Lista Coduri folosite la ridicarile topografice pentru Leica Sokkia

Creat de overlinex, Apr 29, 2011, 11:11 AM

« precedentul - următorul »

overlinex

As dori daca se poate sa afisam lista de coduri pe care o folosim la ridicarile topografice pentru diferite modele de statii totale.Ex. Leica, Sokkia, Topcom, si restul de modele

overlinex

mda se pare ca nimeni nu are chef sa-si dezvaluie micile secrete

Marian

nu sint secrete. Eu am posibilitatea sa-mi creez singur lista de coduri in functie de necesitati. Dupa ce o creez, o transfer in statia totala(am o Leica TC805 din 1999). Asta are un menu de coduri rapide prin schimbarea display-ului. Apas pe tasta(de la 1 la 9) corespunzatoare codului respectiv si se inregistreaza punctul cu cod numeric cu tot.

John Doe

Listele astea si le face fiecare, in functie de tipul masuratorilor si in functie de modul personal de lucru. Nu-ti folosesc la nimic niste liste facute de altii pe care nu le intelegi.
Ca sa nu crezi ca sunt al dracului, iti postez primele 30 de linii dintr-o lista, nici nu mai stiu de unde o am - iti foloseste la ceva?

ASPH*   ,SF-ASPH-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BDC*    ,SF-BLDG-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BDF*    ,SF-BLDG-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BDO*    ,SF-BDOH-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BFF*    ,SF-BDFF-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BFT*    ,SF-BDFT-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BKHD*   ,SF-BKHD-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BLD*    ,SF-DOCK-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BM*     ,SV-CTRL-FND-PNT     ,SBM     ,SV-CTRL-FND-SYM     ,*                   
BOL*    ,SF-FENC-EXST-PNT    ,WGP     ,SF-FENC-EXST-SYM    ,*                   
BRDG*   ,SF-BRDG-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
BW*     ,SF-WALK-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
CB*     ,SD-STCR-EXST-PNT    ,SDCB    ,SD-STCR-EXST-SYM    ,*                   
CI*     ,SD-STCR-EXST-PNT    ,CI      ,SD-STCR-EXST-SYM    ,*                   
CK*     ,SV-CTRL-BSCK-PNT    ,        ,                    ,*                   
COL*    ,SF-COLM-EXST-PNT    ,CIR     ,SF-COLM-EXST-SYM    ,*                   
CONC*   ,SF-CONC-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
CPY*    ,SF-CNPY-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
CUL*    ,SD-STCR-EXST-PNT    ,SDC     ,SD-STCR-EXST-SYM    ,*                   
DAY*    ,SF-GRND-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
DFL*    ,SF-DTCH-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
DIRT*   ,SF-GRND-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
DWC*    ,SF-CURB-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
EA*     ,SF-ASPH-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
EC*     ,SF-CONC-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
EG*     ,SF-GRAV-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
EHH*    ,PO-STCR-EXST-PNT    ,UJB     ,PO-STCR-EXST-SYM    ,*                   
EMH*    ,PO-STCR-EXST-PNT    ,EMH     ,PO-STCR-EXST-SYM    ,*                   
EPM*    ,PO-BLIN-EXST-PNT    ,        ,                    ,*                   
EVEG*   ,SF-VEGE-EXST-PNT    ,        ,                    ,*

doru2


John Doe

Da intr-adevar, acuma mi-am adus aminte - de la tine o am, de mai demult. N-am zis ca lista asta nu e buna, spun doar ca eu lucrez cu alte liste facute de mine dupa naravurile mele in materie. Folosesc si codurile dar si carnetul, in care scriu frumos de mana tot felul de detalii care nu pot fi descrise printr-un cod sau daca totusi s-ar putea, ar trebui o lista kilometrica in care mai mult cauti coduri decat masori.

Modificat de John Doe (18-05-2011 07:41:27)

overlinex

Mersi John Doe ...am vrut sa vedem mai multe liste de coduri pentru ca am primit de la cineva o ridicare topografica si pe cuvant daca am inteles mare lucru din ea...in afara de margine drum, gard , mal drepr si mal stang nu prea mi-am dat seama ce semnifica celelalte coduri...de exemplu..CCD sau CCO

overlinex

Da marian ai dreptate dar can iti trimite cineva o ridicare si nu sti ce semnifica codul respectiv atunci ce te faci?

Marian


kod

pai te ajuta, daca sti exact si descrierea codului:
CCD = colt cladire
CCO = colt constructie etc. :hi:

John Doe

@overlinex: Nu exista liste de coduri standard, din moment ce fiecare si le poate face pe ale lui. Daca chiar trebuie sa intelegi ce puncte sunt alea, da-i un telefon autorului sa-ti trimita si lista de coduri folosita la ridicare. Daca are si descrieri la fiecare cod folosit si nu doar literele, e bine, daca nu... nu stiu.
Eventual pune ridicarea pe un ortofoto, sa vezi cam ce-o fi acolo.

Modificat de John Doe (18-05-2011 11:20:31)

overlinex

mersi mult...dar eu sunt de parere ca ar fi mai bine daca sa-r face niste liste standard cu coduri folosite in ridicarile topografice..... :D

John Doe

Daca gasesti tu pe unul care sa faca o lista cu care sa fie toti de acord si pe altul care sa-i si oblige pe toti sa o foloseasca, e ok...

overlinex

acest lucru este cam imposibil...dar daca voi avea mai multe liste de coduri ...am sa incerc sa fac ceva in privinta acestui lucru

zamfy

Daca ridicarea este lucrata pe layere, ar trebui ca punctele cu acele coduri necunoscute sa fie plasate macar in niste layere cu denumiri cat mai sugestive...