calcul fatada cladiri

Creat de klu_naravas, Ian 13, 2009, 11:40 PM

« precedentul - următorul »

klu_naravas

cine ma poate ajuta si pe mine cu ceva sfaturi in privinta calculului suprafetei fatadei unei cladiri?
este o cladire destul de mare si destul de ''futurista'' ca arhitectura ca sa zic asa.
am ceva idei dar mi-ar prinde bine sfatul celor care au mai facut asa ceva.
va multumesc

kod

eu cred ca se refera la unele fatade mai moderne, "rotunjite" si alte forme inafara de cele clasice la care si un elev de cl. a IV - le poate calcula aria :D
Probabil cel mai usor ar fi sa faci rost de planul cladirii de la proiectant (daca se poate)
Ar fi interesant de gasit ceva programe de calculat fatadele dar ar trebui sa fie destul de complexe (mai ales pt. cladirile astea noi) o gramada de ecuatii, si integrale, pt. ca vorbim de arii de conuri, sfere, piramide, cuburi, si alte forme si combinatii ciudate pt. care nu exista formule directe de calcul; din care ar trebui scazute usile (daca este cazul) si ferestrele L x l.

klu_naravas

pai chestia cu proiectul nu ar fi o problema, tocmai proiectantul vrea sa verifice daca constructorul a respectat proiectul.

klu_naravas

pai asa  ma gandeam si eu sa fac si in plus ceva poze la fatada.voi vedea ce va iesi :D.
multam' de sfaturi.

Alin B.

Parerea mea e ca solutia corecta o ofera scanarea cladirii pt. ca de regula proiectantul doreste suprafata reala a fatadei si nu cea redusa in plan , fie el si vertical . Personal nu am facut practic niciodata acest gen de lucrare dar asa cred ca ar trebui facuta in cazul in care cladirea abunda de forme rotunjite.

klu_naravas

norocul meu este ca nu are forme rotunjite ci numai drepte, am aflat si eu acum....
si eu sunt de parere ca solutia pe care o propui este cea mai corecta insa cate firme de specialitate au in dotare aparatura necesara realizarii unui astfel de procedeu....

Modificat de klu_naravas (14-01-2009 20:17:26)

dora3mira

Cand proiectantul doreste verificarea constructorului, are metode specifice pentru a face el insusi acest lucru, fara a apela la serviciile noastre, crede-ma klu... Si-ti spun asta in cunostinta de cauza, cu niste ani de lucru ( cam 21...) intr-un institut de proiectari si cu parintii lucrand in aceeasi bransa ( tatal pe parte de rezistenta iar mama -arhitectura ).
Cat despre calculul fatadei , tot proiectantul o face inca din faza de proiectare.
Dealtfel, la terminarea lucrarilor e doar formalitate ceea ce se numeste receptie, caci au grija toate fazele impuse de ICSIC sa monitorizeze ( cu prezenta in santier a proiectantului - obligatoriu) modul de respectare al proiectului de catre constructori.
Cred ca ne-ar fi de folos sa explici cu un pic de detaliere ce anume prevede ca cerinte - contractul incheiat cu clientul tau! Daca au fost doar discutii facute fara o finalizare contractuala, e posibil ca sa-ti fi fost testate cunostintele despre modul in care se desfasoara punerea in executie a unui proiect sau respectiva persoana a vrut sa para interesanta si s-a straduit sa-ti dea o tema de gandire pe un subiect mai aparte...

klu_naravas

nu cred ca e vorba de o tema ci pur si simplu nu cred ca au ce face cu banii.constructia este pe schelet metalic si '' imbracata'' in sticla.acum din cate am inteles eu proprietarii vor sa afle daca pretul platit pt sticla care imbraca cladirea este cel corect...ma rog cam asta am inteles eu din discutiile purtate de seful meu cu beneficiarul.

vicpo

Pentru scanari de fatade, caladiri . monumente istorice ... se poate face cu randament si cu o statie totala motorizata , sau mai frumos cu o statie ce captureaza imagini motorizata ce masoara cu laser chiar si distante mari de pana la 2000 m

de exemplu GPT-9003M sau IS station de la topcon ... pe youtube gasiti o groaza de exemple, tehnologii exista ... cu oamenii e mai greu ...

John Doe

Laserul se reflecta cel mai bine pe suprafete de culoare argintiu metalizat, uscate (ex.: tabla zincata). Indicat e sa masori (de RL-Short vorbesc) acelasi punct de 2-3 ori, cu vize la 1cm (sa zicem) într-o parte sau alta; daca da diferente mari de distanta, ceva nu e bine.