Putin ajutor

Creat de cadian, Iul 25, 2014, 05:11 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Am urmatoarea situatie. Firma la care lucrez vrea sa se racodeze la gaz, pe Cf proprietatii apare ca nu are drum de acces la un drum public. In fata firmei este un drum betonat care la 180 de m da in drumul national, dar nu este reglementat juridic. Nu apare nicaieri. Am gasit pe harat la 2880 un numar topo de sant. Cum ar trebui sa procedez? Sa inscriu drumul respectiv? Sper ca intelegeti ce intreb. Daca trebuie o sa pun si un desen. Multumesc

c_pascu

Am avut in 2010 o lucrare de acest fel si am procedat astfel:

Am facut o cerere la primarie prin care sa mi se carrifice sitatia juridica a terenului

Domnule Primar,


    Subsemnatul     , proprietar al terenului situate in com.     , sat    cu numarul cadastral    , va rog sa imi emiteti o adeverinta din care sa rezulte situatia juridica a terenului situat intre proprietatea mea si  DJ.... La adeverinta va rog sa anexati o copie a anexei la Inventarul bunurilor proprietate publica sau dupa caz privata in administrarea Primariei........ in care sa apara terenul mentionat.
Actele imi sunt necesare pentru obtinerea avizului OCPI Prahova pentru Autorizatia de construire "Extindere retea de distributiegaze naturale GDF SUEZ ENERGY ROMANIA PENTRU  (nume proprietar)"




DATA:                                                                    SEMNATURA:


Nu a fost necesar sa insciu terenul in CF.

In cazul tau nu prea imi dau seama pe numele cui inscrii terenul daca primaria nu il are in inventar.

- Eventual sa dea consiliul local o hotarare prin care sa isi insuseasca terenul respectiv


Mai poti sa ai in vedere oug 22/2014  nu se refera la situatia asta dar ar putea sa mearga.

cadian

Prin hotararea consiliului local.
Eu m-am gandit in felul urmator. Fac ridicarea la drumul respectiv, scot o adeverinta de la oficiu pe numarul topo de sant , intra la consiliul local si dupa se depune la oficiu ca prima inscriere.

Multumesc c_pascu

davidtrans

buna ziua
Am o intrebare: un teren cumparat in anul 1980 cu suprafata de 1800mp
iar masurat in anul2014 am 1090 mp la primarie platesc impozit pe suprafata de 1800mp
ce trebuie sa fac?
multumesc anticipat

severcoman

#4
Citat din: davidtransce trebuie sa fac?

ce trebuie sa faci "ca sa ce..." ?

Anton Pann

1 SA NU INTRI IN DISCUTIE CU VREUN AVOCAT ,,PÂNĂ Nu contactezi si masori terenul tau si al vecinilor.
2  CAUTA UN TOPOGRAF SA MASOARE PARCELA TA SI CELE VECINE SI POATE GASESTE MINUSUL TAU , IN PLUS LA VREUNUL DIN VECINI - IN ACEASTA SITUATIE, INCEPi NEGOCIERI SI EVENTUAL PROCES

daca nu te convinge si lamureste un topograf, mai contactezi unul .
Abia apoi poti dicuta cu un avocat daca este cazul

John Doe

Asa, si daca totusi nu regasesti suprafata lipsa prin vecini faci documentatie de rectificare eroare materiala ca sa-ti modifice suprafata la OCPI, scoti extras, il duci la Primarie si gata.
Daca contactezi un avocat, se va intampla cam aceeasi treaba dar va dura mai mult si la costuri mai mari, inclusiv onorariul avocatului. Mai bine vezi prima data care e problema, pe urma stabilesti solutia.