cum se face - autorizat decedat

Creat de gogu_ologu, Mai 06, 2008, 09:10 PM

« precedentul - următorul »

gogu_ologu

O intrebare:

Cu totii cred ca stiti despre notele de instiintare, pe care OCPI le trimite autorizatiilor si proprietarilor in caz de suprapuneri.

Sa zicem ca, acum cativa ani, un autorizat (aut 1) a executat o documentatie. Recent, un alt autorizat (aut 2) executa documentatia pt un vecin si apare suprapunere, constatandu-se ca documentatia executata de aut 1 e gresita.

Dar aut 1 a decedat si nu mai poate reface lucrarea. Cum se face mai departe? Cine este chemat in judecata? Mostenitorii decedatului? :)

Alt caz, mai general: daca ai gresit documentatia si vrei sa o refaci, dar nu mai e posibil (nu mai vrea proprietarul, nu are acte cu care sa treaca conf. noii legi etc) ce poate face autorizatul care a gresit?

Multumesc.

dora3mira

O documentatie trecuta de verificare si intabulare devine intangibila cata vreme proprietarul nu doreste modificarea ei. Totusi, daca vecinul nu-si poate obtine propria intabulare din pricina modului in care a fost intocmita cartea funciara invecinata, exista varianta de rezolvare prin obtinerea unei hotarari definitive si irevocabile. Un expert judiciar - va aduce masuratorile proprii din terenul aflat in litigiu si instanta va dispune in urma studierii expertizei  - refacerea cartii funciare gresite .

vera200

Dora3mira, raspunsul tau imi da sperante.
Ce actiune trebuie promovata de vecinul care nu-si poate intabula dreptul din cauza documentatiei gresite a celuilalt??? Pentru ca eu ma aflu in aceasta situatie.

Multumesc!!

www.ipartner.ro

Probabil ONCPI-ul o sa-l cheme din RAI, dar nu cred ca va veni... in IADUL cadastrelor prost facute

Scuze nu m-am putut abtine, dar cred ca daca ANCPI-ul vrea sa refaca documentia, iar daca dumneavoastra vreti sa va iasa lucrarea, atunci o sa o refaceti dumneavoastra cu acordul proprietarului.

Daca nu vine acel jurist face el o masuratoare in sistem local... si asta e, ca la romani, dupa noi potopul...

Am stat azi la Ilfov 40 de minute sa le dau 2 hartii!

Modificat de www.ipartner.ro (06-10-2008 19:01:52)