Viitorul topografiei exista are unul

Creat de cosmingccc, Oct 26, 2011, 05:29 PM

« precedentul - următorul »

cosmingccc

Salut!
Sunt un strain cu aceasta meserie, tot ce stiu este dedus in mod logic, ca sa nu ofensez pe cineva care chiar se pricepe..

Am o intrebare, dar mai inainte cred ca e nevoie sa spun ca sunt elev clasa a XII-a mate-info, acum.. intrebarea "Ce viitor are topografia, se merita sa merg la geodezie? in 5 ani.. cum vor arata lucrurile in domeniu?" intrebarea asta vine ca urmare a unei temeri, imi e teama ca pot termina ceva ce nu se mai foloseste, am nevoie de un loc de munca imediat dupa facultate si chiar in timpul facultatii, geodezia permite asta?

O discutie de-a mea cu cineva despre vanzari, mi-a adus o convingere, ca nu traiesc eu timnpul necesar ca lumea sa nu mai vanda, deci un marketing are viitor, ca sa intelegeti la ce ma refer cand cer o parere despre viitorul topografiei, aici nu apar sateliti, software si gageturi care ar putea lua locul omului?

John Doe

Nu ofensezi pe nimeni.
Intr-un fel sau altul, intrebarea asta s-a mai pus pe forum; eu cel putin am raspuns la fel: daca vrei doar sa urmezi ceva SIGUR, atunci gândeste-te care sunt ocupatiile prezente mereu, istoric vorbind: fa-te popa, militar, politician, doctor...
Daca iti place geometria, pui pasiune in ceea ce faci, ai nervii tari si esti dispus sa muncesti mult si uneori fara bani, atunci fa-te topograf.... n-o sa ai bani niciodata, dar o sa te distrezi de minune.
Daca vrei sa muncesti si in timpul facultatii, nu vad cine te opreste... daca vrei sa muncesti când si unde vrei tu, mai gândeste-te... sau fa-te patron...
Meseria cea mai frumoasa este aceea care iti place s-o faci, indiferent care ar fi ea.

Modificat de John Doe (26-10-2011 16:33:53)

adrianc

Se spune ca este a doua meserie ca vechime din lume (dupa cea de cocota). Daca a rezistat atatia ani, cred ca va mai rezista multi si de acum inainte.
Daca se merita sau nu sa dai la geodezie nu cred ca-ti poate raspunde cineva. Exista argumente pro si contra.
Problema este ca nu stii ce vei face efectiv la sfarsitul facultatii, oricare ar fi aceasta, si nici nu poti sti cum va evolua piata muncii in 5 ani. Cel mai bine ar fi sa te duci la cineva, sa observi ce face practic omul, in ambele situatii, marketing si geodezie, si sa-ti alegi ceea ce te incanta mai mult (sau orice alta meserie vrei).
La muncă! nu la întins mâna.

cristi_gav

Indiferent de meserie, pentru oamenii seriosi, corecti va exista mereu un loc de munca. Important e sa-ti placa ceea ce faci si sa o faci cu simt de raspundere.

AlexGIS


diagodose2009

Problema in meseria de Geodez, nu provine din domeniul Geodeziei, ci din alte domenii..(constructii, cartograrfie,gis,,gps,etc.)
Eu raman la parerea ca  Geodezia se duce in jos, singurul viitor , fiind peste 100 de anii, cand omenirea se apuca de Geodezie pe satelitul Pamântului, denumit Luna...
Dacă in 20 anii, pe planeta Pământ nu se petrec cutremure de 6-7 grade, si o sa fie liniste pe Pământ atunci in domeniul Geodeziei , o sa fie din ce in ce mai putine locuri de muncă..
 :x
Tu, (cosmingccc) trebuie sa te gândeşti, că domeniul Geodeziei, a fost exploatat de sute de firme, de aproximativ 30 anii, dupa anii 1990....până in anii 2011
Eu mă întreb mai există ceva nou ne-exploatat de Geodezii..?

Modificat de diagodose2009 (27-10-2011 21:02:35)

cosmingccc

Multumesc pentru raspunsuri.. Am cantarit lucrurile si mi-am facut idei..

Obs. Foarte serios forumul, cu siguranta pt ca aici vorbesc numai oameni seriosi, felicitari admin-ului!

John Doe

@diagodose2009: e parerea ta si... e treaba ta, dar daca tu nu stii sau nu intelegi ceva nu inseamna ca acel ceva nu exista.

Modificat de John Doe (27-10-2011 17:09:35)