as vrea sa stiu din timp

Creat de micul, Oct 16, 2008, 12:24 AM

« precedentul - următorul »

micul

Sunt la liceu si ca profesie as vrea sa-mi aleg "Topografia" numai ca nu stiu sigur in ce conditi pot intra la facultate:vreau sa stiu exact cum intru la facultate,cu admitere sau fara ca am cautat pe net si am gasit numai porcari...vre-au sa-mi spuna cineva de aici care a terminat recent facultatea unde este locul cel mai bun din tara asta unde as putea  si eu sa invat.Si cum ajung.Si la ce ar trebui sa ma pregatesc cel mai bine...as vrea raspunsuri concrete si serioase...vas fi recunoscator daca mati lumina.   :hi:

dora3mira

Ideal ar fi sa-ti permiti o facultate la zi si intr-un centru universitar cu traditie in domeniu - Iasi, Bucuresti. Dar carte poti invata oriunde mai ales ca in domeniul asta vei avea de invatat si dupa terminarea facultatii. Cauta mai intai facultatile din aceste centre universitare si te asigur ca nu sunt "porcarii". Iar pentru cel mai bun loc din tara asta - unde ai putea sa inveti ....vei descoperi curand ca poate fi si pe tarla, prin creierii muntilor sau la birou ori chiar acasa. Nu exista cel mai bun loc....dar poate exista foarte multa vointa, disponibilitate in a investi timp in invatare.... Si pregateste-te la matematica ( analiza, geometrie, trigonometrie, algebra ) , fizica , geografie si fara suparare....ar fi necesara si niste gramatica a limbii romane - un bun profesionist e bine sa se exprime corect si concis in propria-i limba iar in scris - nu mai vorbesc ! Gandeste-te ca in domeniul geodeziei vei intocmi documentatii fel de fel si ar fi cam dificil ca pentru redactarea acestora sa angajezi un lingvist .
Deasemenea ai mare grija ce note iei la liceu ! Intra pe site-ul FIFIM ( Facultatea de Imbunatatiri Funciare si Ingineria Mediului ) si vei vedea ca acolo s-a intrat pe baza de dosar. Nu-ti face iluzii ! Ultima medie de admitere pe locuri de buget a fost in jur de 9,30 iar taxa anuala este acest an vreo 1800 lei fata de 1500 lei anul trecut . La care se adauga celelalte cheltuieli lunare daca esti din provincie.
Adapteaza-te la spatiul de studiu pe care ti-l pot oferi parintii si nu te gandi ca este o facultate atat de usoara ca-ti vei putea permite sa si lucrezi din primul an - daca te-ai gandit ca asta ar fi o solutie ! Studentia este o optiune facultativa - nimeni nu te obliga sa inveti. De-aia locul unde se desfasoara aceasta activitate de invatare se numeste facultate ( cam asta vei auzi de la toti profesorii !)
In alta ordine de idei, ma bucur ca te gandesti din vreme la viitorul tau. Cauta sa afli tot ceea ce poti despre domeniul in care doresti sa profesezi peste niste ani ca sa stii cu ce te vei confrunta. Si...bafta. Sper ca esti o fire razbatatoare si care nu se supara prea usor ! In meseria asta ....vrei nu vrei, trebuie sa inveti sa iti folosesti diplomatia in tot ceea ce faci.
Incearca sa obtii informatii si de la Facultatea de Constructii din Tei. Bafta.

John Doe

De acord, Dora. Si, referitor la gramatica, un bun exemplu esti chiar tu.
Da, ai de învatat si dupa ce-ti termini studiile: pe tarla, in creierii muntilor, etc. Partea proasta este ca felul acesta de asimilare de cunostinte nu-ti aduce nici o hartie doveditoare (eventual, lista de lucrari=irelevanta), iar partea buna este ca înveti... chiar pe bune ! Bine ar fi sa ai si de la cine, fiindca singur ai sa te chinui mult.

Bafta !

ovidiu.barbu

Buna ziua. sunt de acord cu dora3mira, cum ca acesta profesie se invata la intro facultate la zi si se aprofundeaza pe teren in creierul muntilor cu manualele in mana. Vis-a-vis de centru universitar, din punctul meu de vedere in cadrul facultatii de silvicultura, sectia cadastru, se invata carte. Parerile sunt impartite in legatura cu centrele universitare si de aceea trebuie sa optezi spre un centru cat mai avantajos dpdv material, profesional, distanta fata de casa. O alta sugestie: intra pe ogr2007.ro/formare profesionalasi acolo cred ca afli toate raspunsurile.
O zi buna

micul

Ms mult de sfaturi.Eu in schimb as avea un avantaj daca as putea face facultatea la Cluj ca am unde sa stau.....si multumesc dora3mihai de sfaturi, eu nu as avea probleme cu invatatu ca ma pun de acum foarte serios pe invatat, numai ca problema ar fi urmatoarea;as vrea sa stiu la modul cel mai serios daca aceasta profesie poate fi considerata o profesie de viitor si cu succes financiar..ca mie foarte mult miar place sa frecventez aceasta profesie in viata mea ca sunt de la tara si mi-ar placea foarte mult pt ca e profesie in care lucrezi la birou si pe teren.
 :rotfl:

www.ipartner.ro

Singura facultate de Geodezie cu specializarea geodezie din tara este la Universitatea Tehnica din Bucuresti, facultatea de geodezie.

Aceasta are cursuri care pe plan european sau mondial sunt invechite, iar acum sunt in curs de tehnologizare - au cumparat statii totale, gps-uri, si au in proiect un Scaner 3D, in general trag si ei tare ca sa-i ajunga din urma pe europeni.

Aceasta iti ofera o paleta mai larga de specializari. In primul rand o sa cunosti bine sau chiar foarte bine topografia (asta depinde si de tine si tot ceea ce tine de invatat depinde numai de tine). Mai poti invata si fotogrametrie, cartografie, gis sau cadastru, depinde cum iti vor placea. Se poate ca fotogrametria sa te atraga sau nu. Iar cadastru fara topografie nu se poate.

Daca parintii tai te pot sustine financiar cu aproximativ 1000 de euro pe luna, si tu daca ai chef si de munca si de studii in acelasi timp (pentru a nu-i face pe parinti sa-ti dea mereu 1000 euro pe luna) iti recomand Uni-Stuttgart, Institutul de Geodezie. Este cea mai tare facultate de Geodezie din Europa si acolo se invata pura geodezie, iar mult din geodezia ce o inveti acolo nu se poate aplica decat in cateva locuri din lume ca NASA, agentiile din europa cu acelasi profil (tarile dezvoltate au asa ceva), sau in firmele, si institutiile ce acum dezvolta proiectul galileo (sistemul european de sataliti pentru pozitionare si nu numai).

Pentru viitorul tau eu ti-as propune sa te duci in Germania, o sa vezi ceva ce in Romania probabil in urmatorii 25 de ani nu o sa vezi in acest domeniu.

Iar daca vei hotarii sa te intorci in tara dupa studii oricand iti poti gasi de lucru, dar sunt sigur ca vei avea propria ta afacere in domeniu si vei revolutiona mereu piata de aici cu ceea ce aduci tu nou.

Daca te hotarasti sa pleci in Germania te voi ajuta cu tot ce inseamna informatii si persoane de contact.

PS. daca nu stii Germana, iti trebuie minim 1 an de studiu intensiv (curs 3-4 ore pe zi la institut si studiu individual inca 2-3 ore pe zi si toate astea in fiecare zi) inainte de a fi acceptat acolo la facultate. Trebuie sa ai diploma de la Goethe sau de la o firma autorizata din Germania si testul DAF.

Daca vei dori sa studiezi in Germania trebuie sa lasi distractia pe locul 4, ca pe unu va fi invatatul, pe 2 va fi munca, pe 3 va fi odihna.

Iti urez succes si alegerea ta sa fie cea mai buna pentru tine.
Pe langa toate astea ar fi indicat sa mai ai un laptop si un dictionar.
Engleza nu iti va fi de folos.
Nemtzi se imbraca prost, deci nu trebuie sa fi la moda. De masina nu ai nevoie.

Modificat de www.ipartner.ro (28-11-2008 19:58:08)

John Doe

Mai este si Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, care are specializarea geodezie. Uita-te pe Net, cred ca si http://www.ogr2007.ro" target="_blank">www.ogr2007.ro au un link, la "colaboratori".
Parerea mea: n-as baga mâna în foc pentru bagajul de cunostinte cu care pleci de acolo. Este o parere subiectiva, NU o reclama negativa.

dangolesti

micul - e
baiatului meu, cunoscutii-i spun MICUTZU (fara comentarii). e foarte adevarat ca lucrezi si la birou si teren, dar biroul nu e bine sa fie majoritar ca miroase a invartit planuri facute de altii, pe care tu le "aranjezi" sa fie frumoase.
daca meseria este de viitor? totdeauna pamantul se va masura, iar omenirea va construi, demola sau reabilita si daca la asta adaugi ca un constructor sau un proiectant are nevoie de un plan, poti trage concluzii despre viitor.
in legatura cu bani, depinde cat de multi vrei, pentru ca banii multi nu se fac muncind :zzz: