Delimitare parcele

Creat de Kappy, Apr 04, 2008, 12:29 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Da, am patit si eu. Planul de parcelare este de fapt planul cadastral parcelat exact conform Titlurilor de proprietate emise, deci ai nevoie de indexul parcelelor dintr-o tarla daca vrei sa-l faci. Fii atent si la numele proprietarilor, cand s-a emis titlul se poate ca nimeni sa nu-i fi cerut proprietarului buletinul, iar de la Primarie sa fie trecut in titlu asa cum stiau ei ca-l cheama.
Oficial, cred ca trebuie aplicate normele de introducere a cadastrului general in asemenea cazuri.

Bafta! ...ca ai nevoie

kod

da, eu am patit sa vad vecini schimbati intre ei, chiar devansati cu 2-3 parcele, sa nu mai vb. de suprafete, deci mare grija  :hi:

John Doe

Este o vorba: nu conteaza cine are dreptate ; conteaza cine se descurca. Nu-ti însir aici prostiile care le-am intalnit si eu (ca si toti altii, dealtfel). Pana si greseli/tampenii scrise de notari am vazut. Legal, astea se rezolva in instanta, dar te mananca sfintii pana termini, si nici nu stii peste ce expert vei da. Mai bine du-te la OCPI, bine documentat, si incearca sa vezi cum se poate rezolva cate una de-asta. Adica incearca sa gasesti rezolvarea problemei, nu vinovatul, altfel vei fi categorisit ca "bagator de vina" si tratat ca atare.

hanszi

Urmatoarea situatie:
-exista o parcela cu trei constructii (vechi minim 50 de ani) in intravilan
-in cartea funciara veche apare "casa de lemn si curte"
-s-a cerut extras de carte funciara pentru imformare si unde apare dupa conversia cartii funciare o singura constructie C1
-dosarul de dezmembrare a primit referat de completare cu termen de solutionare 5 zile cu urmatoarea nota: "Pentru a putea fi receptionata documentatia, trebuie sa actualizati CF. In carte funciara este o constructie C1 si in documentatie apar trei constructii-nu se poate realiza asocierea constructiilor." scris de inspector
-intrebare: concret cum se poate rezolva,ce pasi trebuie urmati, cu ce se completeaza dosarul
-daca cineva a rezolvat o situatie asemanatoare va rog sa ma ajute cu sfaturi