intrebare

Creat de irina_4u, Aug 15, 2009, 11:08 PM

« precedentul - următorul »

cristea

imi poate da cineva informatii cum pot face notarea a doua constructii pe un teren intravilan daca constr.respective au fost construite in anul 1971 si una in 1981.Niciuna nici alta  nu au nici un fel de act(aut. de constr.,proiect tehnic, etc.)am inceput prin a face masuratorile aferente terenului cu constr.bineinteles dar nu stiu ce ar mai trebui si ce sfaturi sa le dau proprietarilor sa ceara de pe la primarie pentru a putea rezolva problema

Pe extras C.F. apare 846mp teren si casa(casa este cea veche de cand lumea si nu mai exista nici aceasta).

bad wolf

#16
Citat din: cristeaimi poate da cineva informatii cum pot face notarea a doua constructii pe un teren intravilan daca constr.respective au fost construite in anul 1971 si una in 1981.Niciuna nici alta  nu au nici un fel de act(aut. de constr.,proiect tehnic, etc.)am inceput prin a face masuratorile aferente terenului cu constr.bineinteles dar nu stiu ce ar mai trebui si ce sfaturi sa le dau proprietarilor sa ceara de pe la primarie pentru a putea rezolva problema

Pe extras C.F. apare 846mp teren si casa(casa este cea veche de cand lumea si nu mai exista nici aceasta).

Sa ceara de la primarie Certificat ca exista constructiile , in care sa se precizeze si data de la care au fost platite impozitele pentru aceste cladiri.
In rest, sunt necesare toate celellalte acte.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdyman79

Cristea, se numeste "Certificat de atestare a edificarii/extinderii constructiei", anexa 17 la Ord. 634/2006... asta trebuie sa obtina beneficiarul de la primarie ...

E posibil ca responsabilul pe probleme de urbanism sa nu stie despre ce e vorba ... sa-l trimiti "echipat" cu o copie dupa acest ordin, de preferat dupa monitorul oficial ... si sa insiste.
daca nu ai trimite msg pe privat ca sa-ti trimit.

succes

bad wolf

#18
Citat din: bogdyman79Cristea, se numeste "Certificat de atestare a edificarii/extinderii constructiei", anexa 17 la Ord. 634/2006... asta trebuie sa obtina beneficiarul de la primarie ...

E posibil ca responsabilul pe probleme de urbanism sa nu stie despre ce e vorba ... sa-l trimiti "echipat" cu o copie dupa acest ordin, de preferat dupa monitorul oficial ... si sa insiste.
daca nu ai trimite msg pe privat ca sa-ti trimit.

succes

Faci o confuzie.
Acel certificat se elibereaza la finalizarea unei constructii noi.
De certificatul sau adeverinta de care spuneam eu nu scrie in niciun Ordin , dar asta e practica pentru constructile vechi, care au fost edificate fara aprobari si care exista pe teren.
Sper sa gasesc cararea corecta !

bogdyman79

Pe unde lucrez eu la intabularea unei constructii noi se solicita Autorizatia si P/V de recepţie, iar la constructiile edificate dupa '90 e indeajuns Autorizatia.

Alea de dinainte de 1990 se intab. numai daca sunt trecute pe Certif. fiscal si adev. de rol.

bad wolf: Ai dreptate, am revazut art. 55 al.1 din Lg. 7/96-republicata care m-a lamurit.

Modificat de bogdyman79 (15-09-2009 10:25:32)

cristea

deci pana la urma cum pot face sa rezolv problema acelui cetatean care de fapt e si prieten bun si nu pot scapa nici cum de el pana nu-i rezolv situatia.

cineva mi-a mai zis astazi sa-i dau proprietarului releveele constructiilor intocmite de catre mine si pe baza acestora ii va da primaria un certifi de notare a constr. in cf .si gata.
se poate chiar asa?

B.Camelia

#21
Citat din: cristeadeci pana la urma cum pot face sa rezolv problema acelui cetatean care de fapt e si prieten bun si nu pot scapa nici cum de el pana nu-i rezolv situatia.

cineva mi-a mai zis astazi sa-i dau proprietarului releveele constructiilor intocmite de catre mine si pe baza acestora ii va da primaria un certifi de notare a constr. in cf .si gata.
se poate chiar asa?


Sunt primarii care nu elibereaza certifi de notare fara relevee, dar sunt si care elibereaza fara.Trebuie sa te interesezi la primarie

dora3mira

Pentru Cristea
Singura dovada ca acele constructii exista la teren inainte de 1990 este o adeverinta data de cei de la Fisc sau chiar precizarea anului de cand au fost inscrise pe certificatul fiscal. Daca proprietarii au fost de buna credinta, in urma finalizarii constructiilor le-au declarat la fisc si au platit impozit incepand cu acel an.
Exista posibilitatea ca proprietarul sa dea o declaratie pe propria raspundere si bine ar fi daca ar mai gasi inca niste vecini - preferabil cei de pe limitele de proprietate - care sa ateste anul constructiilor tot prin declaratii notariale pe propria raspundere.
In cazul in care va apela la aceasta ultima varianta, va trebui sa mearga in prealabil cu ele la fisc si va trebui sa achite la zi impozitul - una peste alta, decat o intrare in legalitate cu tot ce implica acest lucru, buna si varianta in care ajunge la zi cu taxele !
Oricum , te rog sa ne spui daca s-a rezolvat si care a fost varianta gasita de tine pentru a face lumina pe situatia asta.

daniyella

Buna.Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva.Trebuie sa fac proiectul de licenta si nu stiu cam ce tema sa aleg...as dori mai mult pe topografie.Daca ma puteti ajuta cu idei...astept raspuns...va multumesc!

John Doe

daniyella:
Idei sunt o gramada, topografia asta e cam vasta... Depinde ce alegi tu, alege macar ceva categorii; uita-te in Ordinul nr. 538 (referitor la autorizare) cam ce vrei. Ordinul il gasesti pe http://www.ancpi.ro" target="_blank">www.ancpi.ro , la legislatie.
Nu ai spus nici ce fel de scoala faci, ca sa avem idee despre ce e vorba.
Nu alege ceva ce nu cunosti; ai nevoie macar de notiunile de baza. Care sunt alea, tu stii ca noua nu ne-ai spus.

Modificat de John Doe (05-10-2009 13:21:56)

kod


                  
daniyella a scris:

Buna.Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva.Trebuie sa fac proiectul de licenta si nu stiu cam ce tema sa aleg...as dori mai mult pe topografie.Daca ma puteti ajuta cu idei...astept raspuns...va multumesc!


Cel mai bine ar fi sa-ti intrebi indrumatorul de proiect despre tema aleasa, bineinteles ca ar trebui sa-ti dai seama deja cam ce ai vrea sa faci la licenta. Acum sincer din cate materii pe care presupun ca le-ai facut in facultate ar trebui sa-ti alegi una sau mai multe si sa faci o lucrare care iti convine si tie d.p.d.v. al cunostintelor, orientarilor, preferintelor, posibilitatilor etc.



               

gude2008


                  propun un nou topic: topografie inginereasca (constructii si monitorizari). va multumesc!


               

dora3mira


                  Se rezolva gude2008 ! Sper sa fie schimbata denumirea din Constructii-monitorizari in Topografia in constructii.
Admin-ului multumiri pentru receptivitate si promptitudine.


_______________________________________
Masoara cu grija, studiaza actele ca un avocat cusurgiu, pretinde onorariul ce reflecta corect munca prestata si ...nu spune nimic de rau despre colegii de breasla !


               

Calin Fabri


                  buna...am o problema,destul de mare zic eu si daca s-ar putea sa ma ajutati v-as fi recunoscator. Am achizitionat o leica tc 1010(prima statie sunt incepator in domeniu) si din meniu imi lipseste RECTOOLS-ul..adica nu pot sa descarc datele si nu stiu din ce cauza sau daca mai sunt statii leica 1010 in aceesi situatie..si daca se poate rezolva problema intr-un mod sau altul..sper sa ma puteti ajuta...multumesc frumos


               

Marian


                  RECTOOLS e un program de descarcare date din statia totala dar nu se gaseste in menu-ul ei. Se instaleaza separat in PC. Daca nu-l gasesti, da-mi un mesaj sau o adresa de mail si ti-l trimit.