Ce tip de statie folositi

Creat de lilica, Oct 28, 2006, 04:05 AM

« precedentul - următorul »

lilica

Ce statie totala utilizati in activitatea voastra? Sunteti multumiti de performantele ei? Este comoda in utilizare? O recomandati altor colegi?

toderascu

Eu utilizez Leica 307S. Am lucrat si cu leica 407S si nu e mare diferenta. Exceptie face meniul mult mai rapid la 407. in sensul ca poti lucra mai eficient si rapid cu coduri. Am lucrat si cu topcon si sokkia dar cea mai fiabila si rapida mi s-a parut a fi Leica.:)

maxterry

Folosesc de multi ani o statie sokkia "PowerSet" si sunt foarte multumit de ea. Cred ca este una din cele mai complete statii ce exista in lume!

pgadei

Primul meu aparat a fost un Topcon seria700 care mi se parea parfum; mergea OK, fara probleme, meniu usor, accesibil ...ce mai, facea de toate(mai putin cartofi prajitzi!). Pe urma am intrat pe Leica TPS1100, la care meniul mi s-a parut mai greoi, meniuri sub meniuri, multe functii "ascunse" adica trebuia sa stii unde sa le cauti. bine, dupa cateva luni, 2-3, il stiam si pe ala ca pe buzunarul meu(nu va spun care!) si mergea struna; plus ca acum foloseam coduri, ceea ce n-am facut inainte pe Topcon, si poate si d'asta mi se parea mai greoi. Au trecut cativa ani buni si acum folosesc o Leica 1200. Meniul e mult mai "user friendly" dar are atatea optiuni ca te pierzi prin ele. Ecranul lat, ai cateva pagini prin care poti rasfoi la fiecare ecran, functii peste functii, prezentarea datelor si a parametrilor de lucru e mult mai deschisa, aerisita parca ai loc sa te misti mai mult. ca sa nu ma spun de toate constantele de prisma bagate, functia ATR(Automatic Tracking Recognition) care iti centreza pe prisma fara sa o vizezi precis, reflectorless pana in 500 de metri, functie X, adica combinare de TPS cu GPS si rezultatul e un aparat care iti da coordonate in WGS/sistem national de coordonate in cateva secunde prin RTK/SMART NET  adica "parfum de femeie"plus altele EGL, LOCK, PS, face singura unghiurile, fata/spate, cate serii vreii tu, se intoarce singura, tu citesti ziaru'(numai ca nu prea ai timp, ca termina repede!!)Buun.eiiii, acuma vine buclucul, il si vad, e la coltz, toate functiile si toate accesoriile si toate paginile si toata  complexitatea inseamna de fapt ca se pot complica mai repede lucrurile decat trebuie si mai mult decat atat se pot strica mai multe.HA. sau mai bine zis HA HA. Partea naspa incepe cu incarcatorul pentru baterii: adica plateste nenika o schinare de bani si incarcatorul il iei subtioara sau in sacosa aia de 2 la leu pe care ti-a dat-o dilaru' cand ai cumparat statia. plus in cutia de la 1100 aveam miniprisma cu jalon si nu o data mi-a salvat ziua jalonul ala(pleci pe teren si uiti jalonul de 1.3m si ce faci? dai din buze daca te duci cu 1200)adica la ultimul strigat de aparat jalon la miniprisma nu-i; ai miniprisma si atat; jalonul il cumperi separat si ai grija sa-l tii in portbagaj; stati olecutica ca asta-i doar inceputu': ce-au facut baietii au schimbat bateriile ....si... incarcatoarele... si ...sloturile de card(adica DE CE SA FOLOSITI VOI BA' ALEA VECHI SI SA NU CUMPARATI D'ASTEA NOI,NOI NOUTE IA UITE, HM?) si ca sa fie treaba completa au schimbat si formatul de fisier.(3 de HA) Nu mai e GSI tataie, esti "vechi", plimba musca, nu nene  e un NOU format: se creeaza o baza de date care achizitioneaza orice detaliu', un fel de LOG file, care vede si cand te uiti la ceas. pe de o parte e bine ca-ti spune tot: la ce ora ai inceput, care iti este statia, care iti este orientarea, distanta, unghi, inaltime...cucuri care erau si'n GSI daca stiai unde sa te uiti. si cum. dar mult mai usor. DAR mult mai usor daca folosesti ce? Leica Geo Office, raspuns corect!!! ALTI BANI ALTA DISTRACTIE! dar sa revin la formatul GSI: trebuie sa creezi un filtru/program care sa-ti selecteze din imensa baza de date creeata numai de ceea ce ai tu nevoie si aia sa fie exportata intr-un format citit de programul tau de procesare date..huuu am reusit s-o zic din prima. si  ca sa poti sa beneficiezi de baza aia de date trebuie sa ai LGO...nu stiu sigur dar cred ca programul de baza e gratuit. si esti obligat sa faci exportul ala daca lucrezi cu coduri pentru ca LGO nu vede codurile deci nu uneste punctele cu aceleasi coduri.
Ma rog, unul dintre aceste faimoase 1200 s-a stricat de 4 ori in 12 luni, noroc ca era in garantie si l-au platit "ei" dar ce m-as fi facut eu dupa alea 12 luni de garantie...chiar cu alte aparate am avut probleme de alta natura, reset, pierderea datelor, nu te anunta cand "moare" bateria....
Ca sa pun punct logoreii care mi-a prins bine, sincer,  cred ca seria 1200 este aparuta pe piata mai mult din necesitatea de a scoate ceva nou, "concurenta vorbeste" ca sa zic, iar nu din necesitatea evidentierii know-how-lui de la Leica; inca mai au goluri, inca mai au lipsuri si cred ca va dura mult pana sa le acopere. AAAaaa daca vrei hi-tech, speed, si crema cremelor DA, se merita, face multe si le face repede. dar trebuie sa-ti schimbi tot "procesul" de procesare a datelor, care implica timp si bani IAR raportul pret calitate ramane unul slab. daca ar fi ka eu sa-mi iau o statie, mi-as lua un TPS1100 unul mai puternic sau unul mai slab dar in nici un caz 1200. cate erori am avut cu 1200 intr-un an nu am avut cu 1100 in 3 ani. daca zic ca nici macar o treime din erori si tot n-as fi departe de adevar.
V-am salutat,

lilica

Leica s-a aliniat tendintei generale "user friendly", mult plastic si soft din abundenta. Este de apreciat ca poti dispune de o multime de functii, le cumperi si esti constient ca nu le vei folosi vreodata. Trebuie sa ne adaptam la un mod nou de lucru si intretinere a aparaturii. Cu un tractor de tip TC1010 lucrezi mai greu, soft ciudat dar nu ai probleme. Cu jucariile mai noi (TC 407 de ex.) este necesar sa treci mai des pe la o verificare serioasa pentru calibrare astfel...
Toti vor sa aiba in gradina un aparat mai nou, mai performant. Important este sa stii sa-l folosesti, sa te imprietenesti cu el si sa nu uiti, avand la dispozitie o multitudine de functii si butoane, bazele topografiei si lucrul cel mai important, sa gandesti!

grati topo

Are cineva cartea tehnica pt  Leica TCR 1202 in limba romana?

Modificat de grati topo (13-02-2007 14:16:31)

pgadei

nu am manualul in limba romana dar poti incerca sa-l descarci de pe net , sau sa intrebi dilaru' sau daca ai nelamuriri pot incerca sa te ajut eu...daca stiu!

M_Marck

Salut stimati colegi!
Am de curand  o statie Leica TC 802 si vreau sa incep sa lucrez prin coduri.
 Cine ma poate ajuta sa fac primii pasi ?
 Va multumesc !!

E-mail E-mail

maxterry

Folosesc Sokkia de peste 13 ani si sunt foarte multumit, am folosit si Leica dar i-am adaptat carnet electronic  SDR33 Sokkia si a fost OK. daca ar fi sa mai cumpar ceva tot Sokkia as alege.

shadow_

din 1998-2004 am lucrat cu o statie Zeiss S10 -> super, motorizat, coduri, laser, programe  etc cind s-a stricat si nu s-a mai reparat   :(
dupa care am trecut la 1 Geodimeter 510, simplu, rudimentar dar m-a ajutat la greu, raport pret/calitate oki
si din 2005 ma lupt cu trimble seria 5500 cu Acu controler, super aparat dar nu stiu ce draqu, zici ca-i nesatul cu bateriile,
si din decembrie 2006 am trecut la un Trimble  S6, aici n-am ce comenta ...... 1 fel de mercedes full extra in domeniu

Catalin_arpentor

:wink2:  :wink2:  :wink2: [/img][/img]

lilica

Catalin_arpentor:
Pentru primul post pe acest forum este promitator... Sper sa NU o tii tot asa!

sebitopcad

vreau sa achizitionez o statie totala la un pret de pana la 3000 euro!
Va rog sa-mi recomandati cea mai buna alegere la acesti bani!
Va multumesc!
Astept un raspuns pe mail!

cristiraj

am cel mai mare stoc de statii totale second hand Leica din Romania,astept clienti

cristiraj