suprapunere teren

Creat de virgilpopa, Apr 24, 2012, 03:32 PM

« precedentul - următorul »

virgilpopa

Am cumparat un teren in 2008 linga Cimpulung(Arges),acum(in dec.2011)  am obtinut Cert.Urbanism + restul de avize(mediu,apa,electrica) si in citeva zile obtin si Aut.Construire.
Suprafata totala teren este de aprox.1300 mp.
Vreau sa construiesc gardul,dar ma lovesc de o problema.Pe o laterala o vecina sustine ca detine cam 200 mp din terenul meu.Terenul are cadastru in coordonate Stereo70,e intabulat, are nr.cadastral.
As dori un sfat in sensul ca nu stiu cum se procedeaza in aceste situatii.

Trebuiesc convocati toti vecinii cu toate actele pe care le detin?? Trebuie convocat cineva oficial de la Primaria locala?? Se fac procese verbale?? Trebuie rechemat cadastristul pt verificare coordonate??
Va rog ,daca se poate,un sfat in sensul ca vreau sa rezolv situatia repede si legal pt ca incepe constructia.

John Doe

Poate sa aiba si dreptate, nu poti sa stii. Insa cred ca nu are terenul inscris in cartea funciara, sau daca e totusi inscris e in forma veche, nu in cea noua cu coordonate si alte alea deci nu are datele actualizate. Daca le avea, la oficiul de cadastru s-ar fi sesizat si nu acceptau dosarul tau. Spune-i sa-si faca actualizarea datelor la cartea funciara si mai discutati pe urma. Adica sa caute topograf, sa masoare, sa faca o documentatie si sa o depuna la OCPI. Oricum va fi nevoita sa o faca la prima tranzactie.

S-ar mai putea sa-ti fi indicat tie cineva gresit limitele terenului. Poate n-ar fi rau sa cauti un topograf sa vina cu un GPS (e mai usor) sau cu o statie totala si sa-ti verifice macar vreo doua coordonate de pe colturi, ca sa le compari cu coordonatele din extrasul tau de carte funciara. Daca chiar nu sunt bune... mai vedem.

virgilpopa

Multumesc, asa voi face in ce priveste verificarea coordonatelor. Vecinei pot sa-i sugerez sa faca demersurile pe care mi le-ai recomandat, e decizia ei ce va face.
Admitand ca se verifica coordonatele mele si ca vecina o tine pe-a ei (adica sustine ca are 200 mp din terenul nostru fara sa vina in sprijinul afirmatiei cu documente) care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac eu pentru a-mi ingradi LEGAL proprietatea fara a risca sa intru in conflicte juridice?
Mai concret:
Cum documentez verificarea coordonatelor?
Am obligatia legala de a notifica vecinii cand fac acest lucru?
Exista o procedura de notificare/obtinere a acordului celor cu care ne invecinam atunci cand ridicam gardul?

Nu intentionez sa am un conflict cu vecina dar nici nu e usor de discutat cu ea, e o femeie in varsta, de la tara, fara prea multa educatie care o tine pe-a ei.... asa ca as prefera sa ma asigur ca fac tot ce sunt obligat sa fac dpdv legal.

george75m

Daca dupa verificare esti OK, atunci poti face gardul spunand vecinei sa te dea in judecata daca considera ca are dreptate, daca nu permite si se opune o poti da tu in judecata pt. tulburare de posesie, dar... repet esta valabil numai dupa verificarea stricta a coordonatelor parcelei, altfel...nu este bine pentru tine.

John Doe

Inca ceva: cand iti verifici coordonatele, spune-i topografului sa-ti includa in plan si niste repere fixe din teren (ex: colturi de cladiri) si distantele de la ele pana la punctele unde a verificat el coordonatele. Daca pana la un un tarus ai minim doua distante fixe, chiar daca iti scoate cineva tarusul il poti pune la loc suficient de precis cu ruleta, nu mai trebuie alte scule.