Un pic de ajutor

Creat de zamfy, Iun 03, 2011, 06:39 PM

« precedentul - următorul »

zamfy

Am primit de la cineva niste studii topo, iar punctele sunt reprezentate ca entitati de tip circle si cotele ca entitati de tip text. Eu am reusit sa inlocuiesc cercurile din desen cu blocuri cu atribute (punctul din topolt). As dori sa stiu daca pot sa transfer textul care reprezinta cota in atributul "Cota" din blocul "Punct" (sper ca ati inteles la ce ma refer). Eu am gasit o metoda, dar trebuie sa fac asta pentru fiecare bloc in parte (si sunt vreo 3000...). Ma gandeam daca nu exista un script care sa preia cel mai apropiat text de blocul cu atribute si sa inlocuiasca atributul respectiv.
Am nevoie de asta pentru ca trebuie sa fac niste modelari digitale ale terenului si nu pot fara cote...Nu am nici fisierul de coordonate la dispozitie...

advex

Cel mai bine ar fi sa postezi fisierul respectiv pentru a ne incerca perspicacitatea. Sa ne dam parerea cu aspecte teoretice - nu te ajuta!

zamfy

#2
http://www.fileshare.ro/20870859001.2
Aceasta este doar o mica parte din ridicare, si, din motive de securitate, am translatat-o. Sper sa fie suficient.
Ceea ce vreau eu este sa inlocuiesc cercurile care reprezinta punctele cu blocuri cu atribute, iar in atributul COTA sa pun automat textul cel mai apropiat de punct care reprezinta cota.
Ar fi util un lisp care sa selecteze in ordine blocurile cu atribute, apoi sa selecteze acelasi numar de texte in aproximativ aceeasi ordine (de la stanga la dreapta sau de sus in jos) si sa inlocuiasca atributul cu textul respectiv.
Eu am incercat sa fac un lisp, dar imi dadea niste erori si m-am lasat pagubas.
Sau daca poate cineva sa genereze curbele de nivel pentru ridicarea respectiva, jos palaria!

Modificat de zamfy (03-06-2011 17:58:58)

John Doe

M-am uitat. Daca ar exista o legatura intre coordonatele punctelor si amplasarea textului de cota, ACEEASI pentru toate punctele din desen, s-ar putea scrie un algoritm care sa-ti scoata un inventar de coordonate cu tot cu Z. Daca cineva a mai miscat cotele, atunci eu n-am de unde sa stiu care text este cota carui punct - ceea ce este si in cazul de fata. Cineva a mai aranjat desenul si a mutat cotele, sau e facut din mai multe bucati in stiluri diferite dar eu cel putin nu vad nici o legatura intre textele cotelor si punctul corespunzator. Stii tu vreuna? in afara de "cel mai apropiat", ca nu tine.
Ma mai gandesc, dar daca gasesc ceva... nu jos palaria, jos portofelul !

advex

Logica initiala de optimizare a pozitiei textelor, de evitare a suprapunerilor cu alte entitati din desen este greu de reconstituit. Informatia despre cota nu exista pentru toate punctele, posibil a fost pe un layer inchis care nu ti-a fost transmis. In plus, lipsesc liniile ajutatoare de marcaj catre puncte.
Incearca sa utilizezi functia "Data extraction" pentru a obtine coordonatele centrelor punctelor si a punctelor de insertie texte pentru cote.
Daca ai abilitati de manevrare a unor filtre in Excel poti face selectia si apoi corelarea informatiilor.
Spor!

John Doe

Se poate scrie si un script in care sa faci manual legatura dintre fiecare cerculet si fiecare text pe rand, dar nu ai toate cotele, nu merge. Nu am verificat, dar nici n-as baga mana in foc ca in desen sunt trecute in ordine, ca entitati, punctul si dupa aia cota lui.
Cere fisierul de coordonate zic eu, am mai vazut stiluri echivalente si cred ca iti pierzi vremea si nervii degeaba cu asa ceva. Desenul e frumos, e artistic dar inutil pentru ce vrei tu.

advex

#6
O prelucrare rapida dupa metoda descrisa mai sus a dat rezultatele din foto.
Fisier dwg: http://www.fileshare.ro/20931603012.5



Modificat de advex (04-06-2011 17:39:25)

advex

#7
Citat din: zamfyAceasta este doar o mica parte din ridicare, si, din motive de securitate, am translatat-o. Sper sa fie suficient.

Dupa diverse teste facute pe fisierul postat am descoperit existenta unor informatii suplimentare privind locatia initiala, ascunse in diverse variabile. Solutia ta de securizare nu este suficienta!

Modificat de advex (05-06-2011 10:07:47)

diagodose2009

Daca ai gasit locatia oriiginala sau coordonatele originale
Ce mare lucru!!!!!!!
Vine clientul sa-ti dea banii pentru munca topografica depusa de domnul zamfy..
Daca nu vin si banii!!!!!!!!
Degeaba.......


 :)

Modificat de diagodose2009 (05-06-2011 08:11:50)

advex

#9
Citat din: diagodose2009Daca ai gasit locatia oriiginala sau coordonatele originale
Ce mare lucru!!!!!!!
Vine clientul sa-ti dea banii pentru munca topografica depusa de domnul zamfy..
Daca nu vin si banii!!!!!!!!
Degeaba.......


Zamfy a pus problema securizarii datelor. Pe forum, cel putin in privinta mea, ne intereseaza mai putin locatia exacta pentru folosirea informatiilor.
Este bine sa mai abordam si probleme teoretice, fara gandul la bani... :) :)

zamfy

#10
Citat din: advexZamfy a pus problema securizarii datelor.
Ce securizare, dom'le... :)  Au spart astia serverul companiei care produce avioane F1 si au facut pagube de 1 miliard de dolari. @advex, daca nu specificam faptul ca am translatat lucrarea, mai aflai coordonatele originale sau le luai de bune pe astea? :) . Oricum, conteaza 1% locatia lucrarii, putea sa fie si in locale si in UTM, stereo 70...tot aia  :)
Am mai multe ridicari prelucrate intr-un mod asemanator, unele sunt mai "dezordonate",cum e si cazul de fata, altele pot fi reconstituite mai usor, deoarece textele sunt pozitionate cam in acelasi mod pentru toate punctele si cred ca se poate scrie un algoritm pentru ele. Ce mi s-a parut ciudat la asta de fata: faptul ca sunt mai multe cote in desen decat vertecsi si simboluri la un loc (o fi fost vreun layer inchis...)
@advex, nu am gasit nicaieri functia Data extraction, e totuna cu attribute extraction? Fisierul postat de tine este perfect pentru ceea ce am eu nevoie, foarte buna solutia gasita de tine. Insa eu, ca un capos ce sunt, cand aud de excel si word mi se face parul gaina (am o "fobie" pentru programele astea  :dinti:) si am cautat o solutie alternativa. Ea exista, insa mai trebuie perfectionata si cand e gata am sa postez un filmulet cu metoda gasita de mine.
@ John Doe: "Ma mai gandesc, dar daca gasesc ceva... nu jos palaria, jos portofelul !" Sigur ca da! Cine e destept si il duce capul merita (ras)platit, ca asta e, suntem saraci cu totii si ne "trebe" bani. Prefer sa platesc pe cineva destept si priceput, decat sa dau spaga la un inspector mai prost ca mine.
@advex, ai putea sa imi trimiti un tutorial cu metoda facuta de tine (daca ai timp si chef, desigur)? Nu prea ma descurc cu data extraction...(asta e, sunt mai greu de cap).
Oricum, advex, John Doe si diagodose2009, multumesc pentru idei si propuneri si tot tre' sa ne intalnim odata la o bere, ca e cald tare afara...

advex

#11
Citat din: zamfyAceasta este doar o mica parte din ridicare, si, din motive de securitate, am translatat-o. Sper sa fie suficient.

Ce securizare, dom\'le...   Au spart astia serverul companiei care produce avioane F1 si au facut pagube de 1 miliard de dolari. @advex, daca nu specificam faptul ca am translatat lucrarea, mai aflai coordonatele originale sau le luai de bune pe astea?

Eu zic sa fii mai hotarat atunci cand postezi. Nu ma intereseaza de nici o culoare locatia, iau coordonatele de bune. Daca tu ai motive sa faci translatia, fa-o mai bine data viitoare. Daca nu stii cum, intreaba!!
Citat@advex, nu am gasit nicaieri functia Data extraction, e totuna cu attribute extraction?
Nu stiu ce versiune de Autocad ai, vezi meniul Tools!



Citat....Insa eu, ca un capos ce sunt, cand aud de excel si word mi se face parul gaina
Ne plac sau nu, Word si Excel (in diverse versiuni, free, clone, opensource etc) sunt indispensabile pentru activitati de editare si prelucrare date, chiar si topografice!

Este gresit sa pui problema cu "tare de cap", nu te pricepi, bla-bla... Daca te straduiesti sa inveti ceva in cateva ore sau zile, ai sansa sa scutesti in viitor ore de munca silnica, plictisitoare si multe dureri de cap!!
Daca sunt si altii interesati, am sa dezvolt pe forum subiectul cu utilizarea functiei Data extraction, este mult spus tutorial, acum chiar nu am timp...

O sa revin cat de curand si eu cu o solutie lisp pentru actualizare z cu valoarea din textul alaturat punctului.
Mai departe, distractie placuta in zilele libere!

John Doe

Cel mai elegant ar fi cu Data extraction, cred ca e mai usor de manipulat datele in Excel decat sa scrii un algoritm LISP pentru fiecare desen. Nu e mare lucru in Excel, vezi pe la "Format Cells...", "Sort" sau "Filter".

zamfy

Eu am AutoCAD 2007 si nu am asa ceva in meniul tools, am doar Attribute extraction. Puteti sa imi spuneti scurtatura la linia de comanda? eu am doar attext si eattext, atat. Stiu, e simplu in excel, mai ales in Excel 2010 e floare la ureche sa sortezi coloane.

advex

#14
http://www.youtube.com/watch?v=VPD0FxbPz8Q

Nu am la dispozitie Autocad 2007.
Incearca comanda _dataextraction.
Daca nu functioneaza este cazul sa apelezi la Google - este foarte generos si ofera solutii!