suprapunere teren

Creat de valy, Mar 22, 2012, 08:27 PM

« precedentul - următorul »

valy

Buna ziua tuturor utilizatorilor,
va scriu in speranta ca un topograf va gasi postarea mea si imi va da un sfat cu privire la problema mea : pe scurt, anul trecut am cumparat un teren de 400 mp ( in acte, pt ca reali ei sunt 392, in fine , asta e alta poveste)... am construit casa, cu aprobare de la primarie, hotarand cu administratia locala ca in max 2 ani sa scoatem si autorizatia. Am cumparat terenul , am platit actele, i-am facut cadastru, intabulare, toate bune si frumoase, pana acum, cand descoperim ca de fapt o portiune din terenul nostru se suprapune cu terenul vecinei, pe o portiune de 20 cm intr-un colt ( unde noi am intrat cu un colt al casei pe terenul dansei), si 60 cm in al colt ( unde gardul doamnei este pe terenul nostru). Am discutat cu un topometrist care, acum ne linisteste ca totul este rezolvabil , acum ne spune ca problema e groanica !!  Ce este de facut sa intram in legalitate, fara prea mare tam-tam, vreau o rezolvare pasnica, amiabila, fara procese, judecati, si alte nebunii. Cum pot rezolva situatia? In speranta ca ma poate ajuta un topometrist cu experienta ( binenteles, contra cost), va las nr meu de telefon pt mai multe detalii. 0766.793.563. Multumesc

vali_costea

Cine a spune ca e suprapunere???VEcina?E suprapunere reala?Daca va intelegeti cu vecina, se poate rezolva totul amiabil.Se admite o suprapunere de maxim 20 cm. pentru limita imobil aflat in intravilan.Limita constructiei cum a fost marcata de ati ajuns pe la vecina?
Cand exista intelegere intr oameni se poate rezolva orice lucru. :)

John Doe

@valy: ai patit ca multi altii: n-ai verificat ceea ce ai cumparat. Atunci trebuia sa ai un topograf la tine, acum poate doar sa va explice ca cel mai bine este sa cadeti la o intelegere, fiindca daca va certati nimeni nu va castiga dar in mod cert amândoi veti pierde bani, timp si nervi in instanta si te miri ce solutie mai dau si acolo... mai bine gasiti voi una.
Suprapunerea nu este mare, nu e un capat de tara si poate avea multe cauze, inclusiv modul in care a fost determinata - poate si acolo s-a gresit te miri cum. Daca chemi câtiva experti (care NU se cunosc intre ei), cred ca o sa-ti dea fiecare cam alt rezultat. Instanta va lua de buna expertiza cea mai convingatoare, nu neaparat cea mai corecta.
Ce as face eu in cazul tau: stabiliti de comun acord un expert in granituiri, neutru, care sa va spuna cat mai exact cu cat se suprapune fiecare peste celalalt. Il platiti in comun. Apoi, stabiliti un pret pentru metrul patrat de teren si vedeti care la cine cati bani trebuie sa dea, apoi faceti un proces verbal de granituire cu schita expertului si gata. Pe urma, fiecare isi face o documentatie de rectificare date imobil la OCPI si gata.
In mod cert tu nu poti sa-ti muti casa acuma, daca vecina avea ceva de comentat trebuia sa spuna când a vazut ca te-ai apucat de constructie si se rezolva. Un gard sau ce-o fi se poate muta, dar merita? pentru 60cm? lasati-o asa, impacati-va dar rezolvati treaba pana la capat, adica inclusiv hârtiile la OCPI.
Daca nu ai cu cine te impaca, mergeti in instanta si... cred ca o sa va para rau peste câtiva ani. Va puteti impaca si atunci, ca si acum.

"expert in granituiri" - vreau sa spun, un topograf care e autorizat de Ministerul Justitiei sa faca expertize judiciare. Preferabil unul cu experienta. Se gasesc pe site-ul Ministerului Justitiei (poate te ajuta altcineva, eu nu stiu exact unde), sau poti cauta pe http://www.ancpi.ro" target="_blank">www.ancpi.ro , la topografii autorizati de Oficiul de Cadastru din judetul tau, poate stii sau ai auzit de vreunul din lista aia si ai incredere in el. Acolo gasesti si toate datele de contact.

Modificat de John Doe (22-03-2012 21:19:27)

adrianc

John Doe, nu speria omul cu instanta! Daca se inteleg intre ei, si nu au de ce sa nu, e totul perfect. In 30 de zile nu mai exista suprapunere.
valy, sa inteleg ca vrei sa te contacteze cineva de pe forum (un topograf) ca sa rezolve situatia? Spune si zona pentru asta. Judet si localitate. Asta in caz ca nu te-a sunat deja vreunul...
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

Mai e problema! Nu exista "cu aprobare de la primarie, hotarand cu administratia locala ca in max 2 ani sa scoatem si autorizatia" ! Daca constructia nu are AC poate fi demolata si ...are dreptate John Doe , dar ...poate fi aplicata si "metoda @adrianc".
Sper sa gasesc cararea corecta !