Fisa de masuratori

Creat de moholea, Sep 05, 2008, 06:14 PM

« precedentul - următorul »

moholea

Salut,

As avea o intrebare legata de fisa de masuratori (anexa 14)
Pana acuma am lucrat intr-un format word in care bagam manual unghiuri si distante
Problema e ca atunci cand am multe puncte, la un moment dat ametesc, fuge ochiu uitandu-ma pe hartie si copiind in word.
Exista vre-o cale mai usoara de a introduce mai automat detaliilea astea in anexa 14?

Multumesc

John Doe

Sigur exista; depinde ce face omul dintre tastatura si scaun...
Cand trebe sa fac asta, folosesc Excel (ver. 2000) ; in meniu am "preluare date externe" , "import fisier text" , si altele utile pt. asemenea munca.
Spor !

moholea

Mersi, s-a facut!
 :hi:

cristianusx

eu pun direct fisierul de masuratori
http://www.topografie-cadastru.com.ro" target="_blank">www.topografie-cadastru.com.ro

kod

pune orice fisier descarcat din statie ce poate contine: coordonate, cote si/sau unghiuri, distante....asta pt. cazul in care ai plecat de pe borne cunoscute in coordonate :razz: , daca nu .....orientezi planul frumos si bagi iar manual ....spor :limba:

Modificat de kod (05-11-2008 17:45:04)

klu_naravas

eu pun direct fisierul de masuratori indiferent daca am plecat orientat sau nu.si apropo nu cred ca sta cineva sa verifice carnetul de teren...parerea mea.
legat de carnetul de teren, oare nu exista nici un programel care sa genereze un astfel de carnet de teren?ma gandesc ca ar fi util la o alipire sau o dezmembrare in cazul in care intabularea nu a fost facut de persoana care face acele operatiuni, si nu numai
 :zzz:

kod

pai, eu am zis cum se face in mod normal, si cum ar trebui sa faca toti topografii, ...daca tu faci asa....asta nu inseamna ca ii bine  :razz:, nu mai invata omu rau, cum sa pui carnetu de teren si nu ai plecat de pe borne cunoscute :rotfl: , apropo daca faci o lucrare in local tot asa faci  :limba:
cat despre

klu_naravas

chiar nu vreau sa invat lumea de rau... :) eu am spus ca pun carnetul de teren descarcat din aparat, chiar daca nu am plecat orientat, adica in coordonate pt ca predau si un inventar de coordonate cu punctele de statie avute in drumuire, dar raman la ideea ca nimeni nu verifica aceste carnete de teren.oricum eu incerc sa-mi fac treaba cat mai corect.