Criza si domeniul nostru

Creat de TopRo, Ian 29, 2009, 04:50 PM

« precedentul - următorul »

TopRo

Operatiunile imobiliare, atat cosntructii cat si vanzarile stagneaza in ultima perioada... Eram curios...mai aveti lucrari? Mai faceti angajari? Salariile de incadrare au scazut?

In ce fel ne loveste criza pe noi?

Modificat de TopRo (29-01-2009 18:45:01)

R-TTC-CJ

numarul de lucrari este din ce in ce mai scazut iar onorarile tot mai mici.
Creditele luate pt achizitionarea aparaturii ne obliga sa facem acest lucru, bine inteles cei care au, care nu au se vor alinia la tarifele lor. In curand o sa ajungem sa facem munca voluntara.
Totusi sa speram ca v-a trece repede asa numita "criza"

djxhouse

notarii? cum sa reduca pretul.. sub nici o forma...
si ce fac ei?
scot o carte funciara autentica (se uita la nr CF si la nr CAD), si transcriu noul proprietar si mare fas...

dar notarii nu merg in teren sa verifice daca terenul are suprafata din CF, daca este acolo, daca s-a schimbat ceva.. NUUU.. il doare fix in 16...
(admit ca e foarte greu sa ajungi notar, dar totusi)

ce aparatura au in dotare? doar calculator cu winxp + antivirus + word si o imprimanta / xerox... plus mobilier

pe cand la noi... treburile stau total altfel, aparatura de n'spe mii de euro, (cost initial ENORM, plus masina, plus SOFT) plus cand mergi la masurat.. hoppa... vezi ca treburile stau altfel fata de acte si trebuie sa faci multe multe pe langa o simpla masurare..
si cand ai rezolvat totul.. (rectificare suprafata, hotare, etc etc)
ajung la notar niste foi A4 si clientul se plange ca.. vaaaai cat de mult m-a ajuns aceasta lucrare... (si ei cred ca ai rezolvat totul in maxim 30 de minute ca la notar) ( si cat de nesimtit esti) (probabil cred ca zilnic noi avem 20 de lucrari ca notarii)

oricum.. eu NU reduc preturile...
daca reduc preturile, mai bine ma fac zugrav unde nu am raspundere
stiu cat valoreaza munca mea si raspunderea mea

sper sa nu ma intelegeti gresit ca nu am nimic cu nimeni, dar cand unii cred ca munca mea e ceva de joaca si le pot rezolva pe degeaba atunci devin suparat

numai bine tuturor  :hi:

TopRo

Aveti mare dreptate... Insa eu vroiam sa bat altundeva...

Stiu ca pana acum cateva luni era mare criza de personal in domeniu...toata lumea dorea sa angajeze personal specializat... Se mai dorste lucrul acesta? Cat oferiti unui nou angajat care sa zicem ca este capabil sa:

faca munca de teren + birou sa fie absolvent de fac Geodezie, sa aiba un master in domeniu, experienta cu programe diverse si statii totale diferite, capacitate de invatare rapida a oricarui soft ... nu stiu ce sa zic... un angajat capabil...

propun acesta discutie pt ca am cativa fosti colegi de fac care au inceput sa se planga de conditiile de salarizare si vor sa caute eventual altceva... si se pare ca nu mai este aceiasi cerere in domeniu

Modificat de TopRo (30-01-2009 14:49:42)

klu_naravas

pai sincer si pe mine ma bate gandul sa caut altceva....

John Doe

Cred ca nu putem zice nimic pana nu mai trece criza si se aseaza lucrurile cât de cât. Pâna atunci... de azi pe mâine.

moholea

eu m-am apucat de lucru in plina criza dar nu ma pot plange...daca asa e pe timp de criza inseamna ca in vremuri prospere nu prea ai timp sa stai pe-acasa.
Dupa parerea mea omul de la tara care vrea sa-si intabule ogorul n-a auzit de criza, tot atatia bani are ca si inainte. Mosteniri, dezmembrari, partaje se fac si acuma. Se pronunta sentinte de intabulare in continuare, la procese incepute cu multe luni in urma.
Eu sunt optimist si entuziast, chiar daca e evident ca volumul nu poate fi la fel ca inainte. Daca ai cheltuieli mici, ramane de-o zeama.

 :razz:

forest

Referitor la subiectul pus in discutie, eu personal consider ca acele persoane care si-au facut un renume prin calitatea lucrarilor executate vor avea intotdeauna de lucru, indiferent cat de mult sunt afectati beneficiarii de aceasta " criza". Avand in vedere importanta documentatiilor elaborate de cei ca noi, personal consider ca nici un fel de criza nu poate afecta dorinta unui proprietar de a-si reglementa o situatie juridica referitoare la o proprietate. Aici este vorba in primul rand de calitate si totodata si de cantitate. Referitor la calitate consider ca sunt optiuni pentru cei ce doresc lucrari pretentioase de topografie inginereasca si alte asemenea care impun o aparatura foarte precisa si o pregatire solida si totodata pentru cei ce doresc cantitate ar trebui sa aiba in vedere faptul ca au trecut 17 ani de la emiterea primului Titlu de Proprietate, iar actualii proprietari incep sa se gandeasca foarte serios la mosteniri si tot tacamul aferent. Deci depinde strict de fiecare cum isi abordeaza viitorul, conditia fiind numai sa vrea si sa aiba cu ce.