-ului. Si daca da tinind cont ca pe acea parcela este edificata un CC, trebuie facut PP sau merge si incerta.

John Doe

Cam incurcata treaba. Probabil tocmai de aceea nici n-a fost rezolvata pana acum.
Ca sa se poata intabula parcela pe proprietarul actual, trebuie acte pe primul - adica TP pe Primarie, si anume unul singur pentru toate proprietatile, nu cate unul individual pe fiecare parcela.
Primaria poate trimite, prin Comisia locala, la OCPI procesul verbal de punere in posesie ca sa se scrie titlul, dar n-as crede sa fie clara situatia tuturor parcelelor in proprietate, chiar daca s-a terminat (sau nu?) aplicarea Legii 165.
Dupa ce se scrie Titlul asta de proprietate, se poate face CVC la notar (in baza celui anterior si/sau cu HCL-ul de care zici) si se poate intabula parcela pe proprietarul actual.
Cu punerea in posesie e rezolvata find vorba de Primarie dar probabil trebuie plan parcelar avizat, intabularea se face acum cu pozitionare incerta - toate astea ar fi mai bine sa le afli de la OCPI, inainte de a-ti duce lucrarea la avizat. Nu dupa aia, in nota de respingere.
Adica HCL-ul devine operabil numai DUPA ce Primaria are act de proprietate valabil pe parcela aia. HCL-ul in sine nu inlocuieste in nici un fel un act de proprietate ca sa poti intabula ceva in baza lui, din cate stiu eu. Este un act administrativ al autoritatilor locale si atat.


Cam asta cred eu, si daca asa este va mai dura. Dar poate sa existe si alte solutii, poate stie cineva ceva.

Modificat de John Doe (01-12-2014 17:07:29)

bad wolf

Credeam ca ai primit suficiente informatii pe Grupul de geodezie de pe Facebook !
Sper sa gasesc cararea corecta !

gexU

Da si nu .
Trebuie sa existe o rezolvare si la aceasta problema pe care am intilnit-o.

gexU

Am fost in audienta astazi la OCPI, rezolvarea ar fi urmatoarea: intabulare pe primarie cu drept de superficie a constructiei in fav proprietarului din CVC. Asta daca primaria conf l 165, are rezerva acea parcela si daca nu mai are de pus in posesie vreun intirziat
In cartea alba a comunei acea ferma nici nu exista. si nu pot intelege cum a reusit fostul primar sa faca vinzare pe un bun care nu a apartinut comunei..
Va multumesc pentru raspunsuri, si sa auzim de bine.
O seara faina