Delimitare parcele

Creat de Kappy, Apr 04, 2008, 12:29 PM

« precedentul - următorul »

Kappy

Salut tuturor,
am o dilema pe care din lipsa de experienta nu stiu sa o rezolv
vreau sa recunosc o parcela si nu am decat 3 planse dintr-o expertiza
1.plan cadastral (adica o copie xerox dupa o harta cu mai multe parcele)
2.releveu parcele (insemnand un desen acad a parcelelor...cotat pe fiecare latura...dar fara cotele drumurilor ce se intersecteaza si imi delimiteaza parcelelor pe doua laturi)
3.plan cu nr. topo ( o harta cu sc 1:10000 sau 1:50000 pe care apar niste nr la care nu le gasesc rostul)

intrebari:
a.  pot delimita terenul fara sa am niste coordonate pe care sa le trasez..??(daca da...cum??)
b.  care-i procedura standard...???
ms anicipat

chitaila

In primul rand fa-ti rost sau mareste planul cu nr. topo la 1:5000, apoi ar trebui sa ai un numar topo sau cadastral al parcelei tale dat de proprietar sau pe care il gasesti in acte, cauti nr respectiv pe planurile tale(topo sau cadastral), listezi releveul tau pe calc la aceeasi scara cu planul tau (1:5000) si suprapui calcul peste parcela ta si vezi unde ti-e parcela pe plan.

Kappy

imi cer scuze...m-am exprimat gresit...
eu vreau sa trasez pe teren cu aparatul limitele proprietatii
am nevoie de coordonatele unei statii si de coordonatele pct-lor care delimiteaza proprietatea...nu? asa mi se pare logic...

chitaila

Cam asa, fara coordonate nu faci nimic, ce ti-am zis eu e o verificare pe plan, fara coordonate, doar forma si marime.  :D

mar

Conform Regulamentului, daca nu poti sa identifici un bun imobil, nu faci lucrarea. Este foarte simplu. Este scris foarte clar si corect in acest Regulament.

Kappy

despre ce "Regulament" vorbim aici?   tin sa reamintesc ca nu am prea multa experientza in domeniu

mar

"Regulamentul privind continutul si modul de intocmire a documentatiilor cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara"

dtoni

Ce treba are regulamentul cu trasarea????????????? Kappy nu vrea de cat sa isi traseze parcela

mar

iNCA O DATA. DACA NU POTI SA-TI IDENTIFICI PARCELA NU POTI SA FACI NICI UN FEL DE LUCRARE: TRASARE, CARTE FUNCIARA, RECONSTITUIRE, ETC.

moholea

Aveti un link cu regulamentu respectiv? daca il aveti pe calc mi-l trimiteti si mie pe mail? E-mail

mersi

moholea

Mar,

mi-ai trimis mesaj dar am primit doar art5 alin2 fara altceva. cred ca nu s-a atasat regulamentul. mai poti trimite odata?
mersi

John Doe

Gasesti Regulamentul si pe pagina ANCPI, la Legislatie cred

dora3mira

Regulamentul este de fapt Ordinul 634 /29.decembrie 2006 + adaugirile ulterioare ( ca dupa aparitie au venit inca vreo 5 completari cu precizari pentru modul de intocmire ori de completare al diferitelor anexe.
Moholea, tu zici ca ai ceva info dar nu prea multe iar clientul vrea tarusare, ok?! Conform Ordinului , daca tu esti cel ce va intocmi documentatia acadastrala -ulterior, da, ai voie sa faci tarusarea (vezi ca se intocmeste si un proces verbal de tarusare mai nou....)
Uite idei de rezolvare !
1. Te duci la OCPI si dupa ce te interesezi de existenta planului parcelar il si achizitionezi in format electronic - dar pentru siguranta cere si un A4 cu stampile si semnaturi - ca sa-l poti atasa la documentatie ulterior.
2. Te duci in teren si ridici limitele zonei de tarla - cam in portiunea unde se afla parcela ta. Descarci datele, le prelucrezi si iti asezi ridicarea in stereo - ca sa poti suprapune apoi si tarlaua ta - aia in format electronic .
3. Acuma incepe treaba cu proiectarea de tarusare.... Cand ai planul gata (sper ca in teren ai lasat deja macar trei tarusi la cui -drept reperi....) nu-ti ramane decat sa incarci datele in statie si sa te duci la trasare . Ai grija si nu lasa tarusii martori in teren prea multa vreme fara sa-ti faci treaba...Daca dispare unul ...nu-i bai ca mai ai doi...dar daca iti dispar doi va trebui sa mai faci o ridicare expeditiva si o prelucrare la botul calului ca sa nu mai faci iar drumul du-te -vino !
Daca n-ai inteles , contact pe mess cu acelasi ID si luam explicatiile de la capat cu mai multe amanunte, bine?!
Bafta!

John Doe

Da, asa as lucra si eu in cazul asta. Dar:
- nu te-as sfatui sa lucrezi la suprapunere cu rigla... daca intri peste vecin, te-ai scos!
- suprapune-ti planul in format electronic peste masuratoarea ta cum stii mai bine; nu folosi comanda ALIGN, nu-ti iese intotdeauna. Eu lucrez cu Raster Design sub AutoCAD si folosesc "Rubbersheet" ; asta iti da posibilitatea sa-ti faci planul cadastral si evantai, daca asa trebuie ca sa corespunda cu masuratoarea ta din teren;
- cand masori terenul, ai grija sa radiezi cat mai multe puncte comune intre teren si planul tau electronic, ca sa le folosesti la suprapunere. Daca ti-a iesit, extragi de mana coordonatele parcelei si pe urma o trasezi in teren.

Spor !

hanszi

In unele cazuri Primarii spun ca nu au plan de parcelare pentru ca au predat OCPI s-ar putea ca nici acolo sa nu fie pentru ca nu s-a intocmit dar Titlul de Proprietate este emis si se cauta un autorizat sa faca lucrarea de plan parcelare. Exista specificat undeva cum trebuie sa arate si ce sa contina un plan de parcelare pentru ca de la diferite primarii se primesc diferite schite care contin numai numele proprietar suprafata parcele in hectari si eventual cite o lungime sau latime de latura. Va rog a ma ajutati nu vreau sa trec nici prea multe nici prea putine imformatii pe planul de parcelare pe ca voi trimite la Primar pentru semnare si stampilare.