please help

Creat de regina, Ian 07, 2011, 06:40 PM

« precedentul - următorul »

regina

sunt incepatoare in chestia asta si am nevoie de ajutor, va rog. am nevoie de niste manuale care sa contina notiunile elementare in geodezie. ce este un radiat? um faci o retea? masuratorile de pe teren?
daca ma puteti ajuta cu numele unor manuale, va multumesc anticipat :(

kod

...si eu vreau sa ma fac pilot, de aviatie militara, daca se poate sa-mi indicati niste manuale de unde as putea invata  :hi:

dtoni

#2
Citat din: reginasunt incepatoare in chestia asta si am nevoie de ajutor, va rog. am nevoie de niste manuale care sa contina notiunile elementare in geodezie. ce este un radiat? um faci o retea? masuratorile de pe teren?
daca ma puteti ajuta cu numele unor manuale, va multumesc anticipat =(
da-mi o adresa de mail si iti trimit

dora3mira

cauta pe google - folosind cuvintele cheie -" topografie", "geodezie" si sigur vei avea revelatia de a putea sa-ti achizitionezi si fizic acele manuale

Ionica34

Sincer, daca nu esti studenta in domeniu si vrei sa inveti singura, stai cuminte.
Daca esti, pune mana si du-te la cursuri, trage de profesori si de laboranti sa iti arate ce vrei. Manuale si cursuri gasesti la libraria si biblioteca facultatii. In functie de fiecare profesor de disciplina, iti va recomanda si el anumite carti.
Si cumpara-ti cartile de care crezi ca ai nevoie. Spor la invatat.

dora3mira

Cat despre notiunea de "incepator" iti pot sugera sa incerci o perioada de stagiatura reala pe langa un coleg de meserie daca ai studii in acest domeniu - in curs sau finalizate , sau inscrierea la o facultate de profil sau la niste cursuri de profil - pentru o corecta abordare ulterioara a acestei meserii.
O persoana ce dispune de capacitatea de autodidact ar putea gasi varianta de intelegere pana la un punct a complexitatii lucrarilor insa nu va stapani informatiile de detaliu decat sub indrumare specializata.

kod

#6
Nu, eu cred altceva, cred ca "regina" de mai sus face lucrari de licenta la comanda, cam asta am putut eu deduce din
Citat din: regina...sunt incepatoare in chestia asta...
...asa ca , nu merita sa va obositi sa dati exemple, topic closed :hi:

John Doe

Daca chiar voia ceva, in trei zile mai intra pe forum, dar vad ca doar noi ne-am obosit sa mai zicem ceva.
Buna comparatia aia cu pilotul, kod.

globalgeotop

Deci tot frizerul si tot macelarul vrea sa faca topografie ( cunosc cazuri o gramada, nu vreau sa supar pe nimeni ), si daca se poate sa invete peste noapte; de fapt la noi in Romania totul este asa, in orice profesie sau domeniu, totul de consum rapid, daca maine merge topografia toti ne facem "topografi" mai mult sau mai putin.
Vrei sa faci ceva anume, atunci fa o pregatire serioasa in ceea ce vrei sa profesezi si da-i bataie......

regina

nu sunt studenta la acest profil vreau doar sa ajut pe cineva care lucreaza deja la o firma care se ocupa cu acest lucru si acolo dau anumite examene chiar daca nu esti student la acest profil. din aceasta cauza am spus ca am nevoie de bazele elementare, adresa de mail este E-mail si id messenger=vallyy2003. va multumesc oricum

ace

Stai ca nu am inteles.Acel cineva lucreaza la o firma de profil dar el nu e de meserie?
Pai atunci oamenii aia de ce nu angajeaza pe cineva de profil?

regina

e greu de explicat.

regina

si nu lucreaza pe un post pentru care sa aiba nevoie de aceste informatii. dar cum fiecare firma are pasaricii ei trebuie sa invete