verificarea si rectificarea aparatelor

Creat de dj_calinutz, Iun 09, 2010, 12:48 AM

« precedentul - următorul »

dj_calinutz

as dori daca are cineva .. ceva scris pentru verificarea si rectificarea aparatelor.. sa ma ajute si pe mine... multumesc

Trinity

la bucuresti am facut acum acum o luna etalonarea aparatului la institutul de metrologie . Acolo nu se fac rectificari, doar verificare si etalonare cu emiterea unui document in care sunt mentionate rezultatele etalonarii . Vechea " verificare metrologica " se pare ca a fost inlocuita cu " etalonarea ". Suna la institutul de metrologie bucuresti , si ti se va raspunde cu amabilitate

bad wolf

#2
Citat din: Trinityla bucuresti am facut acum acum o luna etalonarea aparatului la institutul de metrologie . Acolo nu se fac rectificari, doar verificare si etalonare cu emiterea unui document in care sunt mentionate rezultatele etalonarii . Vechea " verificare metrologica " se pare ca a fost inlocuita cu " etalonarea ". Suna la institutul de metrologie bucuresti , si ti se va raspunde cu amabilitate

Etalonarea se face pentru aparatele noi.
pentru cele vechi se face ferificarea metrologica.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Trinity

Am facut etalonarea la o statie veche de xx ani . Nu se mai face verificarea metrologica , intrucat a aparut alta lege . Nu stiu ce se face la aparatele noi, dar la cele vechi se face 100% ETALONARE .

dj_calinutz

multumesc pentru raspunsuri... am rezolvat problema...am gasit intr-un manual de utlizare de la statia totala TCr 407 .. aceasta tema era un capitol din licenta.. am reusit sa il fac in 20 de pagini.. multumesc pentru ajutor.

John Doe

Da, scrie acolo ceva despre compensarea erorii de colimatie parca. Daca ziceai de la inceput mai clar pentru ce-ti trebuie, iti spuneam si eu de la inceput. Bafta la licenta !