Dezmembrare in 3 loturi Certificat de urbanism

Creat de djxhouse, Feb 05, 2009, 05:46 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Se da un teren in intravilan, cu suprafata de 6000mp, care trebuie dezmembrat in 3 loturi.
In documentatie trebuie sa atasez si un plan cu stampila de certificat de urbanism de la primaria respectiva...

INTREBARE???
in ce conditii si cum emite primaria certificatul de urbanism pt dezmembrare (NU autorizare de construire, demolare sau altceva) ( e deajuns un PAD inainte si dupa dezmembrare cu stampila si semnatura autorizatului)  (sau trebuie vizat de catre OCPI)

va multumesc  :hi:

klu_naravas

pai certificatul de urbanism il scoate proprietarul de la primarie.

djxhouse

bun bun... certificiatul de urbanism il scoate de la primarie, dar pe baza unui PAD...
care contine stampila si semnatura topografului autorizat...


DAR trebuie sa contina SI viza de la OCPI?  :)

etopo

Depinde de primarie, eu totusi sugerez inainte sa te apuci de dezmembrare sa le consulti pe ei ca sa nu aiba proprietarii surprize pe urma si nici tu. Sunt mai multe probleme legate de urbanismul lor.
Ei vor sugera sa fie consultat un arhitect cine sa faca proiectul de dezmembrare dupa care poti tu sal faci.

klu_naravas

aum depinde de primarie.pt ca mie nu mi-au cerut niciodata pad sau mai stiu eu ce.pur si smplu s-a dus omu' la primarie si si-a scos certificatul.

dtoni

de obicei se cere cadastrul vechi , copie.

vrionel

Avand in vedere ca acum dosarul de dezmembrare trebuie sa contina certificatul de urbanism, unele primarii, inainte de a-l emite, vor Pad-ul, sa puna pe el "vizat spre neschimbare", sa nu le dai lor un PAD si la cadastru altul. Cred ca asta e preoblema ta.

djxhouse

pai le-am trimis 1 PAD inaintea dezmembrarii, si 3 PAD-uri cu cele 3 noi lot-uri(memoriu tehnic, plan de incadrare, calculul suprafetelor) .. si imi cer la primarie viza de la ANCPI... :x

dora3mira

Le duci extras din lege - ceri la OCPI cu stampila care certifica faptul ca cerinta e a lor si e legala. Ca daca te mai rotesti mult dupa cum vrea cand primaria care nu-si scoleste oamenii...cand OCPI care a facut abstractie de lege niste luni de zile bune si abia dupa controalele ANCPI s-au dezmeticit ... ori tu ori clientul o sa ametiti de tot !
Interesant este ca daca pana acum acceptau sa pui pe anexele 11, 16 - pe o parte desenul si tabelele pe verso....mai nou tre sa fie musai toate pe aceeasi parte a foii, cu alte cuvinte, vom avea niste dragalase de acte pe A3 - in cel mai fericit caz daca nu cumva vom atasa la documentatii "cearsafuri" :(

djxhouse

unde gasesc legea respectiva? in care ordonanta? sa le arat frumos alb pe negru

fara certuri si alte vrajeli

John Doe

La noi se cere (sau mie, mai exact...) avizul tehnic de la OCPI pe o documentatie mai sumara, cu incadrare in zona, memoriu, PAD, plan de situatie. Cu asta ma duc la Primarie, scot certificatul, fac documentatia de dezmembrare ca lumea (calculul suprafetelor, carnet de teren, extras CF sau copie dupa cartea funciara, etc. etc.) si o duc la OCPI pt. receptie+avizare.
Totusi, cel mai bine ar fi sa întrebi la OCPI cum sa faci si în ce baza legala. Pe urma sa-i luminezi si pe cei de la Primarie.
Uita-te în Ordinul 634/2006  - continutul si modul de intocmire al documentatiilor, poate gasesti ceva.

bogdyman79

este legea 350/2001 modificata prin OG 27/2008.
 extras:
   6. La articolul 29, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
   "(2) Certificatul de urbanism este obligatoriu pentru adjudecarea prin licitatie a lucrarilor de proiectare si de executie a lucrarilor publice, precum si pentru intocmirea documentatiilor cadastrale de comasare, respectiv de dezmembrare a bunurilor imobile in cel putin 3 parcele. In cazul vanzarii sau cumpararii de imobile, certificatul de urbanism cuprinde informatii privind consecintele urbanistice ale operatiunii juridice, solicitarea certificatului de urbanism fiind in acest caz facultativa."

ai aici Lg. 350/2001 : http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=28561" target="_blank">http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=28561

si daca vrei si OG 27 /2008 - da-mi privat sau pe mess...  id: bogdan_mazalu

bafta

djxhouse

cat despre dezmembrarea unui teren in min de 3 parcele, trebuie sa depui in dosar un PAD cu viza de certificat de urbanism, si primaria trebuie sa puna stampila de certificat de urbanism OBLIGATORIU si fara viza de la ancpi!!!

in localitatiile unde nu este birou de urbanism, PAD-ul se va preda la consiliul judetean de urbanism.

Iar daca primaria face figuri, sunati la consililul local si rezolvati problema

numai bine tuturor :hi: