Saracie lucie in LISP

Creat de diagodose2009, Iun 17, 2011, 11:03 PM

« precedentul - următorul »

diagodose2009

#delete

Modificat de diagodose2009 (20-07-2011 09:04:00)

Mit

Pe mine ca topograf putin ma intereseaza in ce limbaj de programare este facut programul "X". Important este sa-mi faca munca mai usoara si sa faca treaba buna. ATAT.

advex

#17
Citat din: diagodose2009Stimati domni voi nu cunoasteti piata IT... iar voi vreti ca eu sa cred ca vreodata cineva pasionat de LISP (JohnDoe, Advex........) va castiga banii din lisp-rile aleea....???
Eu zic ca niciodata., programele LISP mari si complexe sunt in 90% din cazuri deseuri., cu cateva exceptii : TOPOLT, TopoGraph........
Best Regards...

L-am surprins pe John Doe in timpul liber:


Am primit informatii noi privind situatia LISP pe glob!!
:)  :)


Modificat de advex (20-06-2011 22:43:40)

John Doe

Verba volant, scripta manent.

zamfy

Eu m-am apucat de lisp cam de jumatate de an si mi-am facut unele aplicatii la nivel de incepator. Probabil ca daca un programator experimentat s-ar uita la codul sursa al aplicatiilor mele, l-ar bufni rasul, dar asta e, nu sunt programator...
Lisp mi se pare un limbaj usor de inteles si de folosit, cred ca oricine se straduieste putin poate invata Lisp. Cu ajutorul acestui limbaj mi-am automatizat unele activitati extrem de monotone si repetitive (inclusiv generarea fisierului cp).
diagodose2009 are dreptate, nu te imbogatesti din lisp si ca programator te angajezi la o firma de topografie sa faci aplicatii, dar:
1.Sunt n programe de automatizare a unui plan
2. Dupa ce ai terminat aplicatiile, cu ce mai esti util acelei firme?
Si citand pe cineva tot dupa forum: "Multumim celor ce au inventat limbajul Lisp, ca ne ajuta si pe noi, astia mai "puturosi"". Numai bine!