Verificare echipament

Creat de djxhouse, Iun 28, 2011, 07:11 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Unde pot verifica daca o statie totala  Leica este sau nu furata?
Nu il gasesc pe leica.com :(
ma puteti ajuta?

kod

Eu propun sa facem un topic nou cu statii si echipamente furate !

djxhouse

nici o pb. se poate face un topic dedicat.
Dar totusi intrebarea ramane valabila!
Unde si cum pot verifica daca echipamentul Leica este sau nu furata.
 :hi:

kod

am deschis eu unul, si va trebui sa rog un moderator sa-i modifice putin titlul, cat despre vrificare doar la reprezentanta leica cred, un mail ttrims cu seria aparatului, un telefon etc.
Am observat si pe alte forumuri "din afara" aceeasi problema, deci solutia ar fi sa ne apucam noi sa facem o baza de date ...

Alin B.

la noi cel mai bine incerci la cei de la Blacklight pt ca cei de la Topgeocart iti vor spune ca trebuie sa mute Pamantul ca sa afle aceasta informatie si ca e foarte complicat si alte de astea. Daca nu , ramane solutia sa suni la o reprezentanta in afara tarii, spre ex. in Ungaria si vei vedea ca sunt foarte de ajutor.
Inca ceva ! Nu inseamna ca daca un echipament nu aparae in baza lor de date ca fiind furat, nu poate sa fie furat. In baza lor de date apare doar daca proprietarul reclama furtul si la ei.
Bafta!!!

george75m

Topgeocart iti spune rapid daca o statie Leica este furata, iti spun din proprie experienta.

mono70

sa inteleg Alin B. ca eu iti fur statia...tu te duci la blaclait si o declari furata sau te duci la politie..sau cum..fama sa inteleg cu de stiu cei de la blaclait ce se fura prin tara?

Alin B.

Daca mie imi este furat un echipament leica, atunci eu pot reclama acest furt si la o reprezentanta Leica. Cei de la reprezentanta, vor transmite mai departe aceasta reclamatie, astfel incat acel aparat va aparea in baza de date Leica ca fiind reclamat ca furat. Daca peste o luna , 1 an etc. cineva se va prezenta cu acel aparat la o reprezentanta Leica in vederea unui upgrade, pe baza seriei aparatului, se va vedea in baza de date ca sunt probleme legate de acel aparat si pana la clarificarea acelor probleme, aparatul poate fi retinut. Ce vroiam eu sa spun mai sus, e ca nu toti posesorii de leica sunt familiarizati cu aceste proceduri si drept urmare , in cazul unui furt, reclama doar la politie, nu si la Leica. In aceste situatii exista riscul sa cumperi un aparat care chiar daca inu apare inscris in baza lor de date ca si furat, in realitate ar putea sa fie furat.
  In alta ordine de idei, situatii de acest gen pot aparea la achizitia oricarui bun, nu doar in cazul instrumentelor de masurat. Asa ca, ochii cat cepele cand cumparati ceva din Romania. :)

Modificat de Alin B. (23-07-2011 14:59:27)

mono70

bun alin.b   sa spresupunem ca eu iti fur aparatul....fac acte la notariat si apoi in vand unei societati care la randul ei il vinde unei anume alina....sa inteleg ca daca alina merge la blaclait cu statia sa faca apgreid...cei de acolo ii retin aparatul? aparatul cumparat de ea cu sudoarea fruntii?...ma alin.b ce vorbesti tu acolo..pai intru cu masina peste ei acolo si ii desfiintez ma alin.b

bad wolf

E mult mai complicat .
Nu se poate retine o statie doar ca se afla intr-o anumita baza de date.
Poate ca baza aceia de date este la fel de 'la zi " ca si cadastrul din Romania.
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu furtul aparatelor, dar consider ca trebuie sa primeze , cel putin la cumparator  , buna credinta.
Restul este problema organelor de cercetare penala.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Alin B.

nu e vorba ca-i va retine fizic aparatul. Cei de la reprezentanta Leica nu-i vor pute a face acel upgrade si vor anunta politia cu privire la acel echipament. De aici incolo, se vor ocupa cei abilitati si daca se ca dovedi ca intr-adevar e un aparat furat, "Alina" va ramane fara aparat, fiind retinut nu de reprezentanta ci de politie.

Alin B.

Sa nu fiu inteles gresit ! Nu sunt partizanul ideii ca ar trebui sa ne cumparam echipamente de toate tipurile doar de la reprezentante ! In nici un caz ! Poate mai sunt unii dintre voi care au oferte de echipamente topografice de la reprezentante de acum 3-4 ani in urma. Comparati acele oferte cu oferte actuale de la aceleasi firme si veti vedea diferente enorme, chiar la jumatate. Preturile au scazut si la noi datorita aparitiei pe piata si a celor care vand aparate SH, fortand reprezentantele sa-si evalueze corect adaosurile comerciale.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !